Uczeń klasy matematyczno - fizycznej. Finalista VII Podkarpackiego Konkursu...
Czytaj więcejZaczaruj sobą komisję
Podczas sprawdzianu ustnego ważna jest nie tylko wiedza, ale także sposób jej prezentowania. Dobrze wyglądając i pewnie się czując zrobisz wrażenie.
To jak wyglądasz ma wpływ na to, jak jesteś postrzegany. Na miejscu będzie klasyczny, elegancki ubiór. Matura to nie czas na ekstrawagancje, schludnie uczesz włosy, zrezygnuj z nadmiaru ozdób i biżuterii.
Garnitur, krawat
I już po "bólu"
W przypadku panów jak najbardziej na miejscu będzie garnitur, elegancka koszula i krawat. Panie na maturze najlepiej prezentują się w skromnych, gustownych połączeniach: ciemna spódnica i biała bluzka, do tego elegancka marynarka. Ważny jest dobór obuwia. Palce i pięty powinny być zakryte.
Zachowaj spokój
Gdy już staniesz "oko w oko” z komisją spokojnie się przywitaj i poczekaj aż wskażą ci miejsce, gdzie powinieneś usiąść. Gdy padną pytania, nie okazuj zdenerwowania i skrępowania ani braku wiary we własne możliwości.
- Podczas egzaminu należy unikać mówienia nie na temat. Warto pamiętać o kontrolowaniu gestów, mimiki, artykulacji i modulacji głosu - dodaje Magdalena Bienia. Nawet na zaskakujące, dodatkowe pytania trzeba reagować z opanowaniem. Głos powinien brzmieć przyjaźnie. Ważny jest naturalny uśmiech.
- Pomiędzy odpowiedziami warto wziąć głęboki oddech. W ten sposób zapewnimy sobie dopływ świeżego powietrza do "szarych komórek” - radzi p. Magdalena.
Trzymaj się prosto
Podczas egzaminu radzimy trzymać się "prosto” - głowę w pozycji patrzącej na rozmówcę. Taką postawą wyrazisz pewność siebie, otwartość, chęć do dyskusji. Podczas egzaminu utrzymuj kontakt wzrokowy z komisją.
Podczas rozmowy staraj się nie krzyżować rąk i nóg. Dłonie trzymaj na poręczach krzesła lub na kolanach.
- Od czasu do czasu warto pokazać jedną lub dwie dłonie wierzchem do góry. Taki zabieg jest skuteczny, gdy chcemy zwrócić szczególną uwagę na któryś z elementów wypowiedzi - zdradza Magdalena Bienia.
Na koniec sztuczka, która powinna dodać zdającemu pewności siebie. Przed egzaminem warto wyobrazić sobie siebie jako osobę elokwentną, zachwycającą odpowiedziami komisję. Taka wizualizacja pomoże "na luzie” podejść do egzaminu.
I na koniec kilka rad pani Magdaleny:
- Przed egzaminem poćwicz przed lustrem.
- W domu zrób sobie próbny egzamin - niech rodzeństwo lub koledzy wcielą się w rolę nauczycieli.
- Dzień przed egzaminem zrelaksuj się. Wyjdź na spacer, idź do kina.
- Myśl pozytywnie. Czarnowidztwo odbierze ci pewność siebie i zaszkodzi dobrze wypaść.
- Gdy jesteś wyjątkowym nerwusem - wypij napar z melisy. Pomoże ci się wyciszyć. Nie eksperymentuj z tabletkami na uspokojenie. Mogą cię otumanić, powodować problemy z pamięcią i koncentracją.
- Jeśli pocą ci się dłonie, na egzamin weź chusteczkę.