Rekrutacja RODO

Spotkanie z p. Bolesławem Rawskim

Bolesław Rawski - absolwent "Kopernika"

Spotkanie z p. Bolesławem Rawskim

08.12.2006r. klasy 2h i 2i miały niewątpliwą przyjemność wziąć udział w spotkaniu z absolwentem naszej szkoły, wybitnym kompozytorem, aranżerem i reżyserem dźwieku - Bolesławem Rawskim, który pojawił się w naszym mieście w dzień wystawienia spektaklu w reż Rafała Kmity "Aj waj! czyli historie z cynamonem", do którego to napisał muzykę. Spotkanie aktualnych uczniów "Kopernika" z absolwentem tej szkoły zostało zorganizowane przez Tarnobrzeski Dom Kultury i pozwoliło nam nie tylko lepiej poznać naszego starszego kolegę, jego dotychczasowe osiągnięcia, tajniki pracy kompozytora, ale przede wszystkim dało nam inne, znacznie ciekawsze spojrzenie na świat teatru. Teraz chcielibyśmy przybliżyć tę postać tym, którzy nie mieli okazji w ww. spotkaniu uczestniczyć.

Spotkanie z p. Bolesławem Rawskim

Bolesław Rawski - od dzieciństwa związany jest z Tarnobrzegiem. Tu uczęszczał do SP 3 i Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, które ukończył w roku 1978. Jednocześnie uczęszczał do szkoły muzycznej II stopnia w Rzeszowie, po ukończeniu której rozpoczął studia na Wydziale Reżyserii Dźwięku w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Już w trakcie studiów podjął pracę jako realizator dźwięku w Teatrze im . Juliusza Słowackiego w Krakowie, a po zrobieniu dyplomu otrzymał w tym teatrze etat reżysera dźwięku. W latach 1998 - 2000 był kierownikiem muzycznym tej sceny, współpracując przez 10 lat z Zygmuntem Koniecznym. Za swój debiut kompozytorski uważa "Zaczarowane koło" L. Rydla, spektakl, który w 1997r. wyreżyserował Jerzy Nowak w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. W tym okresie założył również Studio Muzyki Przestrzennej przy krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego.

Spotkanie z p. Bolesławem Rawskim

Jest autorem muzyki do ponad 100 przedstawień teatralnych. Od lat współpracuje z najlepszymi polskimi teatrami. Pisał już muzykę do spektakli wystawianych w teatrach Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Łodzi, Szczecina, Gdańska, Torunia, Kalisza, Katowic, Opola, Rzeszowa, Tarnowa, Koszalina, Olsztyna i Poznania. Współpracuje z czołowymi polskimi reżyserami pisząc muzykę do ich spektakli. Można tu wymienić nazwiska tak znanych reżyserów, jak choćby Rudolf Zioło, Marek Fiedor, Maciej Sobociński, Grzegorz Jarzyna, Maciej Wojtyszko, Mikołaj Grabowski, Tomasz Obara, Agata Duda-Gracz, Marek Piaseczny, Barbara Sass, Jacek Andrucki, Włodzimierz Nurkowski, Grzegorz Warchoł, Jacek Chmielnik, Krzysztof Orzechowski czy Marcin Kuźmiński.

W teatrze telewizji skomponował muzykę do "Wyprawy profesora Tarantogi" St. Lema, "Krawca" Mrożka, "Stracha na strychu" A. Popescu, "Historii" W. Gombrowicza, "Innych rozkoszy" J. Plicha, "Bzika teatralnego" Witkacego i "Republiki marzeń" B. Schulza.

Jest również laureatem wielu nagród:

  • 1997 Opole - wyróżnienie za muzykę do przedstawienia "Bzik teatralny" Witkacego (reż G. Jarzyna).
  • 1998 Warszawa - nagroda ministra Kultury i Sztuki i Prezesa TVP SA za muzykę do spektaklu "Krawiec" St. Mrożka w Teatrze Telewizji (reż. M. Kwieciński).
  • 2001 Opole - wyróznienie za muzykę do "Dziadów" A. Mickiewicza (reż M. Sobociński)
  • 2001 Warszawa - nagroda Prezesa Artystów Scen Polskich.
  • 2005 Tarnów (Festiwal Komedii "Talia") - nagroda za najlepszą muzykę dla spektaklu "Aj waj! czyli historie z cynamonem".

Obecnie pracuje nad wydaniem płyty z muzyką do spektaklu w reż. Rafała Kmity "Aj waj! czyli historie z cynamonem" i pisze muzykę do "Otella" W. Szekspira w reżyserii M. Sobocińskiego dla Teatru Bagatela w Krakowie.

Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj