Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

A może yoga?   

Dodano 2010-01-31, w dziale inne - archiwum

Joga jest praktyczną nauką, zajmującą się fizycznym, moralnym, psychicznym i duchowym rozwojem człowieka. Jest to dyscyplina, która rozwijała się przez stulecia. Jej korzenie tkwią w starożytnych Indiach. Zajmuje miejsce w systemach filozofii, jednak nie należy jej łączyć z żadną religią. Joga jest czymś, co tkwi w każdym człowieku, jest wysiłkiem prowadzącym do poznania tego, co jest doświadczeniem siebie.

Początki czegoś nowego

Kiedy Beth Shaw zaczęła prowadzić zajęcia jogi w klubach fitness we wczesnych latach dziewięćdziesiątych, szybko zauważyła, że tradycyjne zajęcia nie zaspokajają oczekiwań i potrzeb osób uczęszczających na te kursy. Pamiętając o tym, że nauka techniki jogi stanowi duże wyzwania dla prowadzących w centrach fitness (ostre światła, zimne pomieszczenia, kursanci, których cechuje różna kondycja i giętkość), Beth stworzyła swój własny styl jogi, w którym połączyła tradycyjne ćwiczenia, takie jak np. pompki, brzuszki oraz przysiady z tradycyjnymi figurami jogi, w jeden płynny ciąg ćwiczeń. Wyeliminowała również nazwy pozycji, ograniczyła głośne wydawanie odgłosów oraz powtarzanie grupowe, tak często kojarzone z tradycyjnymi zajęciami jogi. W roku 1994 założyła jogafit i można powiedzieć, że w tym momencie narodził się nowy ruch łączący jogę z nowymi technikami. Później Beth Show stworzyła kolejne programy treningowe. Należały do nich: YogaButt (joga - pośladki), YogaCore (joga -rdzeń/dusza), YogaLean (joga - szczupłość) oraz YogaStrenght (joga - siła). Każda z tych technik łączy w sobie rozmaite pozycje i ruchy tradycyjne jogi z bardziej standardowymi ćwiczeniami.

W książce „YogaFit, second Edition”, wydanej w 2001 roku, która jest zaktualizowaną wersją pierwszego wydania, możemy znaleźć nie tylko szeroki zakres informacji na temat opracowanych programów, lecz również wskazówki, jak poszerzyć zakres ćwiczeń, by bardziej szczegółowo badać aspekty sprawności umysłu, ciała i ducha, czyli jednym słowem praktyk zaczerpniętych z bardziej tradycyjnych form jogi. Shaw czerpie z antycznych korzeni jogi, które sięgają aż do czasów sprzed ponad 6000 lat i ma wielki szacunek dla wiedzy, którą można posiąść, zanurzając się we wszelkich aspektach duchowych rożnych szkół jogi. Show przyznaje, że łączność z umysłem, ciałem i duchem jest czymś, co intuicyjnie nigdy nie było jej obce i rozumie, że musi nastąpić naturalna ewolucja ludzkiej świadomości. Podświadomie czuła, że wcześniej nie mogła w pełni wykorzystać aspektu duchowego w swoich programach, gdyż, mówiąc najprościej, nikt by ich wówczas ''nie kupił'', ale - jak sama przyznaje – ludzie są już przygotowani. A z badań wynika, że to kobiety są bardziej skłonne do ćwiczeń jogi. Powodem tego zjawiska może być fakt, że kobiety nie są tak silnie ograniczane surowymi stereotypami jak mężczyźni – przecież joga nie jest '' macho''. Innym powodem może być założenie, że kobiety są bardziej rozwinięte, jeśli chodzi o ''korzystanie z połączenia między umysłem, ciałem i duchem''. Bath Show uważała, że kobiety naturalnie skłaniają się ku duchowej esencji jogi i z nią współbrzmią. Również z psychologicznego punktu widzenia mężczyźni są znacznie bardziej spięci, co może spowodować, że ćwiczenia jogi będzie stanowiło dla nich znacznie większe wyzwanie.

Oddech jest Duchem

W swojej nowo wydanej książce Shaw szczegółowo omawia techniki oddechowe, relaksacji i medytacji. Według niej, to właśnie oddech stanowi klucz do zjednoczenia umysłu z ciałem i duchem. ''Wierzę, że oddech jest duchem, dlatego też powinniśmy potężnie oddychać'' - wyjaśniała Shaw i dodaje: „Jeśli nauczymy się zwiększać swoją powierzchnię oddechową, będziemy mogli wykorzystać oddech w każdym ważnym momencie – w przypadku stresu czy też w trakcie medytacji''. Beth może sprawiać wrażenie starożytnego nauczyciela jogi, szczególnie gdy wyjaśnia: ''Najważniejszą rzeczą, którą my – ludzie - możemy zrobić, to nauczyć się kontrolować i modulować oddech''. Z pewnością umiejętność ta jest najważniejsza ze wszystkich technik uczonych w ramach zajęć. Jedna z technik oddechowych zaproponowana w książce poleca: „ Proszę przyjąć wygodną pozycję leżącą na podłodze lub siedzącą z nogami skrzyżowanymi. Zaczynamy, obserwując nasze niekontrolowane oddychanie. Wybieramy jedną z trzech technik: oddychanie trzyczęściowe lub przemienne – przez nos. Oddychamy głęboko i z pełną kontrolą. Powtarzamy nasz wybrany cykl oddechowy trzy razy. Przy czwartym cyklu wstrzymujemy oddech po wdechu, zamykając gardło i zatykając nos. Wstrzymujemy oddech od 2 do 4 sekund, nie więcej. Powtarzamy pięć razy''.

Medytując dla oczyszczenia umysłu

Aktywna medytacja - kolejny aspekt omawiany w książkach Beth Shaw - wymaga skoncentrowania naszych myśli i świadomości na konkretnej myśli, idei wizualizacji czy też koncepcji. ''Koncentrowanie się na czymś pozytywnym pomoże naszemu umysłowi pozbyć się negatywnych myśli, negatywnych emocji i całej reszty bałaganu. Niezależnie od tego, jak wyglądają wasze praktyki medytacji, nie zapominajcie o esencji programu YogaFit: pozbyć się wszelkich osądów z naszego doświadczenia''.

Źródło: Na podstawie książki Beth Shaw “Beth Shaw's Yogafit, Second Edition”

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 3.5 /6 wszystkich

Komentarze [2]

Moczo_absolwent
2010-02-01 04:20

Joga nauką? A to nowość! Już lepszego określenia nie mogłaś znaleźć? I to już w pierwszym zdaniu! Litości!

Fenrir
2010-01-31 17:16

Heh, ja znowu zauważyłem powtórzenia szczególnie w pierwszym akapicie ;P

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 100luna
Komso 31komso
Artemis 25artemis
Hush 10hush

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry