Psychologia kolorów
Otaczają nas z każdej strony. Zapełniamy nimi nasze przestrzenie. Potrafią wprowadzić nas w konkretny nastrój lub wzbudzić w nas określone, często zamierzone emocje. Jesteśmy z nimi tak mocno oswojeni, że niekiedy nawet ich nie dostrzegamy i nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ogromny wpływ mogą mieć one na nasz umysł i nasze samopoczucie (nawet podświadomie). Kolory. Podobnie jak muzyka, wywołują uczucia i nastroje, wyrażają najbardziej subtelne emocje i jak muzyka mają też właściwości terapeutyczne (znane medycynie od tysięcy lat), stymulując nasz system nerwowy. Najistotniejsze są te podstawowe, czyli te, które tworzą tęczę, aczkolwiek wszystkie inne również mają istotne znaczenie, bo świat kolorów to nic innego jak wibrująca energia.
Każdy z nas ma swój ulubiony kolor. Wybór ulubionej barwy zależy najczęściej od naszego charakteru, choć - jak twierdzą badacze - nie zawsze musi tak być. Mając ,,swój” ulubiony kolor czujemy się jednak lepiej, pewniej, bo wiemy, że mamy swoją ,,bazę”. Zauważcie, że gdy sięgamy po nowe ciuchy najczęściej w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na kolor, a dopiero potem na krój, czy fason. Co więcej, badacze uważają, że gdy wybieramy jakąś nową rzecz kierujemy się z reguły emocjami, jakie w danym momencie odczuwamy, a te bardzo często wywołuje określony kolor. Myślę, że warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że w każdym kręgu kulturowym znaczenie barw bywa nieco odmienne. W cywilizacji zachodniej kolorem żałobnym jest np. czerń, podczas gdy w Chinach biel. No, ale my nie żyjemy jednak na Dalekim Wschodzie, dlatego podejrzewam, że o wiele bardziej interesować nas powinna symbolika barw w naszej części świata i o niej właśnie zamierzam pisać.
Zacznijmy od najciemniejszego koloru, czyli czerni, którą określa się mianem najelegantszej z barw. Kojarzy się ze stylem, elegancją, wysokim standardem i klasą, ale również ze złem i tajemniczością. W naszej kulturze, jak już wspomniałam powyżej, kolor ten kojarzony bywa również ze śmiercią i z żałobą. Jest mimo to kolorem neutralnym i pasuje do wszystkiego. Z badań wynika, że osoba, której ulubionym kolorem jest czerń, jest zdeterminowana, ma silny charakter i niezłomną osobowość. Potrafi także wykazać się empatią i to w niespodziewanym momencie.
Biel to symbol czystości i niewinności. Może kojarzyć się z weselami lub chrzcinami albo zimą. Po czarnym to drugi najbardziej wyrafinowany kolor. Podobnie jak czerń jest kolorem neutralnym i pasuje do pozostałych barw. Osoba lubiąca biel jest, jak nie trudno się domyśleć, spokojna, ufna i prostolinijna. Jednak mimo to osoby te bardzo lubią czerpać z życia pełnymi garściami i są żądne przygód.
Szarość nazywana jest czasem kolorem gołębim. Utożsamiany bywa ze smutkiem i nudą, a także jesiennymi pochmurnymi porankami. Jednakże szary to ulubiony kolor profesjonalistów i osób z natury bardzo odpowiedzialnych i trochę tajemniczych. Osoby lubiące ten kolor są z natury spokojne, zrównoważone i nie lubią się wychylać. Mają rozliczne talenty, które często ukrywają, ale w odpowiednich sytuacjach potrafią się z nimi wychylić.
Brąz to kolor ziemi i drewna. Podobnie jak zielony kojarzony jest z przyrodą. Utożsamiany jest ze spokojem i ciepłem i takie są również osoby, które lubią tę barwę. Ponadto osoby takie są bardzo pracowite i lubią mieć wokół siebie porządek (lubią jak ich rzeczy mają swoje stałe miejsce).
Czerwień to jeden z najbardziej widocznych i jaskrawych kolorów. Jeśli chcemy przykuć czyjąś uwagę, wybierzmy ubranie właśnie w tym kolorze. Kolor ten jest też mocno połączony z egocentryzmem i energią. Utożsamiany także bywa często z miłością, ale głównie z agresją, spontanicznością, niebezpieczeństwem. Osoby lubiące czerwień rozpiera życiowa energia. Lubią być zawsze w centrum uwagi i być adorowane, a wolny czas spędzają z reguły bardzo aktywnie.
Róż to kwintesencja kobiecości. Kojarzony najczęściej z małymi dziewczynkami i lalkami Barbie. Jednak róż to głównie barwa optymistów, osób lubiących utrzymywać dobre relacje międzyludzkie. Warto wiedzieć, że osoby lubiące ten kolor są co prawda bardzo często mało asertywne, ale mimo to są bardzo lubiane prze otoczenie.
Fiolet to kolor osób lubiących otaczać się luksusem i dobrobytem. Kojarzy się z władzą, ale zwolennicy tej barwy kładą rzekomo duży nacisk na swój rozwój duchowy. Są to zazwyczaj ludzie wrażliwi, którzy często mają na względzie dobro innych. Co ciekawe mają też podobno wiele cech introwertycznych i bywają zamknięci w sobie.
Pomarańczowy jest w większości kojarzony z owocami. Osoby, których ulubionym kolorem jest ta jaskrawa barwa lubią egzotykę, przygody i adrenalinę. To barwne określenie nie tylko radości ale i fas¬cy¬nacji oraz determinacji. Pomarańczowy kojarzony jest najczęściej z młodością i wolnością ducha oraz ze skłonnością do dramatyzowania i wyolbrzymiania.
Żółty to barwa słońca. Ściśle połączony z radością, szczęściem, intelektem (wzmożoną aktywnością umysłową) oraz energią. Jednocześnie kojarzona bywa także z niepewnością, nadwrażliwością, zazdrością i zdradą. Osoby lubiące żółty są podobno bardzo ostrożne i najpierw myślą, potem robią. Są również bardzo pedantyczne. Nie lubią przy tym zmian i często są idealistami.
Zieleń to kolor nadziei i szczęścia. Kolor trawy i koron drzew. Symbolizuje wzrost, harmonię, świeżość oraz płodność. Osoby, których ulubionym kolorem jest zielony są zagadkowe i bardzo uparte. Mają w sobie dużo pewności siebie i zawsze dążą do wyznaczonego celu (nie patrząc często na konsekwencje), do którego z reguły stosunkowo szybko docierają.
Niebieski to chyba najpopularniejszy kolor. Praktycznie co druga osoba zapytana o ulubiony kolor, odpowie - niebieski. Dzieje się tak dlatego, że barwę tę kojarzymy z jakże cennymi dla nas wodą i powietrzem. Jest ona również synonimem stabilizacji. Symbolizuje duchowość, lojalność, mądrość, powściągliwość, powagę, wiarę, nieśmiałość oraz prawdę. Niebieski to także ulubiony kolor marzycieli i ludzi bujających w obłokach, ludzi wrażliwych, którzy mają zamiłowania artystyczne i cenią sobie szeroko rozumianą sztukę.
Wspomniałam tu tylko o podstawowych barwach, ale przecież wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że w świecie jest ich dużo, dużo więcej. Pamiętajmy, że każdy kolor ma swoją pozytywną i negatywną stronę. Wiele mówi o człowieku to, gdy sięga po daną barwę często, albo gdy całkowicie ją odrzuca. Nie zapominajmy również o tym, że oprócz wpływów emocjonalnych, kolory mogą również wywoływać określone reakcje fizyczne.
Grafika:
Komentarze [2]
2017-10-01 21:27
A ja lubię niebieski oraz zielony i po lekturze tekstu czuje się dowartościowana.
2017-09-29 13:27
w tym coś jest, warto zgłębić świat w kolorach. Aha, ulubiony kolor ubrań mojej babci to brąz, stabilność ?
- 1