Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Polscy skoczkowie – biznesmeni   

Dodano 2015-11-28, w dziale inne - archiwum

W ostatnich dziesięcioleciach sporo pisze się w mediach o tym, jak i oczywiście ile zarabiają czołowi profesjonalni sportowcy, gdyż jak wszyscy wiemy współczesny sport wyczynowy nie za wiele ma już wspólnego ze szczytnymi ideami ojca nowożytnego ruchu olimpijskiego, barona Pierre de Coubertin.

/pliki/zdjecia/sko1_0.jpgDzisiejsi tytani aren sportowych otrzymują pieniądze wynikające z indywidualnych kontraktów, premie za wybitne wyniki osiągnięcia, a niektórzy również stypendia państwowe. Mając na uwadze ten fakt oraz zbliżającą się nieuchronnie porę roku, którą inaugurują już w listopadzie zawody PŚ w dyscyplinach uprawianych na śniegu i lodzie, postanowiłam bliżej przyjrzeć się polskim skoczkom narciarskim. Po zagłębieniu się w temat, dowiedziałam się, że wielu z nich ma w zanadrzu opcję „b”, na wypadek gdyby nie udało im się godziwie zarobić w PŚ. Co robią?

Zacznijmy od najbardziej popularnego i chyba najlepszego póki co naszego skoczka, Kamila Stocha. Kamil ma naturalnie swój biznes, w prowadzeniu którego pomaga mu jego żona, Ewa Bilan - Stoch. Wspólnie założyli w Zakopanem agencję Eve-nement Ski Jumping Team, która prowadzi również klub skoków narciarskich. Kamil jest oczywiście członkiem tego klubu i jak sam twierdzi, chciałby po zakończeniu kariery sportowej zaangażować się całkowicie w pracę trenerską, przekazując młodym adeptom skoków swoje doświadczenie i wiedzę. Klub zrzesza w tym momencie 15 młodych skoczków, z których każdy - jak twierdzi Kamil – chce zostać jego następcą i stanowić w przyszłości o sile polskich skoków. Warto też wspomnieć o tym, że żona pana Kamila jest menedżerem sportowym i ma pod opieką nie tylko swojego męża, ale też kilku innych naszych czołowych skoczków narciarskich z kadry A (Dawid Kubacki, Stefan Hula, Jan Ziobro, Krzysztof Miętus, Klemens Murańka), cały sztab szkoleniowy i… siatkarza, Mariusza Wlazłego, który jest przyjacielem rodziny Stochów. Dzięki jej staraniom współpracę z ich agencją podjęła firma "Atlas", która wspiera od tej pory finansowo cykl imprez dla młodych skoczków oraz reklamy telewizyjne z udziałem dorosłych skoczków. Warto też zauważyć, że państwo Stoch bardzo chętnie angażują się w różne akcje charytatywne.

/pliki/zdjecia/sko2_0.jpgPiotr Żyła, to członek naszej kadry skoczków, którego polscy fani tej dyscypliny kojarzą ze specyficznego poczucia humoru i noszenia zabawnych czapek. I to zapewne legło u podstaw jego pomysłu na biznes, który - podobnie jak pan Kamil - on również rozkręcił ze swoją żoną. Państwo Żyłowie założyli bowiem firmę zajmującą się produkcją zimowych czapek. Niektóre z nich projektują sami, ale generalnie zlecają projektowanie firmie, która zajmuje się również ich szyciem. Ich marka nazywa się „Heho” i dostępna jest zarówno w sklepie internetowym jak i w licznych mobilnych stoiskach na terenie całego kraju. Czapki państwa Żyłów można według zapewnień właścicieli kupić również na stoiskach znajdujących się w pobliżu aren wszystkich dyscyplin zimowych w naszym kraju. Można je także nabyć w pensjonacie, który prowadzą w Wiśle rodzice pana Piotra. Jak zdradza skoczek w jednym z wywiadów, w tym roku przygotowali absolutną nowość - czapki dwustronne. Myślę, że taka czapka to super pomysł na prezent pod choinkę, tym bardziej, że złotówka z każdego zakupu przeznaczana jest przez właściciela na cele związane z krwiodawstwem. "Wspieramy idee krwiodawstwa. Wiadomo, nazwisko Żyła zobowiązuje. Tak na poważnie to chcemy wyróżnić Tych, którzy potrafią ofiarować innym odrobinę siebie, szczególnie ofiarowując swoją krew, która może ratować życie" - przeczytałam na stronie internetowej skoczka. Dodatkowo pan Piotr informuje na swojej stronie, że osoby, które przedstawią przy zakupie oświadczenie, że w ciągu ostatnich 14 dni oddały krew, otrzymają spory, bo aż 25-procentowy rabat.

Prężnie działającym biznesem może pochwalić się także Stefan Hula. Pan Stefan (oczywiście wraz ze swoją żoną Marceliną) założył nie tak dawno firmę Huligan's", która projektuje i produkuje kombinezony do skoków narciarskich. To właśnie w stroju jego firmy dwa złote medale Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi wywalczył Kamil Stoch. „Bardzo cieszy nas ta praca. Wkładamy w nią całe serce. Dla nas najważniejsze jest to, by wykonać swoją robotę najlepiej jak tylko potrafimy dla polskiej reprezentacji” - powiedział w jednym z wywiadów pan Hula, który bardzo często konsultuje swoje pomysły w tej materii z trenerami i kolegami z kadry. Kombinezony to jednak nie cały asortyment. Od pewnego czasu jego firma szyje też ubrania i damskie torebki, a na profilu firmy na Facebooku można znaleźć również: bluzy, spodnie dresowe, a nawet nerki.

Kolejnym biznesmenem w naszej kadrze jest Klemens Murańka. Ten ma niewielki biznes, bo zajmuje się póki co tylko wynajmem pokoi i drewnianego domku w Zakopanem, do którego zaprasza serdecznie wszystkich (szczególnie w sezonie zimowym).

/pliki/zdjecia/sko3_0.jpgOstatnim poważnym biznesmenem w naszej kadrze jest Jan Ziobro. Jego rodzinna od 60 lat prowadzi stolarsko-meblarską firmę „Meble Ziobro”, która od paru lat sponsoruje niektórych skoczków, w tym Czecha Jakuba Jandę, a także Klemensa Murańkę. To bezsprzecznie bardzo dobra reklama dla tej firmy, bo relacje ze skoków oglądane są w wielu krajach na całym świecie. Pan Jan twierdzi, że to jego hobby i że bardzo lubi zaszyć się w swojej lakierni lub projektować nowe meble.

I tak to prześwietliliśmy prawie wszystkich znanych polskich skoczków, którzy poza aktywną karierą sportową, prowadzą też własne biznesy. Osobiście nie widzę w tym nic złego. Wręcz przeciwnie. To dobrze, że potrafią zarabiać i mają jakiś pomysł na życie po, bo swojej formy i niejednokrotnie - jak to w sporcie bywa - szczęścia pewni być raczej nie mogą.

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 5.4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 5.4 /24 wszystkich

Komentarze [1]

~ktośkogonapewnonieznasz
2015-11-29 16:34

Świetny temat! :D

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Kira 47kira
Luna 43luna
Selene 17selene
Yason 16yason
Animub 16animub

Wspierają nas:


Ian Boon Talk Easy
TFS Leonardo
OSK Dobra Szkoła

Ilość osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry