Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Najlepsze komputerowe animacje Pixara   

Dodano 2021-09-22, w dziale inne - archiwum

W 1979 roku powstała amerykańska wytwórnia filmów animowanych Pixar, którą w roku 2006 wchłonęła korporacja The Walt Disney Company. Pierwszy pełnometrażowy film tej wytwórni pojawił się w kinach w 1995 roku i okazał się ogromnym sukcesem. Był to film „Toy Story”, który jak łatwo policzyć ma już ponad 25 lat. Od tamtej pory w wytwórni tej powstało wiele nie mniej udanych produkcji, które zachwycały dzieci na całym świecie, w tym i w Polsce. Ja chciałbym przypomnieć wam dziś pięć z nich, które zaliczam do moich ulubionych. Dlaczego?

5. Auta

/pliki/zdjecia/pix1.jpg Tu mam na myśli przede wszystkim część pierwszą, ponieważ dwie kolejne nie były według mnie aż tak dobre. Głównym bohaterem całej serii jest bardzo zarozumiałe i samolubne autko, wyścigówka, Zygzak McQueen. W nie do końca jasnych okolicznościach trafia on do małego miasteczka, do którego od lat nikt nie zagląda. Spotyka tu też inne auta, z którymi próbuje od razu nawiązać jakieś relacje, i które to chcąc nie chcąc będą miały na nią ogromny wpływ. Co ciekawe, wszyscy bohaterowie są tu fantastycznie naszkicowani, mają konkretne charaktery i przywary. Jestem przekonana, że każdą z tych postaci można polubić, choć nie zawsze łatwo jest zrozumieć ich decyzje i postępowanie. To naturalnie film dla dziecięcej widowni, a te jak wszyscy wiemy mają też wartość edukacyjną. Historia Zygzaka ma uświadomić dzieciom, jak ważne są w życiu relacje międzyludzkie i uczy, jak należy właściwie postępować, gdy mamy do czynienia z osobnikami o różnych charakterach. Uczy jeszcze wielu innych rzeczy, ale o tym warto się przekonać samodzielnie.

4. W głowie się nie mieści

Kolejny wspaniały film Pixara. Ten opowiada jednak o nastoletniej dziewczynce Riley i jest to przede wszystkim opowieść o emocjach. Świetnie pokazano tu, jakie emocje wywołują w ludziach wydarzenia, których doświadczają. Przedstawienie emocji oraz tego, co dzieje się w głowach ludzi za pomocą małych ludzików, kolorów i równie prostych pomysłów, objaśnia dzieciom w najprostszy możliwy sposób świat emocji. To naprawdę bardzo istotna sprawa w życiu każdego człowieka i bardzo pouczająca lekcja. Wzruszeń i dobrej zabawy też tutaj nie zabraknie. Żarty są tu dopasowane do wieku potencjalnego widza, a wszystko wydaje się być świetnie zrównoważone, dlatego wspaniale się to ogląda.

3. Merida waleczna

Średniowieczna Szkocja. Rudowłosa, odważna księżniczka Merida, która pragnie wolności, kocha strzelanie z łuku i jazdę konną, ale nienawidzi etykiety i królewskiego życia. Jej matka to idealna królowa, którą wyróżnia wierność określonym zasadom i nienaganna etykieta. /pliki/zdjecia/pix2.jpgOwa królowa pragnie wydać swą córkę za mąż. Ta się jednak buntuje. Po kłótni z matką ucieka do lasu, gdzie spotyka czarownicę, która obiecuje jej pomoc w rozwiązaniu jej problemu. Ta jej pomoc komplikuje jednak jej życie jeszcze bardziej…. To bez wątpienia typ księżniczki, jaki nie często spotkamy w innych filmach skierowanych do dziecięcej widowni . Oczywiście nie jedyny, gdyż w innych filmach animowanych również spotkamy niekiedy takie księżniczki, które podkreślają samodzielność bądź zabiegają o niezależność, ale ta jako pierwsza buntuje się i absolutnie nie zamierza postępować według narzuconych jej norm i zasad, co sprowadza na nią określone konsekwencje. Myślę, że założeniem twórców filmu było danie dzieciom do zrozumienia, że nie zawsze musimy mieć rację, choć z reguły nam się tak wydaje, dlatego też warto słuchać innych ludzi, szanować ich, brać pod uwagę to, co mówią, a także docenić to, co się już ma. Film bardzo pouczający, a historia tej młodej dziewczyny uświadamia również, jak skomplikowane mogą być relacje w kręgu rodziny bądź osób sobie najbliższych.

2. Iniemamocni

W przypadku tej serii chciałabym w odróżnieniu od wspomnianych powyżej „Aut” wyróżnić obie części. W „Iniemamocnych” widzimy na początku świat, w którym superbohaterowie ratują zwykłych ludzi i jest wspaniale. Po pewnym czasie wszystko zaczyna się jednak psuć. Nieoczekiwanie w świecie tym moce zaczynają być nielegalne a superbohaterowie zaczynają być traktowani jak zwyczajni obywatele. W obu częściach akcja jest bardzo dynamiczna, a reżyser dotyka wielu kwestii związanych z relacjami międzyludzkimi. Głównych postaci jest tu pięć, a każdy z nich ma wystarczająco dużo czasu ekranowego, by widz mógł poznać ją bliżej i zrozumieć, dlaczego postępuje tak, a nie inaczej. Co ciekawe sytuacje sporne są tu przedstawione tak, że widzowi trudno opowiedzieć się po którejś ze stron, bo tak naprawdę każdy ma swoje racje, co jest dobrze uzasadniane. Myślę, że to dobry film zarówno dla tych młodszych jak i starszych widzów.

1. Coco

/pliki/zdjecia/pix3.jpeg Wspaniały film, piękna grafika, cudowne postacie, genialne piosenki. Mus do obejrzenia dla każdego. Reżyser opowiada nam historię uzdolnionego muzycznie meksykańskiego chłopca o imieniu Miguelu, który pragnie zostać znanym muzykiem, na co nie godzą się jego najbliżsi. Chłopiec przypadkiem trafia do świata, do którego wkracza się po śmierci. Kolorystyka tego miejsca i muzyka sprawiają, że naprawdę ma się ciarki. Historia, mimo iż przewidywalna, to jednak trochę zaskakująca. Postacie również wydają się niezwykle wiarygodne. Film powala jakością grafiki. Możecie mi wierzyć, że ta historia wzruszy każdego z was, a morał również zmusi do głębszej refleksji nad życiem.

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 5.8
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 5.8 /5 wszystkich

Komentarze [0]

Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na żyrafę (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Artemis 27artemis
Hush 15hush
Hikkari 11hikkari

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry