Pomyśl o swoich nawykach żywieniowych
W ostatnich latach ludzie coraz częściej zastanawiają się nad tym, co znajduje się w składzie jedzenia, które kupują. I dobrze, choć jest także wielu takich, którzy nie są tego świadomi bądź też jest im wszystko jedno. Moim zdaniem warto się tym zainteresować, bo niektóre produkty spożywcze zawierają w sobie naprawdę sporo składników, które mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Nasi pradziadowie odżywiali się często o wiele lepiej od nas, gdyż jedzenie produkowali sobie zazwyczaj sami i z pewnością nie kupowali tak często jak my przetwarzanych produktów żywnościowych (powszechnie wiadomo, że produkty te zawierają najwięcej szkodliwych dla człowieka substancji). Zdrowy styl życia, czyli zdrowa żywność i odpowiednia dieta, a także zwiększona aktywność fizyczna, to od pewnego czasu tzw. tematy na czasie. Dzięki kontroli żywności przez odpowiednie instytucja państwa i wprowadzonym w wyniku tych badań przepisom, wiemy już, co jemy. Czy zatem żywność jest dziś dla nas bezpieczna?
Niekoniecznie. W pogoni za zyskiem producenci żywności niejednokrotnie wybierają drogę na skróty, nie przejmując się bynajmniej zdrowiem swoich klientów. Coraz częściej słyszymy o różnych aferach (np. o soli wypadowej – produkcie ubocznym powstającym przy produkcji tworzyw sztucznych, która służy do posypywania oblodzonych dróg zimą, którą znaleziono w produktach spożywczych, o antybiotykach z grupy doksycyklin – tzw. stymulatorach wzrostu, które odkryto w produktach mięsnych, o dużym przekroczeniu dopuszczalnego poziomu rtęci w mrożonych rybach, o zanieczyszczeniu słodyczy dla dzieci związkami z grupy alkaloidów, o bakteriach salmonelli, które znaleziono w produktach mlecznych, czy też o podrabianym, rakotwórczym suszu jajecznym, który zawierał śladowe ilości jaj za to miał w składzie sporo suszu rybnego z dodatkiem wapnia oraz kurkumy) i dopiero wtedy zastanawiamy się, jak to możliwe? Jak mogło do tego dojść? Od niedawna prawo zobowiązuje producentów żywności do podawania wszystkich składników produktu na etykiecie, co ułatwia pracę instytucjom zobowiązanym do przeprowadzania kontroli żywności jak np. Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych oraz Inspekcji Handlowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jak i samym konsumentom. Jak informują media całe partie produktów, w których znajduje się niedopuszczalne środki, są natychmiast wycofywane ze sprzedaży, ale musielibyśmy być mocno naiwni, by wierzyć, że w ich miejsce nie pojawiają się kolejni spryciarze, którzy próbują szybko zarobić, oszukując klientów. Dzięki tym dwóm instytucjom może jednak spać spokojniej, gdyż kontrolują one na bieżąco, czy informacje podawane na opakowaniach produktów sprzedawanych w naszym kraju są zgodne z ich zawartością, czy też nie.
Produkty spożywcze sprzedawane dziś tak czy inaczej różnią się znacznie składem od tych, którymi handlowano jeszcze kilkanaście lat temu. Dzięki poważnym badaniom naukowym i nowym technologiom te produkowane dziś bywają co prawda smaczniejsze ale niekoniecznie zdrowsze. Zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym? Nasze zdrowie leży w naszych rękach, dlatego winniśmy bardziej interesować się tym, co trafia na nasz talerz, gdyż nieodpowiednie lub nieodpowiednio przyrządzane pożywienia, może mieć w pewnej czasowej perspektywie fatalny wpływ na nasze zdrowie i jakość naszego życia.
Bardzo duży wpływ na zachowania żywieniowe ludzi mają współcześnie media. Ich wpływ na zachowania żywieniowe może być jednak zarówno pozytywny jak i negatywny. Postaci telewizyjne i postaci z bajek, podziwiane przez dzieci, zachęcają bardzo często do zakupu słodyczy, chipsów i innych niekoniecznie zdrowych produktów, a stąd już tylko krok do nadwagi. Anorektycznie wyglądające modelki przyprawiają zaś o kompleksy nastolatki na całym świecie, a popularne programy telewizyjne i wszelakie kolorowe magazyny dają im każdego dnia do zrozumienia, że ideał piękna wyklucza dziś osoby tęższej budowie. Tym samym zachęca wszystkich do odchudzania. Nic więc dziwnego, że tak popularne stają się przeróżnego typu diety. Nieustannie wierzymy, że musi istnieć jakiś magiczny składnik, który pozwoli nam schudnąć szybko i bez większego wysiłku. Nie raz nie dwa widzieliście pewnie w mediach reklamy typu "schudnij 10 kg w tydzień”, które zachęcają do zakupu cudownych, podobno też przebadanych klinicznie środków, które mają nam w tym pomóc. Im dziwniejszy środek, tym bardziej wydaje się on nam skuteczny. A nie przyszło wam nigdy do głowy, że proponowane diety cud, to jedynie sposób wyciągnięcia kasy od zdesperowanych? Nie dajmy się omamić. Nie ma diet uniwersalnych. A jak mówi stara prawda, jeśli coś nadaje się dla wszystkich, to tak naprawdę nie nadaje się dla nikogo. Dietetycy co prawda także zachęcają do stosowania diet, ale ich porady opierają się na podstawach naukowych i raczej krzywdy nikomu nie wyrządzą. Uświadamiają również zainteresowanym, że odchudzanie to długi proces i niełatwa walka z samym sobą. Ci, którzy nie podołają, doświadczają zazwyczaj tzw. efektu "jo-jo". Dlatego wszelkie internetowe reklamy cudownych środków na odchudzanie powinniśmy omijać szerokim łukiem, bo konsekwencje ich stosowania mogą być dla nas wręcz niewyobrażalne. Jeśli zależy wam na własnym zdrowiu, chcecie uniknąć różnych zaburzeń, rozstrojenia swojego metabolizmu, a nawet bardzo poważnych schorzeń, to w sprawie pozbycia się nadmiaru kilogramów powinniście skontaktować się z fachowcami. Czy warto? Oczywiście, że tak. Dobrze jest schudnąć kilka kilo bez efektów ubocznych i odzyskać wyższą jakość życia - nieprawdaż?
Czy powinniśmy jednak kontaktować się w tym celu od razu z dietetykami? Ja myślę, że na początek trzeba trochę samemu poczytać o zdrowym stylu życia i zmienić być może nieco swoje nawyki żywieniowe. Jednak sama dieta nie zapewni nam raczej atrakcyjnego wyglądu i dobrego samopoczucia. Do diety powinniśmy dołączyć bowiem także aktywność fizyczną, która przyspiesza zdecydowanie uzyskanie oczekiwanego efektu. Ale dieta, co ważne, musi być odpowiednia dla danej osoby. Dietetycy mówią, że dieta to filozofia egzystencji, styl życia, z którym musimy się czuć dobrze. Zatem powinniśmy jeść tyle, ile nasz organizm potrzebuje, sięgać po to, co daje siłę do działania, a jedynie wyeliminować i ograniczyć to, co nam nie służy. To takie proste i oczywiste, a jednocześnie takie trudne.
Grafika:
Komentarze [2]
2019-10-12 17:55
Językowo bardzo dobrze, ale mogłabyś poszukać ciekawszego tematu
2019-10-10 19:52
Znakomity debiut, oby tak dalej!
- 1