Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Takie książki pozostają w pamięci na zawsze   

Dodano 2019-11-21, w dziale recenzje - archiwum

„Czas Żniw” to pierwsza część siedmiotomowego cyklu dla młodzieży młodej brytyjskiej pisarki Samanthy Shannon, utrzymana w konwencji fantastyki. To również jej debiutancka powieść, który już w roku wydania (2013) została bestsellerem w rankingu literackim „New York Timesa”, „Sunday Timesa” i „Asian Age”, a także Książką Roku w rankingach „Daily Mail”, „Stylist” i „Huffington Post”. Jak twierdzą krytycy, Shannon udało się napisać powieść niezwykle sugestywną, przedstawiając w niej nieszablonową i bardzo inteligentą wizję świata nieodległej przyszłości, która nie może nie zrobić wrażenia. Do tej pory ukazały się 3 tomy tego cyklu, które przetłumaczono na 21 języków, w tym i język polski i wszędzie wzbudziły one sympatię młodych czytelników. Oprócz wspomnianego debiutanckiego tomu ukazały się jeszcze dwa: "Zakon Mimów” oraz "Pieśń Jutra”. Wielu czytelników po lekturze pierwszych tomów twierdzi, że historia jest niesamowita i nie może już doczekać się kolejnych części. Czy naprawdę jest jednak na co czekać?

/pliki/zdjecia/czas1 (1).jpg Jest rok 2059. W Londynie powstaje Sajon (totalitarny reżim), którego przywódcy zwalczają wszelkie przejawy jasnowidzenia. Londyn staje się miastem pełnym przemocy, inwigilacji i okrucieństwa, gdzie obowiązują żelazne zasady i nie ma litości. Bezpieczni są tylko „ślepcy”, czyli ci, którzy bezwarunkowo poddają się praniu mózgu. Społeczeństwo „ślepców” gardzi jasnowidzami, przypisując im wszystkie zbrodnie i czyniąc ich odpowiedzialnymi za całe zło. Taka sytuacja zmusza więc jasnowidzów do pracy w podziemnych gangach, gdzie nikogo nie interesuje, kto kim jest, tylko jak daleko jest w stanie się posunąć i jakie granice jest w stanie przekroczyć, by przetrwać. Dziewiętnastoletnia jasnowidzka Paige Mahoney pracuje więc w takim podziemnym gangu dla niejakiego Jaxona Halla, a jej zadaniem jest włamywanie się do umysłów ludzi i pozyskiwanie dla niego różnych informacji. W wyniku niefortunnego zbiegu okoliczności Paige zostaje pewnego dnia zatrzymana, skazana na śmierć i przetransportowana wraz z innymi jasnowidzącymi do Oksfordu (tajemniczej kolonii karnej), gdzie dowiaduje się, że cały świat od ponad 200 lat kontrolowany jest przez tajemniczą rasę z innego świata zwaną Refaitami. Tam przydzielona zostaje do Naczelnika, który od tej chwili staje się jej trenerem, opiekunem i panem, ale chyba przede wszystkim pozostaje wrogiem. Dziewczyna rozpoczyna w zasadzie od pierwszego dnia walkę o przetrwanie i odzyskanie wolności, próbując odkryć przy okazji tajemnicę skrywaną przez Naczelnika. Aby odzyskać wolność będzie jednak musiała zmierzyć się z obcymi i będzie musiała złamać prawie wszystkie zasady panujące w tym miejscu. Czy to się jej uda…?

/pliki/zdjecia/czas2 (1).jpg „Czas Żniw” to dzieło wyjątkowe. Jednym z pierwszych powodów, dla których sięgnęłam po tę książkę była jej okładka. Musicie przyznać, że tajemnicze znaki i cyfry oraz bardzo głęboki niebieski kolor są w stanie wzbudzić ciekawość czytelnika. Gdy już miałam książkę w rękach, przeczytałam streszczenie na okładce, które dodatkowo pobudziło moją ciekawość. Myślę, że zgodzicie się ze mną, że historia o istotach z innych rzeczywistości, ziemskich jasnowidzach i o tym, co może czekać naszą rasę, jest w stanie zaintrygować. Wkrótce zagłębiłam się w tej lekturze, by przekonać się, że autorka wykreowała naprawdę niezwykły świat, popisując się nieograniczoną wyobraźnią, pomysłowością, a przede wszystkim umiejętnością kreowania postaci. Wspomniałam we wstępie, że to debiutancka powieść tej brytyjskiej autorki, która powstała jeszcze w trakcie jej studiów, gdy miała 22 lata. Wydaje się to niezwykłe, ponieważ po jej przeczytaniu odnosi się wrażenie, że to dzieło wytrawnej pisarki z doświadczeniem, o czym może świadczyć doskonałość warsztatu oraz lekkie pióro. Z drugiej strony ten jej wiek okazał się być także w tym przypadku sporym atutem, gdyż pozwolił jej lepiej wczuć się w oczekiwania młodych czytelników.

„Czas Żniw” to wielowątkowa, nieszablonowa powieść, napisana z wyjątkową inteligencją, którą czyta się szybko i przyjemnie. To powieść pełna tajemnic, zwrotów akcji i niezwykłych zdarzeń, naszpikowana do granic elementami fantastycznymi i zjawiskami paranormalnymi. To również mistrzowsko skonstruowana historia, która wymaga od czytelnika przez cały czas skupienia i koncentracji, gdyż kolosalna ilość faktów i szczegółów (świat wykreowany przez Shannon jest faktycznie zaplanowany i dopracowany z najdrobniejszymi szczegółami), /pliki/zdjecia/czas3 (1).JPGmoże na początku czytelnikowi nieźle namieszać w głowie. Na szczęście mogą tu pomóc broszurka, mapka oraz słowniczek, które znajdziemy na początku książki. Dzięki nim czytelnik nie zgubi się i nie straci wątku. To także książka, która zmusza do przemyślenia pewnych spraw, choć zamiast odpowiedzi na istotne pytania, podsuwa nam kolejne pytania. Mówiąc krótko to jedna z lepszych książek, jakie ostatnio przeczytałam. Moja ocena to 8/10. Jestem przekonana, że na pewno przypadnie ona do gustu osobom, które lubią pogrążać się w lekturze, bo uwierzcie mi, że niełatwo jest się od niej oderwać. Mogę ją śmiało polecić każdemu młodemu wielbicielowi fantastyki, ale chyba nie tylko. Zatem sięgnijcie po tę powieść, usiądźcie wygodnie, wejdźcie w ten pełen napięcia i grozy świat i wybierzcie się w tę fantastyczną podróż, która być może odmieni wasze życie.

Grafika

Oceń tekst
  • Średnia ocen 5.3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 5.3 /20 wszystkich

Komentarze [0]

Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na lwa (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Artemis 27artemis
Hush 15hush
Hikkari 11hikkari

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry