Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

The Simpsons i ich przepowiednie przyszłości   

Dodano 2023-03-08, w dziale inne - archiwum

Kto nie zna rodziny Simpsonów ze Springfield? Większość z pewnoscią doskonale kojarzy ten amerykański animowany serial komediowy, wymyślony przez Matta Groeninga w 1989 roku dla stacji Fox. Wyróżnia go satyryczne spojrzeniem na amerykański styl życia i amerykańską kulturę, a przeznaczony jest dla starszej widowni. Akcja toczy się głównie wokół mieszkającej we wspomnianym miasteczku rodziny Simpsonów: Homera, Marge, Barta, Lisy i Maggie. Serial zdobył do tej pory ponad 100 nagród (miał 191 nominacji) i jest bodaj najdłużej emitowanym serialem animowanym w historii telewizji. Co ciekawe, Simpsonowie zasłynęli również z przewidywania przyszłości.

/pliki/zdjecia/sim1.jpgMoże i brzmi to dość niedorzecznie, jednak w ponad 600 odcinkach twórcy pokazywali sytuacje i zdarzenia, które miały wydarzyć się wiele lat później. Renesans swojej popularności serial przeżył całkiem niedawno, gdy któryś z widzów zwrócił w Internecie uwagę, iż doskonale pokazana była w nim m.in. prezydentura Donalda Trumpa, której miała swój początek w 2016 roku. Fani serialu szybko sprawdzili, że jego twórcy faktycznie przewidzieli to wydarzenia prawie 16 lat wcześniej! Czy w związku z tym Simpsonowie są serialem jak wiele innych, czy też może jednak serial ten ma charakter profetyczny?

W odcinku "Bart to the Future" (ukazał się 19 marca 2000 roku) widzimy syna Simpsonów Barta, który doświadcza wizji przyszłości. Z pewnym przerażeniem obserwuje swoje ubogie życie, choć w tym samym czasie jego siostra Lisa zostaje prezydentem USA, przejmując władzę od Donalda Trumpa. Lisa dowiaduje się także, że w wyniku rządów jej poprzednika Stany Zjednoczone bardzo się zadłużyły, a kraj stanął na progu gospodarczego kryzysu, co bardzo przypomina sytuację, która miała miejsce stosunkowo niedawno. Oczywiście w serialu nie brakuje również odniesień do wielu innych istotnych wydarzeń w historii tego kraju i świata. W 1997 roku wyemitowano odcinek "The City of New York vs Homer Simpson”, w którym to Bart Simpson pokazuje na ekranie czasopismo reklamujące wycieczkę po Nowym Yorku. Nie dość, że gazeta ta kosztuje 9 dolarów, to tuż obok ceny widzimy zarys World Trade Center i datę 9.11. Przerażające. Co ciekawe, zapytani o ten fakt twórcy serialu przyznali, że nie mają pojęcia, dlaczego te cyfry znalazły się akurat w tym miejscu. Jeśli nadal nie czujecie się przekonani, co do wartości profetycznych serii, to odwołam się jeszcze do odcinka z 1998 roku, w którym ojciec rodziny, Homer Simpson, postanawia zostać wynalazcą i rozwiązuje jakieś równanie widniejące na tablicy. Simon Singh, który jest autorem książki „The Simpsons and Their Mathematical Secrets”, twierdzi z przekonaniem, że równanie, które widzimy, pozwala obliczyć masę cząstki tzw. bozonu Higgsa. Peter Higgs i pięciu innych fizyków w wyniku swoich badań w 1964 przewidzieli co prawda istnienie takiej cząstki elementarnej, ale dopiero w 2013 roku naukowcom /pliki/zdjecia/sim2_0.jpg udało się znaleźć dowód i potwierdzić jej istnienie (eksperyment kosztował 10,4 miliarda funtów). Jeśli i to was nie przekonało, to na koniec mogę przytoczyć jeszcze przykład pochodzących z roku 2008. W pewnym odcinku Homer Simpson próbuje pięciokrotnie oddać głos w wyborach na prezydenta USA Baracka Obamę, ale jego głos za każdym razem rejestrowany jest na konto republikanina, Johna McCaina. Podobno winny temu był program komputerowy, który okazał się wadliwy. Z dokładnie taką właśnie sytuacją mieli Amerykanie do czynienia cztery lata później. Podczas wyborów w Pensylwanii komputery rejestrowały głosy oddane na Baracka Obamę na konto jego republikańskiego rywala Mitta Romneya.

Twórcy serialu, w oficjalnych wypowiedziach w mediach twierdzą, że nie mają pojęcia, dlaczego niektóre pomysły scenarzystów tego serialu spełniają się w realnym życiu za kilka lub kilkanaście lat. Oczywiście miłośnicy teorii spiskowych wiedzą swoje. Według najpopularniejszej tezy twórcy serialu po prostu wiedzą wszystko na temat przyszłości i w możliwie delikatny sposób starają się przekazać światu, co ma się stać. Oczywiście wśród teorii spiskowych była również ta dotycząca wirusa Covid-19. Na szczęście szybko okazało się, że była to sprawka fana serialu, który wrzucił do internet zdjęcie, które nie miało żadnego związku z serialem, ale jeśli chodzi o wirus Ebola, to i owszem, taki kadr w serialu się znalazł i to z ogromnym wyprzedzeniem. Scenarzyści przewidzieli również na przykład pojawienie się smartwatchy, odkrycie trójokiej ryby, wprowadzenie robotów – bibliotecznych, budowę wieżowca The Shard w Londynie, bankructwo sieci sklepów Toys "R" Us, wyprawę milionera Richarda Bransona w kosmos, legalizację marihuany w Kanadzie, kryzys paliwowy w USA, zakończenie serialu „Gry o Tron” i wiele, wiele innych kwestii. A jeśli chodzi o obecną sytuację w Europie i wojnę między Rosją a Ukrainą, to także coś w tym serialu na ten temat można znaleźć. Fani serialu przypominają odcinek z 1998 roku o tytule "Simpson Tide". Widzimy w nim Homera, który przez roztargnienie wypuszcza łódź podwodną na rosyjski obszar morski i to podczas ich ćwiczeń wojskowych. W wyniku tego Rosja wysyła swe wojska i sieje spustoszenie w Europie. /pliki/zdjecia/sim3_0.jpgW sprawie obecnego konfliktu wypowiedział się niedawno również Al Jean, showrunner Simpsonów:

"Jest mi smutno, gdy to mówię, ale taki rozwój wydarzeń nie był jakoś trudny do przewidzenia. Urodziłem się w 1961 roku, tak więc przez ponad trzydzieści lat towarzyszyło mi widmo Związku Radzieckiego. Czuliśmy, że wydarzenia potoczą się w złym kierunku. (...) Odkąd Władimir Putin został prezydentem, niemal wszyscy wiedzieliśmy, że jest to zły człowiek, któremu zależy na złych rzeczach."

Cóż, wiele przepowiedni w tym serialu może być zwykłym zbiegiem okoliczności, ale istnieją też takie, które nie za bardzo da się racjonalnie wytłumaczyć, dlatego wcale mnie nie dziwi, że wielu ludzi nieustannie uważa, że przy produkcji tego serialu muszą pracować ludzie, którzy w jakiś tam sposób posiedli zdolność pozyskiwania wiedzy na temat przyszłości ludzkości. Jeśli do tej pory nie oglądaliście jeszcze tego serialu, to zachęcam do zainteresowania się nim, a być może i wam uda się dostrzec kolejną przepowiednię?

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 5.8
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 5.8 /20 wszystkich

Komentarze [0]

Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Polecane artykuły

Krótki list Krótki list Kira 2021-09-24
Akceptacja siebie Akceptacja siebie Cola 2019-10-24
Sześć kropek Sześć kropek Polka 2004-12-29

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 91luna
Komso 26komso
Artemis 20artemis
Gutek 18gutek
Hush 5hush

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry