Tarnobrzeg – miasto kultury?
Kultura w nowoczesnych miastach ma charakter kompleksowy i społeczny. Czy Tarnobrzeg można już takim miastem nazwać? Czy można zaliczyć go już dziś do wiodących ośrodków kulturalnych w regionie? Żyjemy tu od dzieciństwa, chodzimy do szkół, ale coś mi mówi, że jednak nie za wiele wiemy o ofercie kulturalnej tego miejsca. W dużej mierze wiedzę w tym zakresie zawdzięczamy naszym nauczycielom, którzy zabierają nas do lokalnych obiektów historycznych, by zapoznać nas z ich historią lub na spotkania z ciekawymi ludźmi. Dzięki nim bierzemy też często udział w takich wydarzeniach kulturalnych jak projekcje filmowe, spektakle teatralne, wystawy, czy spotkania autorskie. Czy to jednak już wszystko, czym w zakresie kultury może pochwalić się nasz Tarnobrzeg?
Czy Tarnobrzeg należy do miast, w których kultura ma charakter społeczny? Chyba jeszcze nie całkiem, ale ewidentnie zmierza w tę stronę i z pewnością nie należy do miast, w których obowiązuje jedynie model tradycyjny, oparty na ekspozycji zabytków. Oferta kulturowa tego miasta jest według mnie naprawdę bogata, a przy tym nie tak statyczna i sztampowa. Przyjęło się uważać, że za jakość i intensywność życia kulturalnego w miastach odpowiadają głównie instytucje do tego celu powołane. Wiele dużych miast może pochwalić się teatrami, teatrami muzycznymi, filharmoniami, muzeami miejskimi lub tematycznymi albo też galeriami sztuki. Mniejsze ośrodki nie mają z reguły aż takich obiektów, ale w każdym z nich jest dom kultury, który pełni podobną rolę. W dużych miastach kultura wychodzi obecnie coraz częściej poza mury gmachów muzealnych, prestiżowych teatrów i sal koncertowych na ulice, a mieszkańcy nie chcą już być wyłącznie jej odbiorcami, za to coraz częściej chcą ją współtworzyć. U nas zaczyna być moi zdaniem podobnie, choć to jeszcze nie ta skala.
Kultura była i jest do dziś motorem rozwoju miast i nie można jej oddzielać od innych sfer życia społecznego, bo podobnie jak te inne sfery napędza ich koniunkturę ekonomiczną i z reguły idzie też w parze z ich rozwojem urbanistyczno-planistycznym. Współczesne miasto zrasta się z nią i nią żyje, a jego oferta kulturalna staje się poważnym atutem.
Zastanówmy się zatem, jak wiele w dziedzinie kultury ma nasze miasto do zaoferowania swoim mieszkańcom już dziś, czy można je zaliczyć do miast jej przyjaznych, a także czy oferta ta jest dobra jakościowo, bogata i urozmaicona, i czy jest w stanie przyciągnąć do nas turystów?
Moim zdaniem nie jest z tym u nas tak źle. Oczywiście mamy dom kultury, w którym prężnie działają zespoły muzyczne, śpiewacze, plastyczne oraz organizowane są różne wystawy. TDK jest także rokrocznie organizatorem lub współorganizatorem wielu cyklicznych kulturalnych imprez o zasięgu miejskim, regionalnym, ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym. Oferta miasta w dziedzinie kultury wydaje się więc naprawdę atrakcyjna, urozmaicona i skierowana według mnie do wszystkich grup wiekowych mieszkańców. Pozwólcie sobie przypomnieć, iż od wielu lat organizowany jest w Tarnobrzegu Ogólnopolski Festiwal Piosenki Harcerskiej „Śpiewograniec”, Ogólnopolski Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces”, czy też Ogólnopolski Turniej Tańca Break Dance "Stylowe Uderzenie". Bardziej dojrzali mieszkańcy miasta mogą natomiast uczestniczyć każdego roku w Barbórkowej Dramie Teatralnej, Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej oraz Międzynarodowym Festiwalu Satyrblues. Warto też wspomnieć o koncertach muzycznych i innych wydarzeniach artystycznych organizowanych rokrocznie w ramach obchodów Dni Tarnobrzega. Oprócz tych cyklicznych imprez organizowane są w naszym mieście również imprezy jednostkowe o wydźwięku kulturalnym, które organizują różne lokalne instytucje (najczęściej oświatowe). W TDK mieści się również kino, które ma co prawda liczne wady (choćby brak klimatyzacji i niewygodne fotele), ale za to grane są tu zawsze najnowsze filmy (także w wersji 3D).
W mieście działają również: rozgłośnia radiowa Radio Leliwa, nadająca na analogowych częstotliwościach (obecnie najstarsza komercyjna rozgłośnia w południowo-wschodniej Polsce), dwie stacje telewizyjne: Telewizja Lokalna TVL oraz Telewizja Internetowa ITV Wisła, redakcje lokalne kilku regionalnych czasopism (Echa Dnia, Supernowości, Nowin, Tygodnika Nadwiślańskiego i Naszego Miasta) oraz liczne internetowe portale informacyjne, dokumentujące najważniejsze wydarzenia z miasta i regionu. Działają tu również dwie bardzo nowoczesne biblioteki, które mogą pochwalić się obecnie bogatymi zbiorami analogowymi i cyfrowymi (Miejska Biblioteka Publiczna oraz Biblioteka Pedagogiczna).
Tarnobrzeg to także miasto, które może poszczycić się kilkoma interesującymi zabytkami. Pierwsze miejsca warte odwiedzenie to była rezydencja rodu Tarnowskich, w której mieści się obecnie Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega oraz Spichlerz na Dzikowie, w którym znajduje się Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego. Ale najbardziej rozpoznawalnym przez turystów miejscem w naszym mieście jest plac Bartosza Głowackiego, zwany potocznie „Placem Czerwonym”, z pomnikiem wspomnianego bohatera narodowego oraz znajdującym się tuż nieopodal placu kompleksem klasztornym oo. Dominikanów z XVI wieku.
W Tarnobrzegu mieszkają i tworzą także liczni ludzie sztuki. Przypomnę tu choćby cieszącą się coraz większym uznaniem w kraju pisarkę Ewelinę Dydę, autorkę takich kryminałów jak „Zła waluta” i „Przychodzę nie w porę” oraz młodą malarkę Martę Lipowską, wystawiającą swoje prace w galeriach całej Europy, którą krytycy sztuki zaliczają do grona najbardziej obiecujących polskich artystów młodego pokolenia.
Tak w dużym skrócie wygląda oferta kulturalna naszego miasta. Czy waszym zdanie jest ona wystarczająco bogata, by można było nazwać nasze miasto wiodącym ośrodkiem kulturalnym w regionie? A może w porównaniu z innymi miastami o podobnej wielkości nie za bardzo mamy się w tym zakresie czym pochwalić?
Grafika:
Komentarze [0]
Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?