Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Tarnobrzeg – miasto kultury?   

Dodano 2019-12-10, w dziale wieści z miasta

Kultura w nowoczesnych miastach ma charakter kompleksowy i społeczny. Czy Tarnobrzeg można już takim miastem nazwać? Czy można zaliczyć go już dziś do wiodących ośrodków kulturalnych w regionie? Żyjemy tu od dzieciństwa, chodzimy do szkół, ale coś mi mówi, że jednak nie za wiele wiemy o ofercie kulturalnej tego miejsca. W dużej mierze wiedzę w tym zakresie zawdzięczamy naszym nauczycielom, którzy zabierają nas do lokalnych obiektów historycznych, by zapoznać nas z ich historią lub na spotkania z ciekawymi ludźmi. Dzięki nim bierzemy też często udział w takich wydarzeniach kulturalnych jak projekcje filmowe, spektakle teatralne, wystawy, czy spotkania autorskie. Czy to jednak już wszystko, czym w zakresie kultury może pochwalić się nasz Tarnobrzeg?

Czy Tarnobrzeg należy do miast, w których kultura ma charakter społeczny? Chyba jeszcze nie całkiem, ale ewidentnie zmierza w tę stronę i z pewnością nie należy do miast, w których obowiązuje jedynie model tradycyjny, oparty na ekspozycji zabytków. Oferta kulturowa tego miasta jest według mnie naprawdę bogata, a przy tym nie tak statyczna i sztampowa. /pliki/zdjecia/tbg1_5.jpgPrzyjęło się uważać, że za jakość i intensywność życia kulturalnego w miastach odpowiadają głównie instytucje do tego celu powołane. Wiele dużych miast może pochwalić się teatrami, teatrami muzycznymi, filharmoniami, muzeami miejskimi lub tematycznymi albo też galeriami sztuki. Mniejsze ośrodki nie mają z reguły aż takich obiektów, ale w każdym z nich jest dom kultury, który pełni podobną rolę. W dużych miastach kultura wychodzi obecnie coraz częściej poza mury gmachów muzealnych, prestiżowych teatrów i sal koncertowych na ulice, a mieszkańcy nie chcą już być wyłącznie jej odbiorcami, za to coraz częściej chcą ją współtworzyć. U nas zaczyna być moi zdaniem podobnie, choć to jeszcze nie ta skala.

Kultura była i jest do dziś motorem rozwoju miast i nie można jej oddzielać od innych sfer życia społecznego, bo podobnie jak te inne sfery napędza ich koniunkturę ekonomiczną i z reguły idzie też w parze z ich rozwojem urbanistyczno-planistycznym. Współczesne miasto zrasta się z nią i nią żyje, a jego oferta kulturalna staje się poważnym atutem.

Zastanówmy się zatem, jak wiele w dziedzinie kultury ma nasze miasto do zaoferowania swoim mieszkańcom już dziś, czy można je zaliczyć do miast jej przyjaznych, a także czy oferta ta jest dobra jakościowo, bogata i urozmaicona, i czy jest w stanie przyciągnąć do nas turystów?

Moim zdaniem nie jest z tym u nas tak źle. Oczywiście mamy dom kultury, w którym prężnie działają zespoły muzyczne, śpiewacze, plastyczne oraz organizowane są różne wystawy. TDK jest także rokrocznie organizatorem lub współorganizatorem wielu cyklicznych kulturalnych imprez o zasięgu miejskim, regionalnym, ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym. Oferta miasta w dziedzinie kultury wydaje się więc naprawdę atrakcyjna, urozmaicona i skierowana według mnie do wszystkich grup wiekowych mieszkańców. Pozwólcie sobie przypomnieć, iż od wielu lat organizowany jest w Tarnobrzegu Ogólnopolski Festiwal /pliki/zdjecia/tbg2_4.jpgPiosenki Harcerskiej „Śpiewograniec”, Ogólnopolski Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces”, czy też Ogólnopolski Turniej Tańca Break Dance "Stylowe Uderzenie". Bardziej dojrzali mieszkańcy miasta mogą natomiast uczestniczyć każdego roku w Barbórkowej Dramie Teatralnej, Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej oraz Międzynarodowym Festiwalu Satyrblues. Warto też wspomnieć o koncertach muzycznych i innych wydarzeniach artystycznych organizowanych rokrocznie w ramach obchodów Dni Tarnobrzega. Oprócz tych cyklicznych imprez organizowane są w naszym mieście również imprezy jednostkowe o wydźwięku kulturalnym, które organizują różne lokalne instytucje (najczęściej oświatowe). W TDK mieści się również kino, które ma co prawda liczne wady (choćby brak klimatyzacji i niewygodne fotele), ale za to grane są tu zawsze najnowsze filmy (także w wersji 3D).

W mieście działają również: rozgłośnia radiowa Radio Leliwa, nadająca na analogowych częstotliwościach (obecnie najstarsza komercyjna rozgłośnia w południowo-wschodniej Polsce), dwie stacje telewizyjne: Telewizja Lokalna TVL oraz Telewizja Internetowa ITV Wisła, redakcje lokalne kilku regionalnych czasopism (Echa Dnia, Supernowości, Nowin, Tygodnika Nadwiślańskiego i Naszego Miasta) oraz liczne internetowe portale informacyjne, dokumentujące najważniejsze wydarzenia z miasta i regionu. Działają tu również dwie bardzo nowoczesne biblioteki, które mogą pochwalić się obecnie bogatymi zbiorami analogowymi i cyfrowymi (Miejska Biblioteka Publiczna oraz Biblioteka Pedagogiczna).

Tarnobrzeg to także miasto, które może poszczycić się kilkoma interesującymi zabytkami. Pierwsze miejsca warte odwiedzenie to była rezydencja rodu Tarnowskich, w której mieści się obecnie Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega oraz Spichlerz na Dzikowie, w którym znajduje się Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego. Ale najbardziej rozpoznawalnym przez turystów miejscem w naszym mieście jest plac Bartosza Głowackiego, zwany potocznie „Placem Czerwonym”, z pomnikiem wspomnianego bohatera narodowego oraz znajdującym się tuż nieopodal placu kompleksem klasztornym oo. Dominikanów z XVI wieku./pliki/zdjecia/tbg3_3.jpg

W Tarnobrzegu mieszkają i tworzą także liczni ludzie sztuki. Przypomnę tu choćby cieszącą się coraz większym uznaniem w kraju pisarkę Ewelinę Dydę, autorkę takich kryminałów jak „Zła waluta” i „Przychodzę nie w porę” oraz młodą malarkę Martę Lipowską, wystawiającą swoje prace w galeriach całej Europy, którą krytycy sztuki zaliczają do grona najbardziej obiecujących polskich artystów młodego pokolenia.

Tak w dużym skrócie wygląda oferta kulturalna naszego miasta. Czy waszym zdanie jest ona wystarczająco bogata, by można było nazwać nasze miasto wiodącym ośrodkiem kulturalnym w regionie? A może w porównaniu z innymi miastami o podobnej wielkości nie za bardzo mamy się w tym zakresie czym pochwalić?

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 4.8
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 4.8 /12 wszystkich

Komentarze [0]

Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na lwa (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 80luna
Kira 68kira
Yason 24yason
Animub 24animub
Komso 13komso

Wspierają nas:


Ian Boon Talk Easy
TFS Leonardo
OSK Dobra Szkoła

Ilość osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry