Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Logo Coca-Coli obok księżyca? Dlaczego nie!   

Dodano 2019-05-10, w dziale felietony - archiwum

Od wielu lat obserwujemy gwałtowny wzrost ilości kampanii reklamowych, mających na celu budowanie nowych marek i podtrzymywanie zainteresowania starszymi. Podejrzewam, że nie tylko ja mam serdecznie dość tych uciążliwych, nachalnych reklam w internecie, telewizji i radiu oraz tych bilboardów szpecących krajobrazy lub zasłaniających najbardziej urokliwe budowle w miastach. Cóż poradzić, rynek marketingowy z każdym rokiem ma się coraz lepiej i bynajmniej nie zamierza konsumentom odpuścić, a specjaliści od PR dwoją się i troją obmyślając kolejne, zaskakujące sposoby promowania nowych produktów. Jednym z nich jest przeniesienie reklam na niską orbitę okołoziemską. Tak, tak. Pewna rosyjska firma PR wpadła właśnie ostatnio na pomysł umieszczenia na orbicie reklam, które będą dobrze widoczne z Ziemi. Niewiarygodne i trochę absurdalne? Może i tak. Pomysł faktycznie wydaje się mocno kontrowersyjny, głównie ze względu na jego inwazyjność, ale nie zmienia to faktu, że zainteresowanie nim jest olbrzymie, a międzynarodowe prawo póki co takiej działalności nie zabrania.

/pliki/zdjecia/log1.jpgPrzeciętny człowiek, gdy patrzy nocą w niebo rozświetlone miliardami gwiazd, czuje się lekko przytłoczony bezkresem wszechświata i zastanawia się, czy gdzieś tam, w bezkresnej dali, żyją jeszcze jakieś rozumne istoty. A gdy uda mu się czasem dostrzec spadającą z nieba gwiazdę, zaczyna marzyć o spełnieniu swoich pragnień. Jednak nie wszyscy ludzie mają tak romantyczną naturę. Wielu patrzy na życie o wiele bardziej praktycznie i dostrzega w tej przestrzeni niewykorzystaną możliwość na zrobienie dobrego interesu.

Takie plany ma na przykład rosyjska firma StartRocket. To właśnie tamtejsi specjaliści od PR wpadli na pomysł dotarcia z reklamami największych koncernów do milionów mieszkańców naszej planety jednocześnie, poprzez umieszczenia reklam ich produktów na specjalnych bilboardach zawieszonych nad Ziemią i poruszających się po jej orbicie. Jak to możliwe? Okazuje się, że to proste, acz bardzo kosztowne. StartRocket zamierza wysłać na orbitę setki małych satelitów z ogromnymi żaglami słonecznymi odbijającymi promienie słoneczne, z których każdy będzie pełnił rolę jednego piksela i będzie świecił w odpowiednich kolorach. Połączenie tych wszystkich urządzeń da możliwość wyświetlania dowolnych treści w postaci olbrzymiego, świecącego sztandaru, a w przyszłości również prostych animacji. Firma ma już oczywiście prototyp takiego satelity, który nazwano CubeSat i w przyszłym roku zamierza rozpocząć testy takich orbitalnych billboardów.

Pierwsze urządzenia mają zostać zainstalowane na orbicie na stałe za 2 lata, a projekt ma wystartować w 2022 roku. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie planem wspomnianej powyżej firmy, to będziemy musieli zacząć się powoli przyzwyczajać do „zaśmieconego” nieba nad naszą planetą. Naturalnie nie jest to pierwszy ani jedyny przypadek, w którym człowiek chce wykorzystać orbitę Ziemi do podobnych celów. /pliki/zdjecia/log2.jpgJak donoszą media, przedstawiciele Chengdu Aerospace Science and Technology Microelectronics System Research Institute opracowują podobno plany wysłania na orbitę sztucznego księżyca, który miałby działać dla wybranych na naszej planecie miejsc jak nocna lampka.

Wielu ludzi bulwersują jednak te pomysły i domagają się natychmiastowego uregulowania kwestii prawnych kosmosu na skalę międzynarodową, tak, by chronić zwykłych ludzi przed takimi i im podobnymi zakusami bogatych koncernów. Wielu naukowców uważa, że takie zaśmiecenie orbity nie tylko uniemożliwi obserwację kosmosu z Ziemi, ale stworzy także zagrożenie dla naukowej aktywności kosmicznej i naszego bezpieczeństwu, bo przecież te satelity staną się kiedyś kosmicznymi śmieciami. Astronomowie twierdzą, że otoczenie Ziemi już obecnie zaczyna przypominać sąsiedztwo Saturna, gdyż i wokół naszej planety tworzą się pierścienie powstałe z resztek tego, co przez lata wysyłano na orbitę. Są jednomyślni również i w kwestii wpływu takiej ingerencji na cykl dobowy wszystkich istot żyjących na Ziemi, a to już nie przelewki.

Główny pomysłodawca tego projektu, Wład Sitnikow, uważa jednak, że kosmiczna reklama jest czymś absolutnie nieuniknionym, a histeryczne reakcje naukowców przyrównuje do tych z początków działania telewizji. Nie ulega wszak dla mnie najmniejszej wątpliwości, że ci, którzy jako pierwsi wyślą swoje loga na orbitę, nie tylko uzyskają miażdżącą przewagę nad konkurentami, ale przejdą też do historii, co zdecydowanie wzmocni rozpoznawalność ich marek.

Martwi mnie również inna kwestia. Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę, że już dziś nasz świat jest zanieczyszczony światłem. Często chcemy przed nim uciec, dlatego wyjeżdżamy gdzieś w głuszę, by posiedzieć sobie ciemną nocą w ciszy, nad wodą i popatrzeć w migające gwiazdy. A co byście powiedzieli, gdyby w takiej klimatycznej chwili pojawiła się nagle /pliki/zdjecia/log3.jpgnad waszymi głowami na przykład reklama znanych podpasek? Czy naprawdę chcemy dopuścić do tego, by logo Coca-Coli, Nike czy McDonald`s zasłoniło nam Księżyc bądź Wielki Wóz i by takie i im podobne loga na stałe wpisałyby się w nocny krajobraz nieba? A jeśli i to was nie przekonuje, to czy jesteście gotowi na to, że następnym krokiem szalonych specjalistów od PR może być na przykład podłożenie do tych orbitalnych reklam melodyjek, znanych nam dobrze z telewizyjnych reklam? No bo niby dlaczego nie, skoro prawo tego nie zabrania?

Wielkie korporacje są zdolne do naprawdę do wszystkiego rzeczy w pogoni za klientami, rozgłosem i jeszcze większymi pieniędzmi, jednak moim zdaniem nie możemy im pozwolić na przekraczanie pewnych granic normalności. W końcu takie zaśmiecenie naszego nieba, tak doskonałego elementu natury, byłoby nie tylko absolutnie karygodnym nieposzanowaniem jej piękna, ale odbiłoby się także bez najmniejszej wątpliwości na zdrowiu wszystkich żyjących istot. A co wy o tym sądzicie?

Grafika:

Oceń tekst
Średnia ocena: 3 /54 wszystkich

Komentarze [1]

~Mike
2019-05-11 13:04

Ciekawe i przerażające zarazem.

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na żyrafę (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 96luna
Komso 31komso
Artemis 24artemis
Gutek 22gutek

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry