Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Sztuka elegancji w sercu Afryki   

Dodano 2023-04-03, w dziale inne - archiwum

Moda to bez wątpienia zjawisko społeczne. Dotyczy ono zarówno sposobu ubierania się jak i stylu, w jakim wyrażamy siebie poprzez ubiór, fryzury, makijaż i przeróżne dodatki. Styl zmienia się naturalnie z upływem czasem, a trendy pojawiają się znienacka i równie szybko zanikają. Moda, to chyba jednak coś więcej, gdyż odzwierciedla ona zawsze zmieniające się wartości i potrzeby społeczeństwa oraz związane z nimi zmiany w stylu życia, technologii i ekonomii. Moda to również sztuka, ponieważ projektanci i twórcy modowi tworzą nowe wzory, łączą materiały i kolory w celu wykreowania nowych trendów i stylów.

/pliki/zdjecia/dan1_0.jpgNiemniej moda to nie tylko Paris Fashion Week, Christian Dior czy Balenciaga, ale również grupa mężczyzn z Konga, którzy zaangażowaniem w kreowanie swojego image nie odstają od najlepszych w tej branży. Zapewne nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale moda to nie tylko czerwone dywany i pokazy, lecz także wyżej wymienieni dandysi, którzy to przyciągają uwagę nie tylko swoją stylową garderobą, ale i niezwykłą historią swojego ruchu. To właśnie takie przykłady pokazują, że moda to coś więcej niż trendy, gdyż jest wyrazem różnorodnych aspektów kultury czy historii danej społeczności. Postanowiłem przyjrzeć się bliżej historii i filozofii ruchu dandysów z Konga oraz ich wkładowi w rozwój afrykańskiej kultury i sztuki.

Grupa La Sape, bo o niej mowa, to ruch modowy, który narodził się w Republice Kongo. Jej nazwa jest faktycznie skrótem od "Société des Ambianceurs et des Personnes Élégantes", co oznacza mniej więcej "Towarzystwo Osób Eleganckich i Wspaniałomyślnych". Członkowie grupy La Sape skupiają się na noszeniu bardzo stylowych, luksusowych i eleganckich ubrań, zazwyczaj pochodzących z największych europejskich domów mody, takich jak Dior, Gucci, Prada, Louis Vuitton czy Versace.

Dandysi z La Sape to głównie mężczyźni, którzy mają wyjątkowe podejście do mody i stylu życia. Uważają, że dobry wygląd jest kluczowy dla osiągnięcia sukcesu, a poprzez noszenie niezwykle kosztownych ubrań i dodatków można wyrazić swoją tożsamość, status społeczny oraz przynależność do grupy. W kulturze La Sape szalenie ważną rolę odgrywa rywalizacja pomiędzy dandysami, którzy starają się prześcignąć siebie w elegancji i stylu. Ta subkultura wykształciła się w latach 70. XX wieku jako forma protestu przeciwko kampanii Authenticité prowadzonej przez despotycznego przywódcę kraju Mobutu Sese Seko, zakazującej noszenia zachodnich ubrań. Dziś "saperzyści", bo tak ich w Polsce często nazywają, żyją już w innych realiach, a ich uwielbienie dla eleganckiej odzieży stało się pasją i nawykiem./pliki/zdjecia/dan2_0.jpg Członków tej grupy wyróżniają również bardzo kurtuazyjne maniery, pacyfistyczne podejście do świata i abstynencja od wszelkich narkotyków. Interesującą cechą „saperzystów” jest także fakt, że odrzucają oni podróbki, stawiając konsekwentnie na oryginalne, markowe ubrania, na które często oszczędzają przez wiele miesięcy, kupując je zazwyczaj od gangów specjalizujących się w kradzieżach takich ubrań w europejskich stolicach mody. Pomimo ciężkich warunków życiowych i biedy, są dumni ze swojego wyglądu i jak sami twierdzą, nigdy nie zrezygnują z eleganckiego stylu życia.

La Sape to nie tylko ruch modowy, ale również forma kultury i styl życia. Członkowie tego ruchu żyją w zgodzie z wymyśloną przez nich zasadą "yo mango", co oznacza "ja żyję". Tak więc starają się żyć pełnią życia. Celebrowanie życia jest dla nich naprawdę ważne. La Sape to niezwykły na swój sposób ruch społeczny powiązany z historią i tradycją Kongo, którego celem jest przeciwstawienie się skrajnemu ubóstwu i brakowi perspektyw. Ich przedstawiciele twierdzą, że poprzez modę chcą pokazać światu, że nie różnią się niczym od ludzi z bogatych krajów. Chociaż wielu kojarzy tych dandysów z tradycją europejską, to nie jest to bynajmniej prawda, gdyż oni próbują raczej przywrócić sztukę elegancji do afrykańskiej kultury, tworząc niezwykłą mieszankę stylów. Modnisie z Kongo są obecnie traktowani na całym świecie jako w pewnym sensie kulturowe dziedzictwo Afryki, pokazujące, że elegancja i sztuka stroju nie zna granic.

La Sape to także ruch, który ma wiele innych znaczeń. Jednym z nich jest totalne odejście od stereotypów i uprzedzeń, związanych z Afryką i jej rdzennymi mieszkańcami. Członkowie tej grupy chcą pokazać światu, że Afryka to nie tylko bieda i nędza, ale także piękno i elegancja. Poprzez modę i styl życia próbują przeciwstawić się stereotypowemu obrazowi Afryki, jaki przedstawiają światowe media. Ich ruch przyczynia się również do budowaniu społeczności i solidarności między ludźmi. Dandysi spotykają się bowiem często, rozmawiają oraz dzielą się swoimi doświadczeniami, wspierając się przy tym i integrując.

/pliki/zdjecia/dan3_0.jpgW dzisiejszych czasach ruch La Sape stał się już bardzo znany na całym świecie i cieszy się coraz większą popularnością. Ich styl, szyk i elegancja doceniane są nie tylko w Afryce, ale też w Europie, Ameryce i Azji. I tak to wspomniani modnisie z Konga stali się mimowolnie swoistymi ambasadorami afrykańskiej mody i kultury, a ich wkład w rozwój sztuki i stylu życia w tej części świata jest nieoceniony.

Warto podkreślić, że ruch ten ostatnio prężnie się rozwija, pozyskując nowych członków, którzy inwestują w swoje ubrania i dodatki, tworząc coraz to bardziej oryginalne stylizacje. Ludzie ci przypominają nam, że moda i styl mają wiele warstw oraz znaczeń, i że mogą być fantastycznym źródłem inspiracji dla pozytywnych przemian społecznych.

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 5.2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 5.2 /9 wszystkich

Komentarze [0]

Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Artemis 27artemis
Hush 15hush
Hikkari 11hikkari

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry