Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Harmonia we wszechświecie   

Dodano 2009-01-31, w dziale inne - archiwum

Często słyszymy o Feng Shui i zapewne większość z nas zastanawia się potem, co to właściwie jest i na czym to dokładnie polega. Ja należę do tych osób, które muszą się dowiedzieć wszystkiego o tym, co ich zainteresowało, a niekiedy nawet to wypróbować. Postanowiłam więc i tym razem dotrzeć do informacji na ten temat i podzielić się nimi z Wami.

Feng Shui powstało około 4000 lat temu w Chinach i jest to nauka o aranżacji przestrzeni, tak, by pozytywnie wpływała ona na nasze codzienne życie. Większość ludzi uważa, że to jedynie nieszkodliwa moda, która opętała współczesne kobiety, jednak gdy dłużej się nad tym zastanowimy, to szybko uświadomimy sobie, że każdy z nas ma swoje ulubione miejsce, gdzie lubi spędzać czas i przecież z jakiegoś powodu musi ono być wyjątkowe. Według Feng Shui każdy element naszego otoczenia wpływa na naszą pracę, samopoczucie oraz zdrowie pozytywnie lub negatywnie, dlatego w pewnych miejscach czujemy się dobrze, natomiast w innych źle i nieswojo.

Energia oddziałująca w danym pomieszczeniu nazywana Chi, wpływa na stan naszego ciała, a nazwa Feng Shui (Wiatr i Woda) obrazuje tylko sposób jej przemieszczania. Dzieli się ona na wiele rodzajów, głównie jednak na negatywną i pozytywną. Ta pierwsza bywa często przyczyną chorób, problemów i złego samopoczucia, dlatego powinniśmy unikać lub eliminować czynniki, które ją tworzą (m.in. ciemne kąty, zagracone pokoje, wilgoć, długie korytarze oraz ustawianie kilku elementów w linii prostej).

Jedną z podstawowych zasad Feng Shui jest koncepcja Jin i Jang, która opisuje ład we wszechświecie oraz zachodzące w nim zmiany. Jin jest uważane za żeńską zasadę natury - bierną i słabą, Jang natomiast za męską - aktywną i silną. Każda rzecz jest bardziej Jin lub bardziej Jang, jednak żadna z nich nie jest wyłącznie jedną z tych energii. Wszystko dąży do równowagi, dlatego rzeczy bardziej Jin przyciągają te bardziej Jang i na odwrót. Najlepiej zobrazować to na zasadzie dobra i zła. W każdej negatywnej sytuacji jest coś pozytywnego, a w każdej pozytywnej coś negatywnego. Innymi słowy, gdybyśmy nie znali zła, nie wiedzielibyśmy, co to dobro. Harmonia w świecie musi być zachowana.

Podstawą planowania jest Siatka Bagua. To 9 pól odpowiadających poszczególnym sferom życia. Możemy nałożyć ją na plan pokoju lub mieszkania, dzieląc je w ten sposób na odpowiednie części. Pierwsze pole odpowiada karierze i drodze życiowej i przepisany jest mu żywioł wody, drugie, to związki i małżeństwo - żywioł ziemi, trzecie autorytety i rodzina - żywioł drewna, czwarte bogactwo i korzyści - żywioł drewna, piąte zdrowie i witalność, szóste pomocni ludzie, przyjaciele - żywioł metalu, siódme twórczość, dzieci – żywioł metalu, ósme wiedza i świadomość - żywioł ziemi i dziewiąte opinia, uznanie, sława - żywioł ognia. Trzeba jednak pamiętać, by drzwi zawsze znajdowały się w dolnej części siatki czyli w polu 8,1 lub 6. Przydatne przy planowaniu będą również remedia, które stabilizują poszczególne sfery, regulują je i poprawiają stan energetyczny. Stosujemy do tego remedia tworzące żywioł odpowiadający każdemu z 9 pól, czyli tak zwany cykl twórczy. Tak więc woda wspomaga wzrost drewna, drzewo pali się tworząc ogień, ogień spalając się tworzy popiół, z którego powstaje ziemia itd. Używając odpowiednich remedii zapewniamy sobie pomyślność w danych sferach życia.

Przejdźmy do kolejnej zasady Feng Shui, zwanej zasadą 5 żywiołów lub inaczej 5 elementów. Jak już wcześniej wspomniałam, żywioły przypisane są odpowiednim polom Bagua i wpływają na siebie wzajemnie oraz na równowagę w naszym życiu codziennym. Może to być jednak wpływ twórczy (cykl tworzenia), który wzmacnia przepływ Chi, jak i hamujący (cykl destrukcji), który ją spowalnia. Musimy przy tym pamiętać, że w chińskim rozumieniu żywioł drewna nie jest zwyczajnym, kawałkiem drzewa, a jest symbolem życia, jakie kryje się w lesie i roślinności.

Teraz, na przykładzie pól 2 (związki i małżeństwo) i 3 (rodzina i autorytety), przedstawię kilka pomysłów, które można zastosować, by energia Chi oddziaływała na nasze dobre stosunki z rodziną. Jak już wiemy, sferze tej odpowiada żywioł ziemi, czyli remedium wspomagającym go będzie woda. W takim razie możemy w miejscu tym postawić rzeczy symbolizujące oba te żywioły. Mogą to być: fontanna, akwarium, niebieskie kwiaty, obraz wody, coś niebieskiego lub roślinny doniczkowe, drewniana ramka i coś zielonego. W żadnym wypadku nie może znajdować się tam kominek, sprzęty typu telewizor, komputer i zegar, gdyż symbolizują one metal i ogień niszczące drewno. Podobnie jest ze strefą bogactwa, gdyż odpowiadają jej te same żywioły. W strefie związków (pole 2) umieszczamy rzeczy związane z ziemią oraz jej remedium wspomagającym ogniem. Znajdować się tam mogą: kominek, świece (najlepiej czerwone) i dwie (symbol związków) czerwone róże, inne czerwone kwiaty, naturalne kryształy, lampa solna. W ten prosty sposób kierując się odpowiadającymi każdej strefie żywiołami, możemy znaleźć odpowiednie przedmioty, które pomogą nam wytworzyć dobrą energie w danym miejscu.

Najważniejszym meblem w całym naszym domu jest łóżko. Jest ono miejscem relaksu i wypoczynku, dlatego powinno być ono wykonane z naturalnych materiałów i pozbawione kantów. Pod łóżkiem musi znajdować się wolna przestrzeń, a materac nie powinien stykać się z podłogą. W sypialni powinniśmy unikać luster i urządzeń elektrycznych, zakłócających sen. Oświetlenie sypialni powinno być rozproszone i lekko przygaszone. Według Feng Shui nasze mieszkanie odzwierciedla nasze wnętrze, dlatego powinno być ono czyste. Czynnikami sprzyjającymi czystości jest m.in.: czyste powietrze, jasne oświetlenie, pogodne obrazy, stonowane kolory i zaokrąglone kształty mebli. Ważny jest również dobór kolorów do danego pomieszczenia. Sypialnia powinna być bardziej Jin czyli w łagodnych barwach, takich jak: niebieski, zielony czy brzoskwiniowy, natomiast miejsce, gdzie przyjmujemy znajomych, bardziej Jang, przepełnione kolorowymi elementami: czerwonymi, pomarańczowymi czy żółtymi.

Nie ważne jakie zasady Feng Shui stosujemy, ważne, by przyniosły nam one korzyść w życiu. Pamiętajmy jednak, że bez dobrego zrozumienia przedmiotów i tych zasad nie odniesiemy raczej zamierzonych efektów.

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 4.3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 4.3 /20 wszystkich

Komentarze [2]

~Milena
2014-04-17 18:08

Witam! Mam pytanie: czy siatka powinna byc nalozona na sypialnie na podstawie pozycji drzwi, czy tez wedlug kierunkow(polnoc=kariera, poludnie=slawa itd.)?

~Moczo_absolwent
2009-02-01 01:25

A pierwotni Słowianie nie gasili ognia, który powstał od pioruna. Nie wolno gasić płomienia zesłanego przez niebo!
Zaraz puszczę sobie archiwalne kasety z seansami bioenergoterapii Zbyszka Nowaka i Anatolija Kaszpirowskiego, do tego jeszcze feng-shui, odżywianie zgodnie z grupą krwi oraz układem łat krowy sąsiada i będę nie tylko zdrów jak rydz, ale również najszczęśliwszy na świecie!

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na żyrafę (zabezpieczenie przeciw botom)

Najczęściej czytane

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 100luna
Artemis 27artemis
Hush 15hush
Hikkari 11hikkari

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry