HBC - historia w wersji ful wypas
„Ostrzeżenie! Książka zawiera treści nieodpowiednie dla dzieci oraz kontrowersyjne skróty myślowe. Jeśli jest to dla Ciebie poważny problem, zrezygnuj z dalszego czytania… chociaż pewnie będziesz żałować”
„Historia jest opowieścią o tym, co się wydarzyło”. Słowa te uświadamiają, że powinna nas czegoś uczyć, a wtedy staje się raczej jasne, że warto ją poznawać. Wielu uważa jednak, że ten przytłaczający ogrom wydarzeń i powiązanych z nimi postaci, a na domiar jeszcze daty, może człowieka udręczyć i zanudzić. Poza tym wielu kojarzy historię z czasem szkolnym, gdy zmuszano do pamięciowego opanowania tego wszystkiego, co budzi nienajlepsze wspomnienia. Czy mimo tego wszystkiego możliwe jest zainteresowanie ludzi historią? Taki cel obrał sobie zespół HBC (Historii Bez Cenzury), który już od ponad siedmiu lat działa na platformie YT i próbuje opowiadać historię w sposób bardzo nietuzinkowy.
Pomysłodawcą tego projektu jest Tomasz Okoń, natomiast prowadzi go Wojciech Drewniak. Oczywiście w projekt zaangażowanych jest też znacznie więcej osób. Nie zamierzam jednak omawiać wspomnianego programu, choć na pewno warto, gdyż o wiele ciekawsza wydała mi się seria książek frontmana tego programu, Wojciecha Drewniaka, nawiązująca bezpośrednio do treści pokazywanych na tym kanale. W skład serii wchodzi obecnie pięć książek, z których każda jest na swój sposób - nie boje się użyć tego słowa - wyjątkowa. Wszyscy wiemy, że nie należy oceniać książek tylko po okładce, ale pewnie zgodzicie się ze mną, że dobrze wybrany, intrygujący tytuł i atrakcyjnie zilustrowana okładka potrafią przyciągnąć wzrok. Jeśli tak jest, to co powiecie o książkach Drewniaka, które noszą takie oto tytuły: „Historia Bez Cenzury”, „Historia Bez Cenzury: polskie koksy”, „Historia Bez Cenzury: Poland first to fight… czyli II wojna światowa”, „Historia Bez Cenzury: Średniowiecze bez trzymanki” oraz „Historia Bez Cenzury: I straszno, i śmieszno - PRL”.
Ci, którzy oglądają HBC na YT wiedzą doskonale, że prowadzący robi naprawdę wiele, żeby zainteresować widzów historią. Stąd kontrowersyjne tytuły, intrygujące postaci i wydarzenia, a wszystko to opatrzone prostym, niekiedy nawet wulgarnym językiem, w jakim prowadzona jest narracja. Wielu fanów tegoż programu, po ukazaniu się pierwszej historycznej opowieści Drewniaka, miało obawy, czy sięgać po tę książkę, bo zakładali, że tego specyficznego stylu nie da się po prostu oddać w formie literackiej. Okazało się, że obawy były bezpodstawne, bo autor książki zachował w swoich książkach zarówno styl opowiadania jak i prosty, przystępny dla wszystkich język, a wszystko to wsparł masą anegdot i dowcipnych komentarze (książka pisana jest językiem mówionym, dlatego wielu czytelników twierdzi dziś, że podczas czytania słyszy jakby w głowie głos prowadzącego). Co ważne, autor nie zrezygnował tutaj również z mówienia wprost o nawet najbardziej trudnych czy wstydliwych kwestiach. Podziwiać można też jego skojarzenia oraz sugestywność przekazu. Czytelnicy jego książek twierdzą wręcz, że są idealne dla tych, którzy nie są miłośnikami historii, bo Drewniak jak nikt potrafi przekonać każdego, że historia jest fascynująca, choć warto zauważyć, że w opowiadanych przez niego minionych wydarzeniach czy w przedstawianych postaciach trudno nie dostrzec zabarwionej subiektywizmem opinii autora i wypaczeń przez pomijanie istotnych z historycznego punktu, a niekoniecznie spójnych z opinią autora faktów na rzecz zabawnych ciekawostek. Co by nie mówić, Drewniak potrafi jednak obudzić ciekawość i sprawić, że czytelnik zdobywa wiedzę, ale wcale nie czuje się tym faktem zmęczony, a nawet można rzec, że czuje się po lekturze tych książek zrelaksowany.
O czym są jego książki? Wbrew komentarzom niektórych czytelników, nie są to jedynie opisy skandali seksualnych, chociaż, jak zaznacza autor we wstępie pierwszej z serii, tak na prawdę „tylko trzy rzeczy zawsze pociągały ludzi: seks, pieniądze i przemoc. I to one decydowały o losach świata”. Autor podaje w swych książkach powszechnie znane fakty (nie przedstawia nic odkrywczego), prezentuje i szczegółowo omawia najważniejsze dokonania bohaterów w zakresie ich działalności politycznej, informuje o nie wszystkim znanych ciemnych stronach różnych sojuszy, ale nie stroni też od oceny działań wojennych i kryzysów gospodarczych. Wszystko to dopełnia informacjami o życiu prywatnym bohaterów, ich miłosnych podbojach, niekiedy trudnych związkach, a także nie zawsze typowych obyczajach i przyzwyczajeniach. Obok wiadomości encyklopedycznych, dostajemy też masę ciekawostek. Jak się domyślacie w jego książkach występują również wulgaryzmy, ale umówmy się, czy dzisiejsza młodzież takich słów nie używa? Hipokryzją byłoby chyba udawanie, że tak nie jest. Nie wszystkim czytelnikom taka praktyka się jednak podoba, podobnie jak i jego sposób patrzenia na świat i jego historię. Autor wypowiedział się w jednym z wywiadów, że jest tego świadomy, że jego podejście do historii i sposób jej opowiadania ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Tych drugich głównie wśród nobliwych historyków i wykładowców, przyzwyczajonych od lat do tradycyjnego sposobu narracji.
W pierwszej części, która ukazała się 13 września 2016 roku, Wojciech Drewniak skupił się na przedstawieniu biogramów dziesięciu bardzo ważnych dla naszej ojczyzny postaci, głównie władców, począwszy od Bolesław Chrobrego, na Józefie Piłsudskim kończąc. Każdą z nich opisał jednak w taki sposób, że czytelnik nie tylko nie czuje się przytłoczony ilością faktów, ale raczej świetnie się bawi.
Druga książka z serii wydana została 10 maja 2017 roku. Tu autor przedstawia czytelnikom postaci polskiej historii, które – choć nie były władcami – to jednak wyjątkowy przysłużyły się swojej ojczyźnie. Wśród nich wymienia: Jaja ze stali - Witold Pilecki, Ciacho i bestia - Tadeusz Kościuszko, czy Mision Impossible - Niedźwiedź Wojtek. Jeśli zastanawiacie się, skąd wzięłam te przydomki, to mogę wam powiedzieć, że z książki, bo tak jak w każdym z odcinków na YT, tak i tu, wszystkie rozdziały zawierają nie tylko imię i nazwisko bohatera, ale też i przydomek, jaki autor pozwolił mu sobie nadać.
Trzecia część wydana 18 kwietnia 2018 roku jest już trochę inna. Oczywiście jest utrzymana w identycznej stylistyce, ale różni się przekazem. Już we wstępie można dostrzec informacje od autora, który napisał: „Gdybym był leniem albo chciał iść utartym schematem, że - jak coś się sprzedaje, to po co to zmieniać - to i ta książka składałaby się z rozdziałów poświęconych konkretnym postaciom. […] Jednak w HBC 3 postanowiłem pójść w inną stronę i skupić się tym razem nie na osobach, lecz na wydarzeniach. […] No bo jak pisałem czy to o władcach, czy o ich ludziach od brudnej roboty, to miałem świadomość, że pomijam masę zwyczajnych ludzi, którzy w różnych walkach brali udział i tracili życie. Postanowiłem skupić się na tych „zbiorowych bohaterach”, bo gdyby nie oni, to ani rządzący, ani dowódcy nie mieliby nic do gadania”. Jeśli czytelnik książki Drewniaka nie odwiedził wcześniej kanału HBC, może czuć się zadziwiony i zaskoczony takim stylem, ale ci, którzy znają autora z tego kanału, zapewne nie. Ta konkretnie część opowiada historię II wojny światowej. Miłośnicy matematyki znajdą w niej obszerne informacje na temat maszyny szyfrującej Enigma i udziału naszych rodaków w jej zdobyciu oraz rozpracowaniu. Fani lotnictwa poznają historię bitwy o Anglię, a zaś ci, których bardziej fascynuje marynarka wojenna, dowiedzą się sporo na temat ówczesnych walk na morzach świata. Jest tu też sporo informacji o codziennym życiu w czasie okupacji. Tak więc każdy, niezależnie od zainteresowań, znajdzie tu coś ciekawego dla siebie.
Czwarta część z 2 października 2019 roku, w odróżnieniu od poprzednich, opowiada o całej epoce. Średniowiecze, bo o nim mowa, zostało opisane w tej książce bez omijania tych mniej przyjemnych aspektów i bez cenzurowania faktów (co sugeruje zresztą sam tytuł), a jeden z rozdziałów tej części w całości poświęcony został początkom państwa polskiego. Znajdziemy tu także informacje dotyczące zakonów, rycerzy i ich krucjat oraz wikingów i ich podbojów. Autor nie pominął również niewątpliwie mrocznego tematu jakim były tortury. Opisał także codzienność ludzi w tych czasach. Co więcej, książka ta posiada własnoręcznie wykonane przez Wojciecha Drewniaka ilustracje, które ciekawie dopełniają jego opowieść.
Najnowsza książka pojawiła się 14 października 2020 roku. Opowiada o czasach PRL-u, czyli stosunkowo nie aż tak odległych. Jeśli rozładowana bateria w waszym smartfonie to już dla was dramat, to przeczytajcie, w jak dziwnych czasach żyli wasi dziadkowie i rodzice, kiedy mówiono im, jak mają myśleć i co mają robić. W czasach, w których prawie wszystko było na talony lub na kartki, a w domu można było oglądać tylko dwa kanały publicznej telewizji, która była pod dominującym wpływem rządzącej partii. Dowiecie się także jak działali agenci SB oraz w jaki sposób funkcjonariusze MO rozganiali wszelkie zgromadzenia i demonstracje. Na koniec przekonacie się jeszcze, dlaczego ludzie stali dniami i nocami pod sklepami i jak w tych kolejkach funkcjonowali. W tej części autor również nie zapomina o tym, że ludzie mają różne zainteresowania, dlatego znajdziecie tu informacje z zakresu motoryzacji czy sportu, a jeśli ktoś woli coś mroczniejszego, to znajdzie tu także rozdział o seryjnych mordercach oraz o działalności ówczesnych służb bezpieczeństwa.
Wspomniana seria książek Wojciecha Drewniaka powinna więc moim zdaniem spodobać się wszystkim, zarówno tym, którzy bardzo dobrze znają historii, jak i tym, którzy nie mieli z nią wcześniej do czynienia. Uważam, że na pewno spodobają się tym, którzy potrafią patrzeć na otaczający nas świat i na przeszłość z dystansem. Odradziłabym jednak lekturę osobom, które myślą, piszą i mówią o historii tylko przez duże H. Dla nich autor zamieścił na okładce każdej książki z tego cyklu stosowne ostrzeżenie.
Grafika:
Komentarze [3]
2021-05-08 00:45
Jak dla mnie Drewniak jest genialny
2021-05-01 16:20
Wspaniała lektura. Warto przeczytać.
2021-05-01 01:42
Uwielbiam tych gości
- 1