Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Brak skrupułów   

Dodano 2012-12-13, w dziale felietony - archiwum

Czy ktokolwiek z nas, siedząc sobie w ciepłym domu albo serfując w sieci, zastanawia się choćby od czasu do czasu nad tym, co dzieje się w odległym od nas świecie. Podejrzewam, że wielu z nas, oglądając telewizyjne wiadomości, przełącza z uczuciem absolutnego znudzenia kanały, gdy tylko pojawiają się w nich jakiekolwiek informacje polityczne albo gospodarcze. A może już czas zainteresować się problemami tego świata i dostrzec, że świat ten pełen jest dramatycznych wydarzeń, bólu, ludzkich tragedii i niezadośćuczynionych krzywd.

/pliki/zdjecia/syr1.jpg

W wielu miejscach świata ludzie przeżywają dziś dramat wojen domowych, podczas których brat strzela do brata, a na ulicach można zobaczyć uzbrojone dzieci. Właśnie na to chciałabym dziś zwrócić waszą uwagę. Chciałabym poruszyć problem tych dzieci. Dzieci, które wciągane są w konflikty dorosłych, głodują, walczą, giną, tracą rodziców. A co na to możni tego świata? Ci, jak się chyba ze mną zgodzicie, nie robią zbyt wiele, by im pomóc.

Trwająca już ponad 600 dni wojna domowa w Syrii jest najlepszym tego przykładem. Ludność Syrii od 1970 roku (w wyniku zbrojnego zamachu stanu władze w tym kraju przejął wówczas Hafiz al-Assad) żyje na niewyobrażalnym poziomie ubóstwa, zmaga się z głodem, tyranią władz i prześladowaniami. Oczywiście Syryjczycy buntowali się już kilkakrotnie i próbowali podjąć walkę z reżimem, ale wszystkie te próby zostały krwawo stłumione. Po o śmierci Hafiza al-Assada władzę w Syrii przejął w 2000 roku jego młodszy syn Baszar al-Assad, który okazał się być godnym kontynuatorem polityki swego ojca. W styczniu 2011 przelała się jednak po raz kolejny czara goryczy. Syryjczycy wyszli na ulice i zaprotestowali przeciwko swoim przywódcom i prowadzonej przez nich polityce. Wielotysięczne demonstracje odbyły się w wielu syryjskich miastach. 15 marca 2011 roku wybuchło powstanie, które szybko przerodziło się wojnę domową, której skutków mieszkańcy tego kraju doświadczają do dziś. Zginęło już setki ludzi, a w miastach postrzeganych przez władzę jako główne ośrodki ruchu oporu odcięto mieszkańcom dostęp do wody i elektryczności.

/pliki/zdjecia/syr2_0.jpg

Zainteresowałam się tym problemem po obejrzeniu teledysku znanych polskich wykonawców O.S.T.R i Hadesa, którzy zdecydowali się przyłączyć do akcji #FreeSyria, podejmując próbę uświadomienia opinii publicznej w naszym kraju o sytuacji w Syrii. Teledysk szokuje obrazem i porusza do głębi. Pokazuje jak wygląda aktualna sytuacja w tym kraju i jakich cierpień doświadczają Syryjczycy.

"Mamy nadzieję, że każdy, kto to ogląda i przeczyta, podzieli się tym z najbliższymi i stanie w obronie dzieci, które są ofiarami militarnej przemocy pod reżimem prezydenta Baszara Al-Asada. Teledysk poświęcony jest tysiącom Matek i Ojców, którzy za wolność swoją i swoich dzieci walczą już dłużej niż 600 dni " - takie zdania można przeczytać już na początku teledysku.

Głupio się robi na myśl o tym, jak często my, młodzi Polacy narzekamy na swoje życie, nie potrafiąc docenić tego, co mamy. A mamy naprawdę szczęście! Nasze rodziny są bezpieczne, a my możemy w spokoju uczyć się, bawić i spotykać ze znajomymi, nie bojąc się o życie własne i swoich najbliższych. Ba, po przebudzeniu możemy spokojnie wyjść z domu, a wracając możemy się cieszyć, że mamy ciągle gdzie wrócić. Nasi rówieśnicy w Syrii takiej pewności nie mają.

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 4.5 /11 wszystkich

Komentarze [3]

~G. Orwell
2012-12-15 18:43

@fenrir
A II Rzeczpospolita miała podpisany pokój z III Rzeszą i Związkiem Radzieckim.

~fenrir
2012-12-15 15:53

Przecież dałem cenzurę!

~fenrir
2012-12-14 20:37

ale gniot…

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 100luna
Artemis 26artemis
Hush 13hush
Hikkari 10hikkari

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry