Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Uczcijmy rocznicę odzyskania niepodległości!   

Dodano 2016-11-10, w dziale wieści z miasta - archiwum

Narodowe Święto Niepodległości to święto upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Święto to zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 roku. Po II wojnie światowej zniesiono je ustawą Krajowej Rady Narodowej z 22 lipca 1945, a następnie na nowo przywrócono ustawą w okresie transformacji systemowej w roku 1989.

/pliki/zdjecia/po1_3.jpg Narodowe Święto Niepodległości to dla nas, Polaków, jeden z najważniejszych dni w roku. 98 lat temu, dzień 11 listopada stał się przełomowym momentem w dziejach Europy, a nade wszystko w dziejach Polski. Ojczyzna pielęgnowana w sercach Polaków znów stała się państwem. Polska powróciła na mapę Europy wolna i niepodległa. Po 123 latach zaborów i powstańczych zrywów, dzięki pełnej poświęceń pracy wielu pokoleń Polaków oraz starań elit politycznych, kulturalnych i oświatowych o zachowanie tożsamości narodowej, Polska odzyskała upragnioną wolność. Niepodległość odzyskaliśmy dzięki długiej walce, determinacji, odwadze i mądrości.

/pliki/zdjecia/po2_2.jpgTo właśnie w dniu 11 listopada pragniemy wyrazić swą wdzięczność tym, którzy za swą ojczyznę oddali to, co mieli najcenniejsze – swoje życie. W tym dniu w całym kraju odbywają się uroczystości patriotyczne i marsze niepodległościowe. Również w naszym mieście mieszkańcy będą świętować rocznicę odzyskania suwerennego państwa polskiego.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele o.o. Dominikanów. Część patriotyczna uroczystości odbędzie się na Placu Bartosza Głowackiego, natomiast w godzinach popołudniowych na terenach parku za Zamkiem Dzikowskim będzie można zobaczyć inscenizację historyczną „Tarnobrzeg u progu niepodległości” i wspólnie pośpiewać sobie pieśni patriotyczne.

Niech ta jesienna uroczystość ożywi w nas pamięć o wielu pokoleniach Polaków, którzy polegli podczas zrywów, powstań, klęsk i zwycięstw. Niech nam uświadomi, jak ważna dla nas powinna być Ojczyzna . Wspólnie świętujmy rocznicę odzyskania Niepodległości!

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 4.6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 4.6 /25 wszystkich

Komentarze [0]

Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 94luna
Komso 29komso
Artemis 23artemis
Gutek 22gutek
Hush 9hush

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry