Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Młodzieżowe słowo roku 2019   

Dodano 2020-01-03, w dziale inne - archiwum

Od czterech lat, za pośrednictwem internetowego plebiscytu Wydawnictwa Naukowego PWN, młodzi ludzie mogą wybierać swoje ulubione słowa roku. Nie chodzi przy tym o słowa najpopularniejsze, czy najczęściej używane, a rqczej o te, które najbardziej kreatywnie wykorzystują język polski w opisywaniu rzeczywistości. Plebiscyt PWN organizowany jest w ramach projektu „Ojczysty – dodaj do ulubionych” i rozgrywany jest pod koniec roku. Młodzieżowym słowem roku został w roku 2016 rzeczownik "Sztos", w 2017 "XD", a w 2018 "Dzban". W tym roku, w ustalonym terminie, wpłynęło ponad 41 tysięcy propozycji. Chcecie wiedzieć, jakie słowo wygrało?

/pliki/zdjecia/slo1_0.jpgMłodzieżowym słowem roku 2019 w plebiscycie PWN został rzeczownik “alternatywka”. Dla mnie nie jest to żadne zaskoczenie, bo w minionym roku spotykałem się z tym słowem bardzo często. Najczęściej słyszałem je chyba we wrześniu, gdy w naszym liceum pojawiła się wyjątkowo duża ilość pierwszaków. Wtedy to liczba alternatywek w szkole radykalnie się zwiększyła, a rzeczownik ów był używany nad wyraz często i odmieniany przez wszystkie przypadki. Podejrzewam jednak, że wielu naszych czytelników może jednak nie wiedzieć, co ono oznacza, dlatego odwołam się do słownik PWN, który podaje następujące definicje tego określenia: “dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach”, “dziewczyna nie utożsamiająca się z popularnymi trendami odnośnie ubioru, makijażu czy gustu muzycznego” oraz “dziewczyna, która ubiera się specyficznie, nosi ciemne ubrania, ma kolczyk w nosie i kolorowe włosy oraz słucha emo-rapu”. W rzeczywistości najczęściej tak definiujemy osobę o rzucającym się w oczy, odmiennym wyglądzie zewnętrznym. Co ważne, nie jest to słowo o wydźwięku pejoratywnym. Ba, odnoszę nawet wrażenie, że większość alternatywek robi to celowo, by zasłużyć sobie na takie określenie.

Oprócz alternatywki w plebiscycie wyróżniono jeszcze dwa słowa. Rzeczownik “jesieniara” określający osobę (słowo to nie ma podobno przynależności płciowej), która uwielbia jesień. Prawdziwe "jesieniary" charakteryzuje wykonywanie z wyjątkowym upodobaniem typowo jesiennych czynności, /pliki/zdjecia/slo2.jpgczyli na przykład siedzenia pod kocem z kubkiem dowolnego gorącego napoju w dłoniach i czytanie książek w aromacie zapachowych świec. Marek Łaziński, który reprezentował w jury plebiscytu Uniwersytet Warszawski, powiedział w jednym wywiadzie, że jego zdaniem „jesieniara” zasłużyła absolutnie na tytuł najładniejszego i najciekawszego słowotwórczo wyrazu minionego roku. Może i tak, ale ja przyznam szczerze, że spotkałem się z tym słowem pierwszy raz, gdy czytałem wyniki plebiscytu. Cóż, młodzieżowy slang nie jest jednorodny i chyba jest też mocno uzależniony od miejsca i otoczenia, w którym żyjemy. Ale niezmienne jest i to, że slang ów nie tylko nazywa rzeczywistość na nowo, lecz tworzy również mnóstwo słów emocjonalnych o funkcji kontaktowej. Nie da się też ukryć, że choć określenia alterantywka i jesieniara nie mają wydźwięku pejoratywnego to nie są jednak tak do końca całkowicie neutralne i zawierają pewien ładunek ironii.

Ostatnim słowem na podium okazał się być kolejny rzeczownik “eluwina”, który jest formą przywitania, wywodzącą się od znanego już chyba wszystkim słowa “elo”. Przyznam, że i to słowo jest mi obce i nigdy wcześniej nie słyszałem go w swoim najbliższym otoczeniu. O ile jednak dobrze pamiętam, to w ubiegłym roku pojawiło się w plebiscycie podobne słowo, ale na pożegnanie. Myślę tu o wyrazie „bajlando”, który był wariacją angielskiego słowa „by”.

Reklamowi giganci podłapali naturalnie temat i w mediach natychmiast zaroiło się od reklam nawiązujących do wyników plebiscytu. Znana wszystkim amerykańska sieć barów szybkiej obsługi KFC zachęca od niedawna swoich klientów do zakupu ich burgerów następującym hasłem: /pliki/zdjecia/slo3.jpg“Eluwina jesieniary! Wpadajcie na naszą alternatywkę - Burgera Halloumi w KFC”. Sieć sklepów komputerowych x-kom zastanawiała się z kolei nad wprowadzeniem takiego hasła: “Eluwina, Lara Croft to jeszcze alternatywka, czy może już jesieniara?”, a właściciel marki Xiaomi nazwał swoje dwa flagowe modele wprowadzane na polski rynek nazwami dwóch zwycięskich rzeczowników z plebiscytu.

Według mnie plebiscyt ten to ciekawe językowe przedsięwzięcie, które może coś powiedzieć o kierunku w którym zmierza nasz język ojczysty, a także o tym, jak młodzi ludzie patrzą na świat i co jest dla nich ważne. Moją uwagę zwróciły tego roku następujące tendencje rozwoju leksyki młodzieżowej. Po pierwsze powstają i upowszechniają się głównie nowe nazwy osób: identyfikujące i wartościujące. Po drugie uczestnicy plebiscytu nie zgłosili odpowiedników męskich dla zaproponowanych przez siebie rzeczowników, uważając to za niepotrzebne. I w końcu po trzecie nadal dobrze mają się wyrazy wartościujące różne sytuacje. Ciekaw jednak jestem, co wy sądzicie o tym plebiscycie i jego wynikach?

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 4.7
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 4.7 /10 wszystkich

Komentarze [0]

Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Artemis 27artemis
Hush 15hush
Hikkari 11hikkari

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry