Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Czarnobyl, ćwierć wieku po   

Dodano 2011-04-19, w dziale inne - archiwum

Telewizja Polska wyemitowała wczoraj kolejny niezwykły spektakl teatralny. Tym razem mieliśmy okazję obejrzeć „Czarnobyl - cztery dni w kwietniu”, wstrząsającą sztukę w doborowej obsadzie. Sztukę, która obrazuje życie polsko – ukraińsko - rosyjskie po wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu 25 lat temu. Scenariusz napisali Janusz Dymek, Sławomir Popowski i Igor Sawina.

/pliki/zdjecia/cz 1.jpg W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku w podkijowskiej elektrowni atomowej doszło do eksplozji reaktora. Świat nie dowiedział się o tym fakcie z oficjalnych, radzieckich komunikatów, lecz dzięki urządzeniom pomiarowym, zainstalowanym w różnych krajach Europy. Akcja spektaklu obejmuje cztery dni po wybuchu. Profesor Jaworowski (Zbigniew Zamachowski) pracujący w Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie, z przerażeniem obserwuje wzrastające skażenia powietrza. Stężenie niebezpiecznych pierwiastków ponad 550 tysięcy razy przekracza normę. Informuje o tym polski rząd, który natychmiast zmienia te wartości, tak, aby wszelkie pomiary mieściły się w granicach normy. W kraju pojawiają się plotki o niezwykłym skażeniu. Brak jakichkolwiek oficjalnych informacji powoduje, że społeczeństwo powoli ogarnia chaos. Władze komunistyczne stają przed dylematem. Z jednej strony chcą zapobiec tragicznym skutkom skażenia, z drugiej, nie chcą narazić się Moskwie. Nikt nie wie, co robić.

Stany Zjednoczone ewakuują z naszego kraju swoich obywateli, w tym również reprezentację kolarską, która miała wziąć udział w wyścigu w Sobótce, a następnie w Wyścigu Pokoju, którego start miał się odbyć w Kijowie. Kiedy Ryszard Szurkowski, ówczesny trener naszej reprezentacji, podejmuje podobną decyzję, zostaje zaszantażowany. Reporterzy PAP w Moskwie nie mogą ani rozmawiać o odebranych nieoficjalnie komunikatach, ani wyjechać z Moskwy, a przez cały czas są podsłuchiwani i szpiegowani przez KGB.

W kraju pełnia wiosny, ludzie spacerują, z nakazu władz państwowych w niczym niezmąconej, radosnej atmosferze odbywa się pochód pierwszomajowy. Nikt nie zamyka okien, nikt nie przestaje wypasać bydła, pić świeżego mleka, jeść owoców i warzyw. Nikt nie zamka szkół. /pliki/zdjecia/cz 2.jpgMoskwa przysyła do nas swoich fizyków, którzy informują po badaniach, że ogromna radioaktywna chmura nie istnieje. Mimo starań rządu, których celem było ukrycie prawdy przed społeczeństwem, ludzie poznają ją z nieoficjalnych źródeł. W aptekach brakuje płynu Lugola, roztworu jodu, który ma zapobiegać wchłanianiu jodu i cezu z powietrza. Wschodnie obszary Polski powinny być zdaniem znawców tematu natychmiast ewakuowane, jednak rządzący całkowicie bagatelizują tę sprawę. Skutki mogą być tragiczne: zmiany genetyczne, powolna bolesna śmierć na skutek napromieniowania. „Trybuna Ludu” pisze jedynie o lekko podwyższonym stężeniu jodu w powietrzu.

Dopiero osiemnaście dni po katastrofie prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow występuje w rosyjskiej telewizji z oficjalnym komunikatem do narodu. Na skutek awarii reaktora atomowego skażeniu uległo 140 000 kilometrów kwadratowych, wysiedlono 350 000 osób, zginęły 32 osoby. Liczba poszkodowanych nie jest znana do dziś.

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 4.9
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 4.9 /14 wszystkich

Komentarze [2]

~Linka
2011-04-19 21:15

Ode mnie 6-świetnie się czyta.
Kawał dobrej roboty.
Dodatkowo tematyka która akurat mnie interesuje.

~Martt.
2011-04-19 17:32

szczerze, to bardzo interesujące. ogólnie nie lubie takich tekstów, ale gdy zaczęłam czytać reszta poszła jak z płatka. przystępny język i ogólnie ok. ;)

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najczęściej czytane

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 100luna
Artemis 27artemis
Hush 15hush
Hikkari 11hikkari

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry