Rekrutacja RODO

Wielki sukces uczennic tarnobrzeskiego "Kopernika"

W konkursie "Historia Bliska” dla młodzieży gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych konkurencja była ogromna, a sama idea konkursu wymagała wielu poświęceń. To jednak nie odstraszyło Ewy Buczek oraz Joanny Pochroń, uczennic klasy drugiej Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu od wzięcia udziału w konkursie "Historia Bliska”.

/pliki/zdjecia/bo1.jpgDariusz Bożek (w środku), nauczyciel historii oraz wiedzy o społeczeństwie z LO im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu wraz uczennicami. Z lewej Ewa Buczek, z prawej Joanna Pochroń.

Joanna Pochroń z klasy 2 c zajęła trzecie miejsce, a Ewa Buczek z klasy 2 d zdobyła wyróżnienie drugiego stopnia.

- To wielki sukces naszych uczennic - mówi Dariusz Bożek, nauczyciel historii oraz wiedzy o społeczeństwie z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu, opiekun dziewcząt. - Konkurs "Historia Bliska” nie należy do najłatwiejszych. Trzeba, bowiem napisać historyczną pracę badawczą. Dotrzeć do świadków wydarzeń, namówić na rozmowy, zebrać wszystkie informacje, a potem skonfrontować wywiad z rzeczywistością historyczną. Dziewczyny spisały się na medal.

ZBADAJ HISTORIĘ

W szesnastej edycji konkursu "Historia Bliska” uczestnicząca w nim młodzież – gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych – mogła wybrać spośród trzech równorzędnych tematów: "Polacy i Rosjanie w dwudziestego wieku – historie utrwalone i zatarte”; "Pierwsze i ostatnie dni drugiej wojny światowej – kadry pamięci” oraz "Walka, opór, bunt – wartość i cena niezgody w PRL”.

Konkurs ogłoszony został przez Ośrodek Karta w listopadzie 2011. Nadesłano 237 prac (111 zespołowych i 126 indywidualnych), autorstwa 470 uczniów ze 138 szkół (39 gimnazjów, 99 szkół ponadgimnazjalnych) oraz trzech bibliotek gminnych, ze 105 miejscowości z całej Polski.

Joanna Pochroń pisała pracę zatytułowaną "Walczyć? Buntować się? A może po prostu odpuścić? Opozycjoniści z rejonu byłego województwa tarnobrzeskiego na temat swoich działań w PRL-u i ich konsekwencji.” Natomiast Ewa Buczek wybrała temat związany z drugą wojną światową i pisała pracę "Wojna? A co dla nich znaczyło to słowo? Powrót do Tarnobrzega i okolic w pierwszych i ostatnich dniach drugiej wojny światowej.”

- Bez pomocy nauczyciela, Dariusza Bożka, a także osób, które nam wskazał, w tym między innymi Krzysztofa Wianeckiego byłoby nam bardzo trudno napisać konkursowe prace - mówią uczennice "Kopernika”.

GALA W ZAMKU

W Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się Gala Finałowa szesnastej edycji konkursu "Historia Bliska”, nad którym honorowy patronat sprawował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Uczennice "Kopernika” odebrały nagrody za swoje osiągnięcia, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami z rówieśnikami i już powoli planują udział w kolejnej edycji konkursu.

- Planujemy udział w kolejnej edycji. Z tego, co słyszałyśmy tematyka ma być jeszcze trudniejsza, bo ma dotyczyć zmian w stosunkach pomiędzy Polakami, Niemcami a Ukraińcami od drugiej wojny światowej po dzień dzisiejszy - dodają Ewa i Joanna.

dnia: 2012-10-02, autor: Grzegorz Lipiec, źródło: Echo Dnia
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj