Stan poszerzonej świadomości
Przesypiasz średnio 1/3 swojego życia. Myślę, że żal tego jakoś nie wykorzystać. Może warto skończyć z koszmarami, czy innymi absurdalnymi historiami, jakie podsuwa nam w czasie snu nasz mózg i zacząć tym stanem sterować? Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie taki sen, w którym przejmujecie pełną kontrolę nad jego treścią, zachowujecie klarowność myślenia i macie dodatkowo dostęp do wspomnień z jawy? Podobno takiego ekscytującego przeżycia może doświadczyć każdy i to bez żadnych warunków wstępnych. Każdy może tworzyć świat i zdarzenia zgodne z osobistymi intencjami. Wielu twierdzi, że to możliwe, ale zdania w ocenie tego zjawiska są już podzielone.
Świadome śnienie (Lucid Dreaming LD), bo o tym mówię, staje się ostatnio coraz bardziej popularną praktyką wśród korzystających z sieci (o dziwo nie tylko nastolatków). Jednak ta nowa moda wzbudza też liczne kontrowersje. Szczególnie niechętnie reagują na to zjawisko duchowni, którzy ostrzegają przed praktykowaniem takich rzeczy i traktują je jako przejaw praktyk okultystycznych.
Czym jest świadome śnienie? W największym skrócie to odzyskanie świadomości podczas marzenia sennego, co umożliwia całkowite przejęcie nad nim kontroli. To taki sen, podczas którego człowiek zdaje sobie sprawę, że śni, ale ma także nieograniczoną paletę możliwości pokierowania własnym snem w taki sposób, jaki tylko się mu zamarzy. Potwierdzają to ci, którzy praktykują takie sny, a których nazywamy oneironautami. Jeśli więc jesteś kreatywny, to możesz wyczarować sobie sam niesamowite przeżycia - zapewniają.
Niektórzy podchodzą do tego zjawiska bardzo sceptycznie. Jednak internet jest przepełniony różnymi kursami i poradami, które wyjaśniają, jak śnić świadomie. Wielu osobom udaje się rzekomo doświadczyć tego i opisują to potem na forach jako coś niesamowitego, niezwykle ekscytujące przeżycie. Kto z nas nie chciałby w końcu poczuć się wolny we własnym umyśle i to w momencie, w którym najlepiej odczuwamy to, co się w nim dzieje?
Pewnie jesteście ciekawi, czy trzeba poświęcić dużo czasu na ćwiczenia, aby zapanować nad własnym umysłem w czasie snu? Trudno powiedzieć, bo czytałam różne wypowiedzi na ten temat. A jak jest różnica między zwykłym snem a tym świadomym? Podczas zwykłego snu, ośrodek w płacie czołowym, odpowiedzialny za logiczne myślenie, jest wyłączony. Dlatego też jesteśmy w stanie uwierzyć we wszystko, co się nam podczas snu pojawia, choćby było to nie wiadomo jak bardzo nierzeczywiste. Podczas LD zmysły ulegają natomiast wyostrzeniu, dlatego czujemy się jak w rzeczywistości, a jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że to, czego aktualnie doświadczamy, to tylko sen.
Jest wielu zwolenników LD, którzy twierdzą, że takie śnienie zbawiennie wpływa na naszą psychikę (podobno można dzięki temu wyleczyć się z uporczywych koszmarów sennych, traum, uzależnień i fobii). Ale naukowcy nie są aż tak optymistycznie nastawieni. Twierdzą, że może to doprowadzić do problemów związanych z nadmiernym przemęczeniem, a nawet - w skrajnych przypadkach - do zaburzeń związanych z funkcjonowaniem mózgu. Wynika to z faktu, że te sny wymagają ogromnego wysiłku, dlatego nie zalecają stosowania tej techniki regularnie. Jednak wszyscy zdajemy sobie sprawę, że bez treningu nie uda się osiągnąć tego stanu, więc wybór pozostaje w naszych rękach. Pozostaje tylko pytanie, czy warto ponad swoje zdrowie przekładać chwilową przyjemność?
Grafika:
p>Grafika:Komentarze [0]
Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?