Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Nie pozwól sobą manipulować!   

Dodano 2021-09-30, w dziale recenzje

Gdy przeglądałam jakiś czas temu książki na półkach w księgarni, natrafiłam na książkę Christel Petitcollin "Jak nie dać sobą manipulować". Przyznaję, że już sam tytuł mnie zaciekawił, ale nie mniej zaintrygowała mnie także jej okładka. Nie czytałam wcześniej innych książek tej autorki, dlatego nie bardzo wiedziałam, czego mogę się po tej pozycji spodziewać. Ale wtedy rzucił mi się w oczy podtytuł ”dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych". To przekonało mnie, że jest to pozycja dla mnie. Książka, którą powinnam koniecznie przeczytać. I tak kupiłam książkę Christel Petitcollin z niezwykle uroczym, uśmiechniętym leniwcem na okładce.

/pliki/zdjecia/man1_3.jpg Przyznaję również, że potem na jakiś czas zapomniałam o tej książce, ale gdy w końcu sobie o niej przypomniałam i zaczęłam czytać, wciągnęłam się niesamowicie. Autorka bardzo prostym językiem wyjaśnia, czym jest manipulacja i jak działają manipulatorzy. Pokazuje, jak rozpoznać ich w naszym otoczeniu i jak bronić się przed ich działaniem. Dzięki niej dowiedziałam się, że manipulacja to nic innego wywieranie wpływu na inne osoby w taki sposób, aby nieświadomie i z własnej woli realizowały cele manipulatora oraz poznałam podstawowe techniki manipulacji: szantażowanie emocjonalne, manifestowanie swej wyższości, wpędzanie w poczucie winy czy też zastraszanie. Mówiąc prościej, to próba wpływania na zachowanie lub postrzeganie innych poprzez najróżniejsze zwodnicze techniki. Wszystkie wymienione techniki wywierania wpływu na innych ludzi są niestety skuteczne, ale na szczęście są też schematyczne.

Kim są manipulatorzy? To zazwyczaj toksyczni ludzi, którym zależy tylko na swoich interesach. Mówiąc krótko to ludzie, którzy gotowi są iść po trupach, wykorzystując innych ludzi, byle tylko osiągnąć swoje cele. Czasami ich działania są subtelne i na pierwszy rzut oka nie budzą żadnych wątpliwości co do ich dobrych intencji. Ludzie ci mają jednak dwie twarze, pierwszą przyjazną i sympatyczną, którą pokazują otoczeniu oraz drugą, którą skrupulatnie ukrywają, a jest to twarz oprawcy, którego najbardziej cieszy fakt, gdy jego ofiara cierpi. Podobno najbardziej sadystyczni z nich uwielbiają rzucać obietnice, a potem grać na nerwach swojej ofierze, co daje im nad nią wielką przewagę. Charakterystyczne jest też i to, że manipulatorzy zachowują się tak, jakby znali swą ofiarę od zawsze, dlatego ta długo nie zdaje sobie sprawy i trudno jej uwierzyć, że człowiek taki od pierwszej chwili ich znajomości działał w złej wierze i manipulowali nią. Warto więc i o tym pamiętać, że manipulatorom zależy nie tylko na zrealizowaniu swoich celów, ale także na czerpaniu przyjemności z faktu zdominowaniu innych oraz przejęciu nad nimi i ich działaniami władzy.

Z książki dowiedziałam się również, że przeciętny człowiek zna około trzystu innych osób, a to znaczy, że może zetknąć się z co najmniej kilkoma, jeśli nie kilkunastoma manipulatorami (według badań skłonności takie wykazuje 3-4%populacji). Autorka przestrzega też czytelników, by po zdemaskowaniu manipulacji, nie starali się uświadamiać manipulatorowi jego czynu ani też nie próbowali go zmieniać, gdyż jej zdaniem to jedynie strata czasu. Manipulatora zmienić się bowiem nie da. Z książki można się też dowiedzieć, jakie osoby są szczególnie podatne na manipulacje oraz że to my tak naprawdę decydujemy o możliwościach manipulatora, ponieważ rozsądne działanie ogranicza mu zdecydowanie pole do popisu. Niestety, nie jest to takie łatwe, gdyż z natury jesteśmy naiwni i wolimy wierzyć w dobrą wolę innych ludzi. /pliki/zdjecia/man2_2.jpgJakoś trudno nam przychodzi dostrzeganie w drugim człowieku zła, a jeśli nawet ktoś nas wykorzysta bądź oszuka, to raczej zakładamy, że nie uczynił tego ze złej woli i z reguły dajemy mu kolejne szanse, licząc na poprawę. Jeśli więc okazujesz ludziom życzliwość i nie stronisz od udzielania im pomocy, to możesz stać się celem manipulatora, gdyż ludzie ci żerują właśnie na takich osobach. Dla nich twoja uczuciowość jest tylko słabością. Cóż, nasz świat pełen jest ludzi, którzy wykorzystują innych i bez zahamowań sieją w ich umysłach ogromne spustoszenia. Christel Petitcollin podaje wiele przykładów i ciekawie opisuje mechanizmy manipulacji, a szczególnie sposoby myślenia zarówno manipulatorów jak i osób podatnych na manipulacje, wyjaśniając podłoże psychiczne. To zaiste bardzo ciekawa lektura.

Książka "Jak nie dać sobą manipulować" Christel Petitcollin to skarbnica wiedzy nie tylko dla osób "analizujących bez końca i wysoko wrażliwych" i nie tylko dla tych, którzy mieli lub mają styczność z manipulatorem, lecz również dla tych, którzy chcą się czegoś więcej dowiedzieć o otaczającej nas rzeczywistości i mechanizmach rządzących międzyludzkimi relacjami. Czyta się ją przy tym bardzo przyjemnie, bo jest napisana komunikatywnym językiem. Polecam każdemu, kto chce dowiedzieć się, jak rozpoznać manipulatorów i poznać ich techniki oraz sposoby, jak można sobie z nimi poradzić.

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 5.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 5.5 /2 wszystkich

Komentarze [0]

Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Kira 50kira
Luna 48luna
Selene 18selene
Yason 17yason
Animub 17animub

Wspierają nas:


Ian Boon Talk Easy
TFS Leonardo
OSK Dobra Szkoła

Ilość osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry