Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Rewolucja   

Dodano 2005-10-09, w dziale felietony - archiwum

Działamy, bo uważamy, że ocalimy cholerny świat
i w sześciu przypadkach na dziesięć nadeptujemy na
grabie leżące w trawie, trzonek się podnosi i łup
między oczy.

S. K.

Do napisania tego artykułu skłoniły mnie hasła wyborcze niedoszłych bohaterów naszej sceny politycznej z ich ostatniej kampanii wyborczej. W sumie to chyba nie jest nic dziwnego zważywszy na to, że nawet największy polityczny ignorant został poddany praniu mózgu poprzez tony ulotek na wycieraczkach i w skrzynkach pocztowych, długie (i kosztowne) reklamówki puszczane w kółko w telewizji, oraz ogromne twarze spoglądające na nas z gigantycznych bilboardów. Ale nie będę pisać o polityce, zostawię to Kikowi;). Rzeczą, która niechybnie spowodowała, że postanowiłam się tym zająć było pewne hasło reklamowe pewnej partii. A konkretnie „zmieniając siebie zmieniajmy Polskę”.
Rewolucje, reformacje i różnej maści i rodzaju zmiany towarzyszyły człowiekowi od początków jako takiej państwowości. Były niezbędnym elementem umożliwiającym postęp i rozwój, przemianę na lepsze. Optymizm sytuacyjny, oraz szeroko rozumiane pojęcie różowych okularów stymulował je i napędzał. Zmiany są potrzebne, nawet najbardziej konserwatywnym poglądom czy instytucjom, bez nich upadają nawet najbardziej wzniosłe idee i prawa. No i w tym miejscu nasuwa się pytanie o granicę ingerencji postępu. Z jednej strony np. reformy kościoła podzieliły go na wiele odłamów, z drugiej gdyby nie Marcin Luter prawdopodobnie do dziś płacilibyśmy dziesięcinę. Przewrót nie zawsze jest bezkrwawy i delikatny. Zwykle pochłania więcej ofiar niżby tego chciał tłumacząc to sobie dobrem ogółu, oraz troską o przyszłe pokolenia.
Wyżej wspomniane hasło wyborcze teoretycznie zawiera w sobie ogromną mądrość życiową. Ale tylko teoretycznie. Kiedy dochodzimy do zagadnienia praktycznego jest tak, jak z tymi grabiami w trawie. Chcemy dobrze, a wychodzi na odwrót. Chcemy naprawiać, a wszystko psujemy. Chcemy uporządkować sprawy pokryte taką warstwą umysłowego kurzu, że właściwie nie wiadomo, o co wtedy poszło. O co wtedy chodziło. Bo działać jest dobrze i właściwie.
Ale ten medal nie byłby medalem, gdyby nie miał drugiej strony. Druga strona jest tradycyjnie mniej przyjemna. No i znów ktoś wrzeszczy mi do ucha. A gdyby tak nie robić nic? Wiadomo, że bezczynność i obojętność jest jeszcze gorsza od nieudanych, ale prób. Tylko, że wszystkie zmiany są bolesne. Zwłaszcza te, które zaczynamy na sobie.
W takim razie co mam robić?
Pozostawić sprawy własnemu biegowi?
Niech się dzieje co chce, carpe diem?
Czy może wziąć sprawy w swoje wielkie łapska i narobić jeszcze większego bałaganu niż był dotychczas?
A wy wiecie?

Oceń tekst
Średnia ocena: 0 /0 wszystkich

Komentarze [3]

~Gorlik
2005-10-13 21:40

To, że pałeczka jest przezucana z prawej na lewą i na odwrót to jest normalne w kraju, gdzie demokracja sie dopiero tworzy. A co do tego mądrego hasła to niebardzo się zgadzam. Jeśli nawet zakladając, ze zmieniając siebie wpływamy na jakąś większa zbiorowość, to dlaczego ograniczamy sie tylko do jednego kraju. Więc, albo zmieniając siebie, zmieniamy siebie, albo zmieniając siebie, zmieniamy cały świat.

~poz
2005-10-13 11:50

kowte jak wytlumaczyc przekazywanie paleczki….. /kwote hmmmm dziecko tak sie dzieje nie tylko w polsce to normalne dzialanie systemu w kazdym panstwie “demokratycznym”

~katha
2005-10-10 21:16

Z wielką przykrością muszę stwierdzić, że POlacy są “zacofani” demokratycznie. Popieram autorkę tekstu. Jak wytłumaczyć równie dobrze zjawisko przekazywania co 4 lata pałeczki rządu raz prawicy raz lewicy??? JAki odzew takie hasła

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najczęściej czytane

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 100luna
Artemis 27artemis
Hush 15hush
Hikkari 11hikkari

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry