Czyny ważniejsze od słów
W tętniącym życiem krajobrazie współczesnego kina japońskiej animacji, zwanego potocznie anime, gdzie żywe kolory oraz niezwykłe światy i nierzeczywiste postaci, przyciągają uwagę bardzo wielu widzów, „Kształt twojego głosu" (z japońskiego "Koe no katachi") jawi się jako cenny klejnot, wyróżniający się niesamowicie głęboką eksploracją ludzkich emocji i niezachwianym przedstawieniem tego, jak bardzo złożone bywają często relacje międzyludzkie.
Wyreżyserowany przez Naoko Yamadę, japońską animatorkę i reżyserkę, na podstawie znanej siedmiotomowej mangi Yoshitoki Ōimy, to prawdziwe arcydzieło, które ewidentnie wykracza poza granice animowanego medium, zapewniając widzowi głęboko poruszające i skłaniające do myślenia wrażenia. „Kształt twojego głosu” jest niesamowitą introspekcją, która zagłębia się w najgłębsze otchłanie wyrzutów sumienia, potrzebę dokonania zmian oraz nieustannego poszukiwania przebaczenia jak i odkupienia.
Akcja tego filmu rozgrywa się w japońskiej szkole średniej i przedstawia losy Shoyi Ishidy i Shoko Nishimiyi, dwojga nastolatków, których losy krzyżują się w bardzo trudnym dla wielu młodych ludzi okresie dojrzewania. Shoyę, przedstawianego początkowo jako impulsywnego i trochę zuchwałego chłopca, nawiedzają duchy jego czynów, których dokonał w przeszłości, a konkretnie chodzi o jego bezlitosne znęcanie się nad niejaką Shoko, niesłyszącą koleżanką z klasy. Zmagający się z ciężarem swoich wcześniejszych czynów Shoya, wyrusza ostatecznie w podróż, mając nadzieję, że w jej trakcie znajdzie dla siebie odkupienie i jakoś uda mu się pojednać ze swoją przeszłością. Podróż ta pozwala mu jednak głównie poznać siebie samego.
Tym, co wynosi „Kształt twojego głosu” poza sferę konwencjonalnego opowiadania historii, jest autentyzm i empatia. Reżyserka nie moralizuje i nie wikła się w uproszczony opis, a film żegluje od początku do końca po bardzo mętnych wodach ludzkich zachowań, pokazując ich niezwykłą złożoność. Powolna ewolucja głównego bohatera od antagonisty do protagonisty, to próba zrozumienia zawiłości ludzkiej psychiki, w tym głównie powstawania i uwalniania się od takich emocji jak wina i przebaczenie. Natomiast Shoko jawi się nam, widzom, jako ostoja odporności i współczucia, a jej duch staje się przypomnieniem przemieniającej mocy przebaczenia.
Pod względem wizualnym „Kształt twojego głosu” jest tak samo dobry jak fabuła. Wyróżnia go bezwzględnie zapierająca dech w piersiach animacja, która w przystępny sposób pokazuje subtelne niuanse ludzkich emocji, widocznych w spektakularnych gestach oraz mimice. Mam wrażenie, że każda klatka tego filmu nie tylko szalenie mocno rezonuje emocjonalnie, ale też przesiąknięta jest eterycznym pięknem. Reżyserka Naoko Yamada demonstruje mistrzowską umiejętność wizualnego opowiadania historii, wykorzystując w tym celu kolor, kompozycję i ruch, a wszystko po to, aby zagrać na strunach empatii widzów i zachęcić ich do introspekcji.
Jednak najbardziej zaskakujący w filmie Naoko Yamady jest uniwersalizm, przekraczający granice zarówno kultury jak i języka, co pozwala mu głęboko poruszać serca widzów nawet w najbardziej odległych zakątkach świata. Film japońskiej reżyserki uświadamia według mnie również potęgę więzi międzyludzkich, zwracając jednocześnie uwagę na to, jak nawet nasze z pozoru mało istotne czyny, mogą oddziaływać na otaczających nas ludzi.
W epoce naznaczonej różnymi podziałami i powszechną niezgodą, film ten jest pewną formą wyrzutu sumienia, zwracając uwagę na nieprzemijającą wartość empatii, współczucia, a także potencjał przebaczenia.
Moim zdaniem ścieżka dźwiękowa jest niezwykle atrakcyjna i bardzo dobrze wspiera fabułę oraz obraz. Mnie urzekły te delikatne dźwięki pianina, przeplatane w odpowiednich chwilach ciszą oraz przepiękna piosenka towarzysząca ostatnim kadrom.
„Kształt twojego głosu” to coś więcej niż zwyczajny film. To prawdziwe dzieło sztuki, które rzuca światło w otchłań ludzkiej duszy, czyniąc to subtelnie z wdziękiem oraz wrażliwością. Ujęło mnie również i to, że Naoko rzuca ewidentnie widzom wyzwanie, aby zmierzyli się z własnymi wadami i uprzedzeniami, przypominając im jednocześnie, że każdy z nas ma dar przebaczania. Dla każdego, kto szuka głęboko poruszających i skłaniających do myślenia wrażeń, które pozostają w sercu i umyśle jeszcze długo po napisach końcowych, „Kształt twojego głosu” jest filmem, który powinien obejrzeć, bo istnieje szansa, że i my możemy odmienić swoje poglądy a może i życie.
Grafika:
Komentarze [0]
Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?