TED - prelekcje, które zmieniają życie
Zdecydowana większość nas rozpoczyna dzień od włączenia smartfona lub telefonu i szybkiego przejrzenia social mediów. Czy to jednak dobry pomysł? Czy warto już z samego rana zamartwiać się sprawami życia społecznego i problemami innych ludzi? Czy nie lepiej spędzić poranek przy miłej rozmowie z najbliższymi, a jeśli już musimy zajrzeć do komórki, to może lepiej posłuchać jakiejś motywującej prelekcji? Tym, którzy wybiorą wersję nr 2 polecam gorąco „TED Talks”.
Czym jest TED? TED (Technology, Entertainment and Design), to amerykańska fundacja non-profit założona w roku 1984 przez architekta Richarda Wurmana, której celem jest od początku poszukiwanie głębszego poziomu rozumienia świata i popularyzacją idei wartych propagowania, co realizuje w formie konferencji naukowych. Fundacja ta należy od roku 2000 do byłego dziennikarza i wydawcy Chrisa Andersona, który kupił tę markę. W trakcie wspomnianych konferencji, które organizowane są corocznie w różnych miastach Stanów Zjednoczonych i Kanady występują ludzie reprezentujący przeróżne dyscypliny naukowe. W pierwszych latach kwestie technologiczne zdecydowanie dominowały, ale od pewnego czasu można posłuchać również fascynujących wystąpień z zakresu szeroko rozumianej nauki oraz kultury. Każdy z mówców dostaje 18 minut na swoją wypowiedź i tyle musi mu wystarczyć, by przekonać słuchaczy do swoich idei czy też racji. Prelegenci mówią oczywiście różnymi językami, gdyż pochodzą z różnych krajów, ale najczęściej jest to jednak język angielski. W swoich króciutkich wystąpieniach podpowiadają, jak rozwiązać różne bolączki codzienności, globalne problemy świata bądź też broniąc różnych tez i idei. Wśród prelegentów znajdziemy wybitnych naukowców (w tym wielu laureatów Nagrody Nobla), bardzo znanych polityków, przedsiębiorców i ekonomistów, czy też działaczy społecznych (np. Bil Clinton, Bill Gates, Stephen Hawking, Edward Snowden itd.). Pierwszy Polak (projektant Jacek Utko) wystąpił na konferencji w roku 2009 i w swoim 8 minutowym wystąpieniu zastanawiał się, czy design może uratować gazety. Od 2006 roku prelekcje dostępną są też online na platformie YouTube oraz na stronie fundacji. Na YouTube TED dostępnych jest obecnie ponad 2000 prelekcji, które obejrzało już ponad miliard ludzi z całego świata. I powiem wam, że mnie to nie dziwi.
W 2005 roku utworzono siostrzaną konferencję TED Global zorientowaną bardziej na sprawy ogólnoświatowe. Odbywa się ona corocznie w innym miejscu na świecie. Do tej pory odbyła się ona między innymi w Wielkiej Brytanii, Tanzanii, Szkocji i Brazylii. Konferencje TEDx są niezależne od TED, ale stosują analogiczny format. Może je dziś zorganizować w zasadzie każdy, kto wystąpi o bezpłatną licencję od fundacji i ją otrzyma, a potem będzie się stosował się do ściśle określonych reguł (konferencja nie może przynosić zysków, wszystkie koszty z nią związane można pokrywać wyłącznie z opłat za wstęp lub z pieniędzy pozyskanych od sponsorów, a prelegenci nie tylko nie mogą otrzymywać żadnego wynagrodzenia, ale muszą również wyrazić zgodę na publikację nagrania swego wystąpienia na koncie TEDx na portalu YouTube oraz na stronie TED.com). Od kilku lat organizowane są też specjalne konferencje dla uczniów szkół podstawowych (TEDxKids) i uczniów gimnazjów - liceów (TEDxYouth). Warto również wiedzieć o tym, że niektóre z nich odbyły się w naszym kraju.
Konferencje TED są bardzo popularne. Tematyka wykładów bywa bardzo zróżnicowana, ale każdy może znaleźć tam coś, co go zainteresuje. Widziałam już bardzo ciekawe wystąpienia na temat tabu, samokształcenia i rozwiązywania przeróżnych, przyziemnych problemów. Ja, dzięki nim, lepiej poznałam siebie, dowiedziałam się, jak budować poczucie własnej wartości, jak przezwyciężać swoje różne słabości, jak i dlaczego zaakceptować siebie taką, jaką jestem oraz jak poradzić sobie po stracie bliskiej osoby. Sami więc widzicie, że tematyka wystąpień wybiega dziś znacznie poza technologię, biologię, czy nauki ścisłe, dlatego uważam, że jest to program absolutnie dla każdego.
Oglądam te konferencje już od pewnego czasu. Dlaczego mnie zachwyciły? Jakiś czas temu trafiłam na nie przez przypadek. Akurat wysłuchałam wykładu o tym, że w życiu wszystko dzieję się z jakiegoś powodu i że warto wykształcić w sobie poczucie pewności. Ten wykład bardzo mi się spodobał. Kobieta, która wypowiadała się na te tematy mówiła to z tak wielkim zaangażowaniem i taką pewnością siebie, że mnie przekonała. Już na pierwszy rzut oka było widać, że doskonale wie, o czym mówi. Dlatego od razu sięgnęłam do innych wykładów, by przekonać się, czy inne wystąpienia są równie ciekawe i intrygujące. I powiem wam, że były. Treści podawano w taki sposób, że trudno było się z nimi nie utożsamiać. Od tego momentu uwielbiam te wykłady. Z czasem przekonałam się, że może to być również świetna metoda nauki języka angielskiego. Początkowo jest trochę trudno, ale można włączyć sobie wersję z napisami w języku polskim. Potem to już będzie sama przyjemność, gdy przekonacie się, że jesteście w stanie zrozumieć wszystko to, o czym ludzie mówią, A uwierzcie mi, że dowiecie się wielu zaskakujących i interesujących rzeczy na tematy, który was interesują.
W programie TED, jak wspomniałam powyżej, poruszane są różne tematy. Mnie poruszyła na przykład bardzo wypowiedź pewnej znanej modelki, która mówiła o prawdziwym obliczu tej pracy. Mówiła między innymi o tym, by nie porównywać się do tego, co możemy zobaczyć w internecie i na okładkach magazynów. Wypowiedź poparła własnymi zdjęciami z wybiegów i sesji zdjęciowych oraz prywatnymi, gdy nie stali za nimi specjaliści od wizerunku: fryzjerzy, makijażyści, czy styliści. Mówiła także o tym, że wbrew temu, co sobie myślimy, przez długi czas nie była osobą pewną siebie, przekonaną o swojej wartości i przekonywała, że wszystkie modelki to tak naprawdę normalne kobiety, które jak wszystkie inne mają uczucia i problemy, z którymi również muszą się mierzyć. Jej ideą było uświadomienie widzom, że nie należy się bać mówić o sobie, swoich uczuciach oraz o tym, jak się naprawdę czujemy.
W TED występują jednak zazwyczaj bardzo znane osoby ze świata polityki i nauki, których wiedza i doświadczenie jest ogromne, zatem doskonale też wiedzą, o czym mówią. Byli tu między innymi Bill Gates, który mówił o naszej przyszłości genetycznej, zmianach klimatu i przestrzegał przed globalną pandemią już w roku 2015, wybitny astrofizyk Stephen Hawking, który mówił o tym, jak widzi przyszłość rodzaju ludzkiego i czy jest realna szansa na istnienie życia poza Ziemią, pisarz Ken Robinson, który postawił szalenie kontrowersyjną tezę, jakoby szkoła zabijała kreatywność dzieci zamiast ją podsycać, popularny irlandzki iluzjonista Keith Barry, który pokazał, jak nasz mózg oszukuje ciało, amerykański psycholog Barry Schwartz, który rozprawił się z twierdzeniem, że im większy mamy wybór, tym więcej mamy wolności, znany amerykański specjalista od spraw marketingu Seth Godin, który mówił o wyróżnianiu się i podał ciekawe wskazówki na temat tego, w jaki sposób można zwiększyć swoje szanse na sukces w biznesie, czy też amerykańska psycholog Amy Cuddy, która podała przykłady usprawnienia naszego życia bez udziału technologii i pokazała, jak język naszego ciała, który kształtuje osobowość, może wpływać na nasze życie. I to jest w tych wystąpieniach najlepsze. Możliwość pozyskania wiedzy bezpośrednio od autentycznych światowych autorytetów w danej dziedzinie. Ludzi, którzy mają ogromną wiedzę na temat, o którym mówią, są świetnie przygotowani i co ważne, potrafią propagować idee w sposób przystępny dla każdego. Mało tego, nie boją się także mówić o rzeczach niepopularnych, choć zapewne zdają sobie sprawę, że są z pewnością na świecie ludzie, którzy się z nimi nie zgadzają. Co by jednak nie mówić, ich wystąpienia zawsze inspirują i motywują do działania, co ma niepodważalną wartość. Gdy spojrzymy na komentarze, w których widzowie oceniają ich wystąpienia, nie znajdziemy tam negatywnych opinii. Za to ewidentnie wynika z nich, że ludzie, którzy je obejrzeli, czują się poruszeni i zainspirowani. Często dzielą się też swoimi przemyśleniami i przeżyciami bądź też informują, jak te wypowiedzi wpłynęły na nich czy ich życie. Myślę, że warto doceniać ludzi, którzy posiadając konkretną wiedzę, chcą innym coś dogłębnie wyjaśnić bądź pomóc im coś zrozumieć, pokazując często, że warto coś w sobie zmienić lub zrobić coś inaczej, bo dzięki temu można choćby poprawić jakość własnego życia. Piękne wydaje mi się również to, że ludzie ci, przytaczają często w swoich wypowiedziach historie z własnego życia, które pokazują, że oni również przeszli niekiedy wyboistą drogę, na której spotkali jednak ludzi, którzy im zaufali i dzięki którym, mogą być obecnie tam, gdzie są.
Uważam, że prelekcje TED są bardzo wartościowe. Jestem absolutnie przekonana, że tak jak ja znajdziecie tam masę wypowiedzi, które was zainteresują, a być może też zainspirują oraz zmotywują do działania. To naprawdę świetna alternatywa na rozpoczęcia dnia bądź na jego zakończenie.
Grafika:
Komentarze [0]
Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?