Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Miniprzewodnik po stylach - cz. 1   

Dodano 2022-05-29, w dziale inne - archiwum

Zazwyczaj, gdy wybieram sobie ciuchy, kieruję się tym, co mi się podoba, jest wygodne i co wydaje mi się odpowiednie na daną okazję. Na co dzień nie zastanawiam się jednak specjalnie nad tym, co jest akurat trendy i w jakim stylu powinnam się ubrać, lecz kieruję się w doborze stroju wymienionymi czynnikami. Jednak wieczorami, tuż przed zaśnięciem albo też w szkole podczas przerw lubię sobie pooglądać różne kreacje. Właśnie dlatego postanowiłam dziś przedstawić wam moje ulubione style, a jako że nie mogłam zdecydować się, które z nich cenię sobie najbardziej, postanowiłam przedstawić je wam w kolejności alfabetycznej.

1. Styl Boho

/pliki/zdjecia/styl1.jpg Gdy słyszymy to słowo, od razu przychodzi nam na myśl jakiś lekki, zwiewny strój kojarzący się z wygodą, latem i wakacyjnym luzem. 5 głównych zasad tego stylu: zwiewnie, etnicznie, kwieciście, naturalnie i swobodnie. Jego początki sięgają lat 70. XX wieku, kiedy to swoje 5 minut w lansowaniu trendów mieli hippisi. Jego nazwa nawiązuje do słowa „bohema”, które oznacza środowisko artystów żyjących w duchu wolności, nieustannej zabawy, luzu, a często też ekscentryczności. Styl życia tych właśnie ludzi przekładał się zawsze na oryginalny styl ubierania się, w którym dominowały: luz, swobodne fasony, zwiewne tkaniny i lekko przydymione kolory połączone ze sobą w najróżniejszych kombinacjach. Jak twierdzą styliści styl boho, który to ewaluował ze stylu Etno, wyzwala u użytkowników znacznie większe pokłady kreatywności. Wystarczy tylko sięgnąć po charakterystyczne elementy, które go wyróżniają. Co cechuje ten styl? Zwiewne, długie suknie lub spódnice w kwiatowe bądź też etniczne wzory z koronkami, duże słomkowe kapelusze, wiklinowe koszyki, torebki, szerokie paski, wisiory z zawieszkami w kształcie piór oraz oryginalne, najlepiej duże kolczyki i bransoletki, a wszystko to musi być obowiązkowo wykonane z naturalnych zwiewnych i delikatnych niczym mgiełka materiałów: zamszu, skór, drewna, piór, koralików i innych. Znaczenie mają też odpowiednie barwy - od bieli, przez kolory ziemi, po delikatnie zgaszone tonacje kojarzące się z dalekimi podróżami. Wszystko to sprawia, że styl ten nieustannie kojarzy się mi z naturalnością i delikatnością. Ja uwielbiam ten styl i to nie tylko w modzie, ale i w aranżacji wnętrz, gdyż kojarzy mi się z tęsknotą za czymś prawdziwym, ale i egzotycznym (np. dalekimi podróżami), umiłowaniem botaniki i spokojnym, nieśpiesznym życiem. To według mnie styl, który jest fantastyczną odskocznią od migoczącego światełkami świata.

2. Styl Glamour

/pliki/zdjecia/styl2.jpg Angielskie słowo „glamour”, oznaczające „przepych”, „splendor” w pełni oddaje założenia tego stylu. Początki tego stylu odnaleźć można w pięknych i pełnych przepychu kreacjach hollywoodzkich gwiazd Złotej Ery Hollywood. W latach 70. XX wieku wszędzie obecny był styl sportowy. Projektanci postanowili to zmienić, dodając blasku, przepychu i najróżniejszej biżuterii. Wysokie szpilki, długie, eleganckie suknie pokryty brokatem, pastelowe szminki i lakierowane kopertówki z dnia na dzień stały się szczytem marzeń wielu kobiet (jedną z tych, które w tym trendzie się po prostu zakochały, była Marilyn Monroe). W kolorystyce zaczęła dominować czerń, złoto, srebro, brąz, beż ale i fiolet (znany już od średniowiecza jako kolor symbolizujący bogactwo). Estetycznym dopełnieniem kreacji musiały być także różne piękne dodatki, które nie pełniły bynajmniej funkcji użytkowych. Gdy wspomniałam o cekinach, od razu przyszła mi do głowy moda na disco. Rzeczywiście, kultura disco w znaczącym stopniu przyczyniła się do rozwinięcia tego luksusowego stylu, czerpiąc z niego pełnymi garściami. Gdy przeglądam te piękne kreacje wyobrażam sobie, że jestem w jakimś eleganckim miejscu razem z wszystkimi tymi postaciami i mam na sobie właśnie taki strój, który powala blaskiem i przepychem. W końcu od czego jest wyobraźnia.

3. Styl Grunge

Ten styl jest nierozłączny ze stylem punk, gdyż oba pozwalały wyrażać swój bunt przeciwko zastanemu światu i brak przywiązania do rzeczy materialnych, a poza tym style te w modzie powiązane były ze stylami w alternatywnej muzyce młodzieżowej o tych samych nazwach. Styl narodził się w latach 80. XX wieku, a jego szczyt popularności przypadł chyba na lata 90. Styl grunge to wystudiowana niedbałość, nonszalancja i pewna niechlujność, która miała podkreślać buntowniczość i nonkonformizm. /pliki/zdjecia/styl3.jpg Wyciągnięte do granic możliwości wełniane swetry, flanelowe koszule w kratę, skórzane kurtki (np. ramoneski), ciężkie skórzane buty i wytarte, najlepiej wysokie trampki oraz jeansy (naturalnie mocno znoszone z widocznymi przetarciami i dziurami) i gotowe. Fryzura w stylu grunge to zazwyczaj kucyk, a jeśli nie, to włosy musiały wyglądać tak, jakby dawno nie widziały fryzjera. Panowie musieli pamiętać, że uzupełnieniem ich stylizacji musi być także kilkudniowy zarost. Biżuteria w stylu grunge w zasadzie nie występowała, co najwyżej wąskie rzemyki na nadgarstek lub płaskie, srebrne pierścionki. Mówiąc krótko w stylu tym dominował oversize. Grunge’owcy stawiali bowiem na odzież prostą, trwałą i wytrzymałą, wykonaną z naturalnych materiałów (bawełna, dżins, flanela, wełna, etc). W kolorystyce strojów dawał się ewidentnie zauważyć brak jaskrawych i kontrastowych zestawień, gdyż w tym stylu dominowały raczej barwy zgaszone. Dowodem na uniwersalność tego stylu jest fakt, że choć narodził się przed ponad czterdziestu laty, to i dziś fascynuje kolejne młode pokolenie.

4. Styl Hippie

Pisząc wcześniej o stylu boho wspomniałam, że był on zainspirowany stylem hippie. Ten styl również narodził się w USA w latach 70. XX wieku, a powstał na bazie bardzo popularnego w tamtym czasie ruchu społecznego, którego członkowie sprzeciwiali się ogólnie przyjętym normom, konserwatywnym zasadom i patrzeniu na świat wyłącznie przez pryzmat pieniędzy. To właśnie w duchu równości, wolności i tolerancji hipisi wykreowali ten swój wyjątkowy styl. Tak więc młodzi ludzie zaczęli wówczas ubierać się wygodnie, kolorowo i zwiewnie. Styl ten stawiał od początku na indywidualność i miał podkreślać osobowość każdego, kto pragnął celebrację życia zaakcentować elementami ubioru. /pliki/zdjecia/styl4.jpg Wzory roślinne (głównie jednak kwiatowe), etniczne (najlepiej hinduskie), akcenty, printy, koronki, hafty i wzór paisley. Len i bawełna, ale też zamsz i jeans, to najbardziej charakterystyczne materiały. Szerokie sukienki boho lub luźne bluzki z szerokimi rękawami bądź koszulki na ramiączkach to podstawa. Do tego można było założyć też lekkie jeansowe szorty, katany i spódnice. Funkcję elementów zdobiących pełniły tu najczęściej frędzle, rzemyki, muszelki, przeróżne piórka i koraliki oraz biżuteria, najlepiej z dużymi kamieniami. Z dodatków można jeszcze wymienić specyficzne okulary (tzw. lenonki), opaski lub chusty we włosach oraz ogromne słomkowe kapelusze. Na koniec dodam jeszcze, że ten styl inspiruje projektantów mody już od 5 dekad, szczególnie gdy przygotowują kolekcje letnie.

To moje ulubione style. Temat mody dawno już nie był poruszony w naszej gazecie, a jako iż to temat wielu młodym ludziom bardzo bliski (nie tylko dziewczynom), dlatego charakterystykę każdego z nich wsparłam o krótki rys historyczny. Powiem, że tekst ten sprawił mi wiele frajdy. Nie uważam, że każdy musi być specem od mody, ale chyba nikomu nie zaszkodzi odrobina wiedzy i w tym temacie.

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 5.4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 5.4 /13 wszystkich

Komentarze [0]

Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na lwa (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 98luna
Komso 31komso
Artemis 24artemis
Hush 10hush

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry