Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Blogi, które lubię czytać   

Dodano 2020-05-04, w dziale inne - archiwum

Ostatnio usłyszałam od znajomej taki żart: „Jeśli na obiad zjadłaś ziemniaka, to zapewne w jakimś procencie teraz nim jesteś”. To pozornie idiotyczne stwierdzenie, zachęciło mnie jednak do głębszego zastanowienia się nad tym, czy faktycznie nie ma w nim odrobiny racji? A co jeśliby tak to stwierdzenie poszerzyć o inne sfery naszego życia, na przykład o sferę naszych zainteresowań, czyli to, co lubimy czytać, oglądać lub robić bądź też o ludzi, którymi się otaczamy, i z którymi lubimy spędzać czas?

Informacje docierają do nas dzięki zmysłom, ale chyba najwięcej z nich przenika przez zmysł wzorku i słuchu. Czy zastanawialiście się jednak kiedykolwiek nad tym, ile wartościowych, inspirujących treści udało się wam zobaczyć podczas wielogodzinnego buszowania w Internecie, a ile zauważyliście po drodze takich, które nie nie tylko nie wzbogaciły waszej wiedzy, ale wręcz próbowały was ogłupić lub zmanipulować?

/pliki/zdjecia/blog1 (1).jpg

To oczywiste, że po całym dniu wypełnionym nauką i dodatkowymi zajęciami, potrzebujemy chwili relaksu, oderwania się od problemów i zmartwień, oddając się przeróżnym odstresowującym zajęciom, w tym także przeglądaniu neta, czytaniu różnych materiałów bądź też oglądaniu memów i zabawnych filmików. Gdybyśmy jednak wówczas policzyli sobie, ile pożytecznych, interesujących informacji przemyka nam przed oczyma, a ile tych bezwartościowych, to sądzę, iż szybko zorientowalibyśmy się, że tych drugich było o wiele więcej. Swoją drogą to ciekawe zjawisko socjologiczne. Dla mnie zrozumiałe jest, że ludzie i to w każdym wieku szukają wiedzy lub rozrywki, ale trudno mi zrozumieć, dlaczego w Internecie największą oglądalnością cieszą się treści małowartościowe lub wręcz ogłupiające. Zauważyłam ponadto jeszcze jedno ciekawe zjawisko. Okazuje się, że osoby, dzielące się w social mediach swoimi prymitywnymi przemyśleniami lub żenującymi wytworami swego intelektu, nie spotykają się aż tak często z falą brutalnego hejtu jak ci, którym zdarza się popełnić drobny błąd, choć ich wiedza budzi nieskrywany szacunek.

O tym, że fajne blogi i kanały są w stanie poszerzyć horyzonty, zmienić sposób myślenia, poprawić humor i naprawdę zrelaksować przekonałam się już jakiś czas temu. Wpadłam wtedy przypadkowo na jakiegoś posta i… przepadłam na długie godziny. W związku z epidemią i zdalnym nauczaniem mamy teraz znacznie więcej czasu na przeglądanie internetu, dlatego też postanowiłam podsunąć wam kilka moich ulubionych blogów oraz kanałów, których systematyczne śledzenie może wnieść coś naprawdę wartościowego i do waszego życia.

Zaczęłabym od kanału „Reżyser życia”, który prowadzi Daniel Rusin. Znajdziecie tam bardzo interesujące filmy, szczególnie dla młodzieży, która jak wiadomo zmaga się z różnymi problemami. Jeśli więc chcecie dowiedzieć się czegoś naprawdę interesującego o nastoletniej depresji i sposobach wychodzeniu z niej, o tym, jak radzić sobie, gdy czujecie, że ktoś podcina wam skrzydła czy też o tym, jak nie oszaleć w kwarantannie, gdy jest się introwertykiem, to zachęcam do zajrzenia na ten kanał. /pliki/zdjecia/blog2 (1).jpg Kolejną wartościową propozycją jest kanał dziewczyny z Ostrowca Świętokrzyskiego Globstory. Dziewczyna nagrywa filmiki w trakcie podróży po świecie i dzieli się w nich potem swoimi spostrzeżeniami na temat innych kultur i ludzi. Chciałbym również polecić waszej uwadze kanał Karoliny Zabaryłło „Ciut Więcej”. Autorka opowiada w nim głównie o modzie oraz o tzw. Zero Waste, czyli ograniczaniu plastiku w codziennym życiu i chętnie bierze udział w różnych wyzwaniach. Mnie bardzo zaciekawiła na przykład historia jej udziału w wyzwaniu siedem ubrań na 30 dni. Zachęcam również do zajrzenia na life stylowy blog „Ania Maluje”, którego autorka pisze o tym, jak być asertywnym, zwiększać pewność siebie, zmieniać sposób myślenia, pracować nad nawykami, czyli stawać się po prostu lepszym człowiekiem. Porusza też istotne kwestie dotyczące funkcjonowania szkoły i praw ucznia. Bardzo lubię również jej internetową twórczość, ponieważ jest w tym wszystkim naturalna. Nie pokazuje nam wyidealizowanego świata, tylko swoje codzienne życie, które nie zawsze wygląda perfekcyjnie. Takie osoby są niezwykle potrzebne w wirtualnym świecie, ponieważ ludzie, lubią generalnie upodobniać się innych, znanych osób, a to, co oglądają z reguły w mediach, ma niewiele wspólnego ze stanem faktycznym. I na koniec polecam wam jeszcze kanał ojca Adama Szustaka „Langusta na Palmie”, na którym można znaleźć wiele ciekawych filmików, traktujących nie tylko o tematyce religijnej. Jestem pewna, że nawet niewierzący znajdą tam coś, co ich zaciekawi lub zainspiruje.

Wybrałam te blogi i kanały spośród wielu innych, na które często zaglądam, bo moim zdaniem te „karmią” najbardziej wartościowymi oraz pożytecznymi informacjami. Wypada się tylko cieszyć, że w Internecie jest tylu wspaniałych twórców, którzy potrafią przewartościować myślenie innych, zmotywować ich, a przy tym poszerzać jeszcze ich horyzonty. Krótko mówiąc potrafią pokazać, że świat może być naprawdę fajny.

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 4.6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 4.6 /7 wszystkich

Komentarze [0]

Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na żyrafę (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Artemis 27artemis
Hush 15hush
Hikkari 11hikkari

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry