Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem   

Dodano 2017-12-16, w dziale felietony - archiwum

Chyba wszyscy znamy to stare jak świat powiedzenie, według którego wypowiadanie słów bywa ważne, ale umiejętność powstrzymywania się od komentarza i dochowanie tajemnicy, jest wartością o wiele cenniejszą. Ale czy dochowanie milczenia faktycznie ma największą wagę? A co w takim razie powiecie o słuchaniu?

Niektórzy twierdzą, że gdybyśmy rozumieli, że milczenie jest  w niektórych sytuacjach bardziej odpowiednie i może zdziałać dużo więcej, to wszystkim nam żyłoby się o wiele lepiej. Dodają przy tym, że trzeba milczeć, gdy nie znamy wszystkich faktów, gdy możemy kogoś zranić, gdy nie mamy nic mądrego do powiedzenia, gdy emocje biorą górę nad rozsądkiem, gdy zamierzamy świadomie kogoś obrazić lub obgadać i w /pliki/zdjecia/mil1_6.jpgkońcu, gdy ktoś nas o to prosi. Z tym się absolutnie zgadzam, ale uważam też, że rozmawianie wcale nie jest mniej ważne. Dyskusje mają ogromne znaczenie, bo każdy człowiek ma w końcu jakąś tam wiedzę, gust i często niebanalne poglądy. Czemuż by więc się tym wszystkim nie wymienić? Ludzie generalnie są dziś raczej zamknięci w sobie i nie chcą, z różnych powodów, się otwierać. Trzymają się kurczowo swojego zdania i nie interesuje ich zazwyczaj opinia innych, szczególnie, gdy różni się od ich własnej. Nie chcą także zajmować jasno określonego stanowiska w danej sprawie, bo boją się ośmieszenia, wyszydzenia, czy też popadnięcia w konflikty.

Dzięki rozmowie poszerzamy swoje horyzonty i bez wątpienia powiększamy naszą wiedzę, którą, tak i jak i swoimi przemyśleniami, możemy się przecież podzielić. Poznajemy także inne punkty widzenia na daną kwestię i argumenty, które być może i nas zachęcą do zmiany własnego poglądu.

Możliwość wymiany myśli jest bardzo ważna w życiu społecznym. Skoro mamy taki dar, powinniśmy z niego korzystać. Dlaczego mamy się bać wyrażania swoich opinii na temat różnych wydarzeń i ich oceniania? Nie dobrze jest milczeć i pozwalać, żeby coś działo się bez naszego głosu, bo czasem to właśnie nasza opinia, może coś zmienić w życiu innych lub coś w nie wnieść.

Rozmawianie jest szalenie istotne w budowaniu relacji międzyludzkich. Gdy rozmawiamy, dowiadujemy się dużo zarówno o osobie, z którą konwersujemy jak i o sobie. /pliki/zdjecia/mil2_5.jpgPoznajemy jej zainteresowania, przemyślenia, poglądy i opinie na różne temat. Rozmawiajmy więc śmiało o naszych potrzebach, oczekiwaniach, odczuciach i uczuciach, bo to ułatwi nam zrozumienie drugiej osoby i poznanie siebie.> A milczenie w takich sytuacjach prowadzi bardzo często do nieporozumień, które kończą się kłótniami.

Oczywiście milczenie także odgrywa znaczącą rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. Trzeba umieć milczeć, gdy wymaga tego od nas sytuacja. Nie zrozumiemy np. innych ludzi bez uważnego słuchania tego, co mają nam do przekazania.

Ja jestem zdania, że mowa jest równie ważnym aspektem w naszym życiu jak milczenie. Nie uważam by była mnie ważna. Słuchanie innych i wypowiadanie się na dany temat, może nam przynieść wiele korzyści. Powinniśmy jednak odpowiednio wcześnie dobrze się zastanowić, które z tych działań jest w danej sytuacji słuszne i etyczne. William Shekespeare powiedział kiedyś, że „Myśl wielka zwykle usta do milczenia musza”, a niektórzy dodają, że ten, kto nie zrozumie twojego milczenia, nie zrozumie też twoich słów. A wy, jak myślicie?

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 5.1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 5.1 /8 wszystkich

Komentarze [1]

~Johnny
2020-01-05 19:41

Adam Mickiewicz “Myśl wielka zwykle usta do milczenia zmusza.” Nie zaś przytaczany W.Sh.

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na żyrafę (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 96luna
Komso 31komso
Artemis 24artemis
Gutek 22gutek

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry