Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

11 listopada w Tarnobrzegu   

Dodano 2008-11-12, w dziale wieści z miasta - archiwum

„Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium. ” Te słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego przypominają nam o tym, jak ważna dla świadomości narodowej jest pamięć, bez której każdy naród może utracić to, co dla niego najcenniejsze – swojego ducha. Powinniśmy więc pielęgnować ją i nie zapominać także o tym, co wydarzyło się w 1918 r. A czy tak jest? Najlepiej świadczą o tym słowa 12-letniego chłopca, które usłyszałem wczoraj na mieście: - Skąd tu tyle ludzi? Jakieś święto czy co?

Krótka manifestacja patriotyczna

Tarnobrzeskie obchody Dnia Niepodległości rozpoczęły się już o godz. 9.30 mszą świętą w kościele O. Dominikanów. Tuż po niej odbyła się na placu Bartosza Głowackiego krótka parada orkiestry dętej zakończona wykonaniem hymnu. Później odczytany został list prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego, skierowany do wszystkich Polaków, w którym przypomniano historię tego wydarzenia i podkreślono jego znaczenie (90 lat temu, po 123 latach niewoli, nasz kraj zdołał się wyzwolić spod jarzma zaborów i odzyskać niepodległość). Kolejnym punktem manifestacji było wystąpienie prezydenta Tarnobrzega, p. Jana Dziubińskigo.

Po części oficjalnej obejrzeliśmy program artystyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum Nr 3 im. por. Józefa Sarny. Recytacje wierszy patriotycznych i śpiew patriotycznych pieśni poruszył serce niejednego mieszkańca. Ważnym punktem manifestacji było także złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Bartosza Głowackiego, które zakończyło tę część obchodów Święta Niepodległości w naszym mieście.

Koncert tradycyjnym zwieńczeniem

Ostatnimi akcentami obchodów Dnia Niepodległości w Tarnobrzegu były: spotkanie z panami Cumą i Mazanem o godz. 16.00 w Zamku Dzikowskim oraz koncert Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu im. Marii Skłodowskiej - Curie w Lublinie o godz. 18 w hali OSiR. Ten ostatni punkt programu bardzo spodobał się licznie zgromadzonym widzom, gdyż stał na doprawdy wysokim poziomie artystycznym.

Odzyskanie Niepodległości było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Nie zapominajmy o tym. Warto zastanowić się w ten dzień na historią swojej ojczyzny i wyrazić swoje podziękowanie tym, którym zawdzięczamy niepodległą, suwerenną i wolną Polskę.

Oceń tekst
  • Średnia ocen 3.3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 3.3 /9 wszystkich

Komentarze [2]

~anonim
2008-11-21 21:52

Przeczytalem tytul-i wystarczy…zniecheciłes mnie samym tytulem…

~jugolina
2008-11-12 17:11

oj panie naczelny, coś mi się tu nie zgadza :P nie uważałeś na uroczystościach :P

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na lwa (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 100luna
Komso 31komso
Artemis 24artemis
Hush 10hush

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry