Rekrutacja RODO

W Tarnobrzegu odsłonięto tablicę poświęconą Marianowi Ruzamskiemu


/pliki/zdjecia/pro.jpgOdsłonięciem pamiątkowej tablicy przypominającej postać związanego z Tarnobrzegiem wybitnego akwarelisty Mariana Ruzamskiego podsumowano wczorajsze spotkanie w Zamku Dzikowskim poświęcone współpracy Europafels, edukacyjnego stowarzyszenie o zasięgu międzynarodowym działającego na rzecz pokoju, edukacyjnych innowacji i poprawy jakości edukacji w Europie, z tarnobrzeskim Liceum Ogólnokształcącym imienia Mikołaja Kopernika. Był to dzień wyjątkowy nie tylko dla tego wybitnego artysty, ale także dla dyrektora szkoły Tomasza Stróża, który z rąk prezydenta Europafels, pani Magdaleny Baur, odebrał tytuł honorowego członka Rady Kompetencji Europafels.

Współpraca od kilku lat

/pliki/zdjecia/pro1_2.jpgTarnobrzeski Kopernik od czterech lat współpracuje z Europafels. Korzystają na tym nauczyciele, ale także uczniowie, którzy biorą udział w wielu projektach. - W ubiegłym roku realizowaliśmy projekt z gimnazjum w Wurzburgu na temat stosunków polsko - niemieckich w XX wieku - przypomniał Adam Stępiński, koordynator projektu. - Współpraca trwała pół roku i dziś mamy podsumowanie połączone z odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej malarzowi Marianowi Ruzamskiemu. Wcześniej był projekt naukowy związany z pszczołami. Potem projekt historyczny. Będą też kolejne. Na początku lipca nasza młodzież pojedzie do Niemiec, na obchody związane z holocaustem.

Pamięci wielkiego malarza

Dzięki współpracy Carstena Dutza z Adamem Stępińskim został zrealizowany projekt, którego pokłosiem było wczorajsze odsłonięcie na jednej z kamienic w centrum miasta tablicy upamiętniającej sylwetkę Mariana Ruzamskiego. /pliki/zdjecia/pro2_2.jpgDla Tarnobrzega, w którym w ubiegłym roku obchodzono Rok Ruzamskiego, to wyjątkowa osobowość. O znaczeniu jego twórczości dla współczesnych mówił Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. - Ruzamski staje się symbolem pojednania - mówił Tadeusz Zych. - Pokazuje zderzenie jednostki z wielką historią. Nazywam go człowiekiem, który doświadczył na sobie dwóch totalitaryzmów, sowieckiego i faszystowskiego. Pokazał, że jednostka może zachować coś co nazywamy godnością i człowieczeństwem. Spotkanie w Zamku Dzikowskim było okazją do podziękowania przez Magdalenę Baur, prezydenta Europafels dyrektorowi Tadeuszowi Zychowi i prezydentowi Tarnobrzega Grzegorzowi Kiełbowi za pomoc i zaangażowanie w rozwijanie współpracy. Ponadto dyrektor Tomasz Stróż odebrał pamiątkową tablicę dla szkoły, którą Europafels przyznał 22 placówkom w siedmiu krajach.

dnia: 2016-05-06, autor: /KaT/, źródło: Echo Dnia
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj