Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Nieodłączny element dzieciństwa   

Dodano 2013-01-14, w dziale inne - archiwum

Właśnie zaczął się uwielbiany wręcz przez wiele osób czas, czyli okres karnawału. Zapusty, jak wcześniej nazywano ten okres, rozpoczynają się zwyczajowo 6 stycznia i trwają aż do Środy Popielcowej. Główną rozrywką były niegdyś w tym czasie kuligi. Nie wiadomo, kiedy weszły one w zwyczaj, ale wiadomo, że od początku były bardzo popularne. Prawdopodobnie ich historia sięga korzeniami czasów, kiedy to członkowie rodów szlacheckich odwiedzali swoich znajomych i sąsiadów w całej okolicy.

/pliki/zdjecia/kar1.jpgGości przyjmowano wówczas w sposób tradycyjny, podając im m.in. różne odmiany bigosu i krupniku, a szlagierem kuligowym w XIX wieku był mazur ze słowami Wincentego Pola:

„Wpadliśmy tu z hukiem, krzykiem,
z weseliskiem i kuligiem
Lecz na radość smutek godzi
Wstępna środa już nadchodzi …”

W Polsce nie tylko szlachta bawiła się podczas karnawału. W urządzano barwne pochody i maskarady (oczywiście pod gołym niebem), a wieś weseliła się generalnie w karczmach. Chociaż nie należy zapominać, że w tym czasie chodziły również po wsiach turonie, a na gościńcach można było spotkać grupy radosnych przebierańców, którzy odwiedzali domy i składali gospodarzom najlepsze noworoczne życzenia, za co otrzymywali przeróżne dary.

Dziś karnawał kojarzy się nam bardziej z barwną i organizowaną z niezwykłym rozmachem imprezą w brazylijskim Rio de Janeiro. Choć podobne imprezy są organizowane i w wielu innych miejscach naszego globu, to nigdzie nie na taką skalę jak tam.

/pliki/zdjecia/kar1_0.jpgKarnawał to także nieodłączny element dzieciństwa. Już od końca grudnia wszystkie dzieci żyją myślą o czekającym ich niebawem balu. Zabawy karnawałowe w przedszkolach organizuje się z powodzeniem już od wielu lat, a im wyższy stopień edukacji, tym zabawy te stają się coraz bardziej wystawne. Konkursy i różne zajęcia artystyczne, organizowane w trakcie takich balów, pozostają we wspomnieniach dzieci na całe życie. Nieodłącznym elementem takich imprez są również odpowiednie stroje. Wokół tego roztacza się prawdziwa aura tajemnicy. Dzieci starają się nie zdradzać swoim rówieśnikom, w co będą przebrane, a już na pewno nie zdradzają szczegółów swoich karnawałowych kreacji. Młodzież bawi się natomiast w bardziej tradycyjny sposób. Jeżeli na danej imprezie nie obowiązuje konwencja balu przebierańców, wówczas zakłada się stroje wieczorowe.

Na koniec chciałabym życzyć Wam udanego karnawału i wielu szalonych zabaw do białego rana, tak, by mieć co wspominać w zbliżającym się Wielkim Poście.

Żródło: Hanna Szymanderska „Polskie Tradycje Świąteczne”

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 2.2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 2.2 /24 wszystkich

Komentarze [3]

~Luca
2013-01-15 22:25

Masakracja… Tradycyjna, mocna, niemiecka szóstka… Ale, żeby nie było, że jesteśmy z Tomkiem monotonni, to ode mnie dedykacja muzyczna :)
http://www.youtube.com/watch?v=x5f6bqLabQM

~fenrir
2013-01-15 17:01

Lajk

~tmd
2013-01-14 18:20

Jeśli poziom tej gazetki ma wyznaczać Bella i Nesta, to proponuję zawieszenie jej działalności. W tym momencie darzę szacunkiem jedynie twórczość Ospreya…

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 98luna
Komso 31komso
Artemis 24artemis
Hush 10hush

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry