Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Tozależyzm   

Dodano 2022-10-01, w dziale felietony - archiwum

Prawdopodobnie każdy zna piosenkę Johna Lennona „Imagine”, mówiącą o tym, jak piękny byłby świat bez krajów, religii, polityki, wojen i własności. Utopijna wizja artysty zakłada możliwość zjednoczenia się całej ludzkości w powszechnym braterstwie po to, by nie było przemocy, zła i wojen. Autor tekstu nie należał do żadnego ruchu, nie licząc hipisowskiego, aczkolwiek sam przyznał, że ten jego manifest można uznać za komunistyczny.

/pliki/zdjecia/zal1.jpegCzy da się więc uciec od idei, nie dać się zaszufladkować i mieć własne zdanie w świecie kreowanym / manipulowanym przez polityków, media i spin doktorów? - To zależy…

W książce „Wojna idei – Myśl po swojemu” twórca internetowego kanału funkcjonującego pod tym samym tytułem, Szymon Pękala, przedstawia czytelnikom pojęcie „tozależyzmu”, uznane w bieżącym roku za jedno z najpopularniejszych pojęć używanych przez młodzież i próbuje je czytelnikom precyzyjnie wyjaśnić. W swoich podcastach autor zajmuje się m.in. analizowaniem popkultury i jej przesłania oraz komentowaniem różnych poglądów bądź idei.

Pękala podaje w swojej książce następującą definicję tego pojęcia: „Tozależyzm to postawa uznająca, że większość zjawisk społecznych jest skomplikowana i próba ich oceny wymaga uwzględnienia szerokiego kontekstu.” Słowem, najpierw trzeba spojrzeć ze wszystkich stron na daną sytuację i dopiero wówczas można stanąć po którejś ze stron lub nie stanąć po żadnej.

Autor pisze tak: „Na trudne pytania nie bój się odpowiadać: to zależy… - a potem dokładnie przemyśl sprawę. Trzymaj się faktów. Nie ulegaj emocjom. Nie szufladkuj. Rozmawiaj też z ludźmi, z którymi się nie zgadzasz. Nie podążaj ślepo za tłumem. I, no właśnie - myśl zawsze po swojemu”.

Łatwo powiedzieć. Każdy z nas chciałby być jakiś - dookreślony, myślący, z czymś i kimś się utożsamiać, mieć coś do powiedzenia. A wtedy nietrudno o pułapki. Masz bowiem do wyboru bycie katolikiem, /pliki/zdjecia/zal2_0.jpglewakiem, narodowcem i wiele innych dróg, które jednak sprawią, że już na lata zostanie ci przyczepiona łatka, która będzie miała swoje źródło w stereotypach. Poglądy każdego z nas wg autora nigdy nie będą jedynie słuszne i prawdziwe. Są wypadkową naszych doświadczeń, osobistych celów, problemów, emocji, a przede wszystkim wszechobecnej dziś manipulacji z zewnątrz. Tak więc pojęcie „obiektywny światopogląd” jest niczym więcej jak oksymoronem.

Pękala twierdzi, że nie ma idei wolnej od słabych punktów. Ucieczka przed radykalizmem niesie ze sobą różne pułapki. Prawda nie leży zawsze pośrodku, gdyż w większości spraw jedna strona jest bliżej prawdy. Zatem popularny „prawdopośrodkizm” może tylko łagodzić ostre spory i kończyć rozmowę rozejmem, ale jest nieracjonalny. Wcale nie trzeba być też centrystą, żeby być tozależystą, chociaż pewnie duża grupa wyznająca omawiane pojęcie właśnie nimi jest. Postawa ta nie wyklucza zajmowania konkretnych stanowisk wobec kwestii światopoglądowych i zdecydowanego popierania jednej ze stron, ale warto o tym pamiętać, by nie popaść w skrajność.

Jest jeszcze symetryzm, który z kolei zakłada, że obie strony są winne w podobnym lub takim samym stopniu. „Tozależyzm mógłby chcieć co najwyżej nakreślić szerszy kontekst zjawiska, czego elementem byłoby np. wskazanie błędów obu stron, które doprowadziły do konfliktu. Bardzo ważne są proporcje i podkreślenie asymetrii, jeśli taka zachodzi. Trzeba zadbać o to, by nie rozmyć przy tym oceny całej sytuacji.”

Reasumując: Tozależyzm to ciekawy otwarty sposób patrzenia na różnego typu zjawiska i to nie tylko społeczne (np. LGBTQ+, czy też strajk kobiet). Należy spojrzeć na daną sprawę z różnych perspektyw i pojąć stanowiska każdej ze stron, a następnie (ewentualnie) stanąć po którejś z nich. /pliki/zdjecia/zal3.jpgOczywiste bowiem jest, że gdy rozmawiamy o problemie bez emocji, łatwiej jest nam znaleźć porozumienie. Dzięki temu istnieje też szansa na akceptację i zrozumienie ludzi o innych poglądach, a co za tym idzie pewną kulturę i sens dialogu.

Nasze społeczeństwo jest podzielone. Prawica i lewica, liberałowie i konserwatyści, my i oni. Gdy ktoś ma poglądy sprzeczne z naszymi, podświadomie mamy do niego jakieś uprzedzenia, mniejsze lub większe, ale mamy. Jest to wpisane w naszą, ludzką naturę i raczej nic z tym nie jesteśmy w stanie zrobić. Lennon miał swoją wizję świata, świata idealnego, nieskazitelnego lecz niestety utopijnego. Niektórzy nazywają go w związku z tym anarcho-komunistą, ale czy on nie przedstawił jedynie wizji takiego świata, w jakim chyba każdy z nas chciałby żyć? W sumie to trochę dziwne. Niby wielu z nas marzy o takim świecie, ale czy nie byłoby dziwnie w nim żyć? W świecie bez ideologii, przemocy, zła, wojen, polityki i religii? Czy świat jest w stanie bez nich istnieć? Teoretycznie, jest. Ale my, ludzie, chyba nie możemy.

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 5.4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 5.4 /28 wszystkich

Komentarze [15]

~Luna
2022-10-03 12:28

Świetny debiut, chociaż osobiście nie zgadzam się z poglądami Szymona Pękali, artykuł napisany bardzo dobrze, oby następne teksty były równie dobre

~Dave
2022-10-02 11:08

Tekst ogólnie napisany z sensem, naprawdę doceniam podejście do tego. Jak na pierwszy tekst, pokazałeś swój talent! Pozdro od kolegi webmastera, który wrzucił tekst :)

~Stanisław
2022-10-02 02:04

Jako niezrzeszony z żadną grupą (ani hejterską, ani techniczno/informatyczną), pragnę zwrócić uwagę na niepokojący fenomen dziwnych pseudonimów, pojawiających się masowo pod artykułami.
Mam również nadzieję, że nie zostanę ogołocony ze swojego nazwiska, które brzmi niezwykle po polsku, jak to ujął nasz brat Francuz Pierré, opresyjnje pozbawiony tożsamości w wirtualnym świecie.

~Agnieszka
2022-10-01 21:25

Adminie mój złoty. Jeden z moich komentarzy faktycznie wciąż wisi (choć został pozbawiony części swojego przekazu), jednak napisałam także inny, który zniknął w całości, choć wulgaryzmów nie zawierał. Ale tworzeniem kontrowersji rozmywających obraz sytuacji nie odwrócisz uwagi od reszty zarzutów postawionych przeze mnie w imieniu grupy czytelników gazetki. Wypowiedz się, zamieniamy się zatem w słuch.

~Mariusz
2022-10-01 21:05

Znakomity tekst bardzo trafne z pozastrzeżenia dojrzałe przemyślenia

~Maria
2022-10-01 20:48

A dla mnie, biorąc pod uwagę wiek autora, debiut absolutnie na 6.

Admin
2022-10-01 20:36

Droga Agnieszko, jak widzisz twój wpis, choć niepochlebny dla naszej pracy, nie został usunięty, co zaprzecza przytaczanym przez ciebie argumentom. Jeszcze raz zachęcam do przeczytania regulaminu, ale tym razem koniecznie że zrozumieniem.

~Agnieszka
2022-10-01 20:20

Drogi Adminie (który wstydzisz się podać swojego imienia), po przeczytaniu twojej wiadomości rozmawiałam z grupą osób o której wcześniej wspominałam i twierdzą, że treść żadnego z ich komentarzy nie obrażała autorów, a jeśli była negatywna, nie zawierała wulgarnego słownictwa. Mi samej zdarzyło się raz wcześniej napisać tylko, że artykuł jest słaby i zwyczajnie mi się nie podoba, po czym wpis znikał w niewyjaśnionych okolicznościach. Od jednej ze znajomych mi osób usłyszałam, że poprawiacie nawet błędy gramatyczne popełniane podczas komentowania (XD). Podobno też znaczna część spośród kasowanych wpisów jest też neutralna lub pozytywna wobec autorów i ich tekstów. Dlaczego usuwanie spotyka też komentarze takie jak opisałam i normalne osoby są stawiane na równi z hejterami? Mam nadzieję, że się wytłumaczycie.

Admin
2022-10-01 19:06

Droga Agnieszko, dziwi mnie twoje oburzenie, tym bardziej, że stajesz w obronie grupy hejterów, których ohydne wpisy trudno nazwać komentarzami. Przypominam, że zanim dodasz komentarz, akceptujesz regulamin korzystania z naszej strony. Jeśli więc masz wątpliwości, przeczytaj jego postanowienia, a nasze działanie powinno stać się dla ciebie jasne.

~Agnieszka
2022-10-01 18:43

Dlaczego osoby odpowiedzialne za stronę techniczną/informatyczną strony nieustannie usuwają komentarze albo zmieniają ich treść?? Czy to jest problem, że ktoś wyraża swoje zdanie, nawet jeśli jest niepochlebne? Uzasadnijcie to proszę, bo piszę w imieniu większej grupy osób, którym się to nie podoba.

~Tek
2022-10-01 17:08

Bardzo ciekawy punkt widzenia. Pomyśleć, że tak wielu nowych faktów można dowiedzieć się za sprawą artykułu z gazetki szkolnej. Brawa dla autora.

~Volenti
2022-10-01 16:03

John Lennon wyobrażając sobie swój utopijny świat bez religii zapomniał, że jego ideologiczny pobratymiec śp. Włodzimierz Lenin uważał religię za opium dla mas. Pragnę przypomnieć, że nasz bohater był hipisem dla którego nie religia a rozrywka była podstawową radością życia. A własność prywatną chcieli znieść dlatego, że byli spłukani przez ową nieznającą umiaru rozrywkę.

Ps. Bardzo dobrze napisany artykuł Gutek

~Joseph
2022-10-01 14:26

Gratuluję pomysłu, a także wykonania.

~Była Lesserka
2022-10-01 14:25

Wow, bardzo udany debiut. No to teraz Gutek tak trzymaj.

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na żyrafę (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Artemis 27artemis
Hush 15hush
Hikkari 11hikkari

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry