Co nowego w Tarnobrzegu?
Pod koniec marca gmina Tarnobrzeg złożyła do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego wniosek o dotację na utworzenie drugiego Dziennego Domu Seniora w Tarnobrzegu. Po rozpatrzeniu wniosku gmina otrzymała 250 000 zł na roboty budowlane i 50 000 zł na wyposażenie. Prace remontowe, polegające na przystosowaniu istniejącego już budynku przy ul. Sandomierskiej 25 w Tarnobrzegu, mają ruszyć w maju bieżącego roku, a ich zakończenie przewidziane jest na październik. Placówka zostanie wyposażona we wszelkie udogodnienia niezbędne osobom starszym i będzie przygotowana docelowo na przyjęcie 50 osób. Otwarcie planowane jest w listopadzie.
1 kwietnia 2018 roku odwiedził Tarnobrzeg minister środowiska Henryk Kowalczyk, który przyjechał do naszego miasta w ramach centralnej akcji swojego ugrupowania politycznego „Polska jest jedna”. Minister Kowalczyk spotkał się z radnymi i mieszkańcami miasta. Mówił głownie o sukcesach programów realizowanych przez rząd, ale także o problemach naszego kraju i sposobach ich rozwiązywania. Głównym tematem tego spotkania była jednak ochrona środowiska (także w odniesieniu do Tarnobrzega i okolic). Pan minister mówił w związku z tym również o gospodarce leśnej i drzewostanie w Zwierzyńcu oraz o planach Nadleśnictwa Nowa Dęba. Poruszył też temat dokuczającego mieszkańcom miasta smogu, w kontekście możliwych dopłat do modernizacji kotłów węglowych w gospodarstwach domowych. Na koniec swojego wystąpienia minister zapowiedział wprowadzenie w Polsce w najbliższym czasie tzw. norm smogowych, programów kontrolnych spalin oraz redukcji zanieczyszczenia powietrza.
Uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w naszym mieście stworzyli protezę dłoni dla niepełnosprawnej dziewczynki. Proteza ta została wykonana z wykorzystaniem techniki druku 3D. Było to możliwe dzięki nabyciu przez szkołę takiej drukarki, co dało uczniom szansę poznania nowoczesnej technologii. Na początku grupa zainteresowanych tematem uczniów uczyła się modelowania i druku w technice 3d, a dyrekcja szkoły nawiązała współpracę z kierowaną przez dr Krzysztofa Grandysa Fundacją e-Nable Polska, która od lat zajmuje się wykorzystywaniem nowych technologii w leczeniu osób niepełnosprawnych i uławianiu im życia. Szkoła została oficjalnym wolontariuszem tej fundacji, a grupa uczniów została wprowadzano w tajniki druku protez, otrzymując wszelkie niezbędne materiały i instrukcje. Wolontariusze z „Katolika” poznali również osobiście dziewczynkę, dla której miała zostać wykonana przez nich proteza (dziewczynka ta nie posiada palców lewej dłoni). Niedługo później zorganizowano oficjalne spotkanie, na którym szkolni wolontariusze zaprezentowali publicznie ruchomy prototyp protezy. Na spotkaniu tym pojawili się: prezes fundacji oraz wspomniana dziewczynka i jej rodzice. Dziewczynka była zachwycona, bo pierwszy raz mogła użyć dłoni do łapania i trzymania przedmiotów. Przez kolejne tygodnie zespół uczniów dopracuje protezę tak, aby była funkcjonalna i wygodna w użyciu i przekaże ją zainteresowanej.
11 kwietnia p.o. prezydenta miasta Kamil Kalinka, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i przedstawiciel firmy Energopol-Szczecin SA podpisali umowę, na mocy której wspomniana firma zaprojektuje i wybuduje dla Tarnobrzega drogę obwodową. Ma na to dwa lata, bowiem termin oddania inwestycji zaplanowano na koniec czerwca 2020 roku. Obwodnica będzie mieć około 9 km, a przebiegać będzie w większości gruntami miejskimi i przez ogrody działkowe. Jej początek planowany jest na wysokości stacji paliw Orlen przy ul. Sikorskiego (tam powstanie rondo), a koniec zostanie włączony do istniejącego już ronda przy ul. Warszawskiej na osiedlu Zakrzów.
W ZSP nr 3, czyli popularnej „Budowlance”, wykonano modernizację szkolnej siłowni. Pracy trwały dwa miesiące, a podjęli się ich uczniowie szkoły branżowej i zawodowej tej szkoły w ramach zajęć praktycznych. Na ściany położono gładź gipsową a następnie je pomalowano. Wygląd sali dopełniły ogromne lustra. Odnowiona siłownia oraz nowy sprzęt treningowy na pewno uatrakcyjnią uczniom tej szkoły lekcje wychowania fizycznego.
20 kwietnia p.o. prezydenta miasta Tarnobrzega Kamil Kalinka spotkał się z mieszkańcami osiedla Stare Miasto. Podczas tego spotkania poruszono kwestię przebudowy i modernizacji infrastruktury miejskiej w tej części miasta oraz przebudowy terenów zielonych nad Wisłą, na którą znalazły się fundusze w tegorocznym budżecie. Podjęto również temat modernizacji placu Górnika, mieszczącego się w pobliżu wjazdu na teren parku Dzikowskiego (ostatecznie ustalono, że będzie on służył wypoczynkowi i rekreacji) Debatowano również nad propozycją zmiany nazwy owego placu. Poruszono kwestię zabezpieczenia skarpy przy ulicy Skrajnej. Mieszkańcy zwrócili również uwagę na problem ze schroniskiem, mieszczącym się przy ulicy Dominikańskiej. Lokalizacja schroniska jest bowiem dla nich uciążliwa. Problem jednak tkwi w tym, że placówka ta w dokumentach figuruje jako przytulisko, a zatem nie obowiązuje jej większość restrykcyjnych przepisów dotyczących schronisk. Kamil Kalinka zapewnił jednak, że przyjrzy się tej sprawie i dołoży wszelkich starań w celu poprawy tej sytuacji. Na początek zapowiedział kontrolę Sanepidu, a także zapewnił, że miasto zaproponuje placówce nową lokalizację. Mieszkańcy poruszyli też problem remontu infrastruktury drogowej na niektórych ulicach osiedla oraz niedociągnięć przy wykonywaniu przez miasto prac porządkowych.
Z p.o. prezydenta miasta, Kamilem Kalinką, spotkali się również mieszkańcy osiedla Podłęże. Podczas spotkania omawiano kwestie inwestycji poczynionych na terenie osiedla oraz tych, które zostaną wykonane w nieodległej przyszłości. Chodzi między innymi o rozbudowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, a także o poprawę oznakowania ulic. Kalinka poinformował mieszkańców osiedla, że w tegorocznym budżecie miasta przewidziano również środki na przebudowę ich remizy OSP.
26 kwietnia uczniowie ZSP nr 2 w Tarnobrzegu (technikum architektury krajobrazu) brali udział w akcji Nadleśnictwa Nowa Dęba „Sadzimy 1000 drzew na minutę”. Uczniowie wraz z nauczycielami sadzili odpowiednio przygotowane sadzonki dębu „Quercus robur” w lesie w Zwierzyńcu. To bardzo potrzebna akcja, która bezsprzecznie wpłynie na polepszenie warunków środowiskowych w naszej okolicy.
27 kwietnia odbyły się ćwiczenia obronne miasta Tarnobrzega. Ćwiczenia miały na celu zgranie i doskonalenie współpracy pomiędzy służbami JRG i OSP oraz wszystkimi służbami bezpieczeństwa miasta (policja, straż miejska, pogotowie), w czasie prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych. Ćwiczenia przeprowadzono na terenie Zakładów Chemicznych „Siarkopol” i składały się z trzech epizodów: atak terrorystyczny (podłożenie materiałów wybuchowych), pożar budynku magazynowego produktów gotowych oraz pościg za terrorystą – sprawcą wcześniejszych epizodów. Wypada mieć nadzieję, że ćwiczenia te pomogły podnieść poziom bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta.
29 kwietnia odbyła się XXXVIII edycja Tarnobrzeskiego Biegu Siarkowca im. Kazimierza Sławka. Impreza łączy biegowe pokolenia od przedszkolaków do weteranów na dystansach od 50 metrów do 10 kilometrów. Na starcie stanęło 170 biegaczy z całej Polski, a zwycięzcą na dystansie głównym został Paweł Veretskyi z Doniecka. Na placu Bartosza Głowackiego rozegrano również sztafetę przedszkolaków oraz biegi dla dzieci niepełnosprawnych.
Grafika:
Komentarze [0]
Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?