Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Wstrząsające archiwum spraw Warrenów   

Dodano 2017-10-11, w dziale recenzje - archiwum

Od zarania dziejów kwestie duchów, zjawisk nadprzyrodzonych i niezwykłych rytuałów budziły ogromne zainteresowanie ludzi. Te wszystkie niepokojące zachowania i złowrogie byty dostrzegano już w bardzo odległych czasach, ale dopiero starożytni Grecy wprowadzili do języka słowo demon (Δαίμων), określając tym mianem nieprzyjazne człowiekowi duchy. A jak jest z tobą, drogi czytelniku? Czy należysz do tych, którzy nie wierzą w duchy, demony i w diabły, w odwieczne zło, które czai się gdzieś w mroku, obserwuje i kusi oraz w siły, które w jednej chwili, niezauważenie mogą przeniknąć do naszego świata, omotać serce i przejąć kontrolę nad ciałem? Nie szkodzi.

/pliki/zdjecia/dem11.jpgKsiążka Geralda Britlle’a pod tytułem „Ed i Lorraine Warren – demonolodzy”, po którą nie tak dawno sięgnęłam, przez wiele tygodni znajdowała się na liście bestsellerów „New York Timesa”. Co prawda światło dzienne ujrzała już w roku 1980, a jej wznowienia wielokrotnie trafiały potem na półki amerykańskich księgarń, ale dla polskiego czytelnika była do tej pory niedostępna. W Polsce pojawiła się dopiero w roku 2016, zapewne na skutek popularności filmów Jamesa Wana. W książce „Demonolodzy” Britlle’a zebrał wiele niezwykłych historii, których wyjaśnieniem zajmowało się przez dziesiątki lat wspomniane w tytule małżeństwo demonologów. Uświadamia nam również, jak przeciętny człowiek niewiele wie o świecie duchowym (pozamaterialnym), a już szczególnie o zdumiewających mechanizmach, które kryją się za nadprzyrodzonymi zjawiskami oraz wyjaśnia, dlaczego opętanie czy nawiedzenie może spotkać każdego z nas.

Ed i Lorraine Warrenowie, to najsłynniejsi tropiciele i badacze zjawisk paranormalnych w Stanach Zjednoczonych i chyba jedyni świeccy specjaliści w zakresie opętań i nawiedzeń, uznawani przez Kościół Katolicki i współpracujący z nim od wielu lat. Razem przebadali już setki takich zjawisk, poczynając od słynnego opętania w Amityville, przez nawiedzenie domu Snedekerów w Southington, udokumentowany atak diabelski u Beckfordów, niezwykły wręcz przypadek upiornej lalki Annabell, na nawiedzeniu Smurlów w Pittston kończąc. Założyli też muzeum "Warren Ocult", w którym pokazują gościom nawiedzone przedmioty, które zebrali podczas swojej wieloletniej misji. Można tam znaleźć najbardziej upiorną lalkę na świecie - Annabelle oraz niezwykle niebezpieczną tablicę Ouija. Książka Britlle’a zawiera dokładne relacje ze spraw, które Warrenowie nie tylko wspólnie badali, ale i rozwiązali. Znajdziemy tam opisy seansów spirytystycznych, rozmów z opętanymi dziećmi, które nawet najbardziej zagorzałym i nieustraszonym fanom horroru mogą zjeżyć włos na głowie. Mnie najbardziej utkwił w pamięci rozdział opowiadający o nawiedzeniu domu w Enfield - jednej z dzielnic Londynu. Notabene wydarzenia te stały się potem inspiracją dla Jams Wana, który na ich podstawie nakręcił mroczne horrory „Obecność” (2013) i „Obecność 2” (2016).

Książka ta stanowi podsumowanie wieloletniej działalności Warrenów i usystematyzowanie ich obfitego dorobku. Napisana jest poprawnie, ale bez fajerwerków. Dowiemy się z niej wielu niezwykle ciekawych rzeczy, na przykład jaka jest różnica między duchem ludzkim a nieludzkim, czym jest inkub lub jak zminimalizować ryzyko opętania. Wciąga od pierwszej strony, trzyma w napięciu i przeraża świadomością, że to, o czym pisze autor, wydarzyło się naprawdę lub może się i nam przydarzyć. /pliki/zdjecia/dem2.jpg Gdy zdecydowałam się wziąć ją do ręki, liczyłam na literaturę ze szczyptą dreszczyku, tymczasem dość szybko poczułam się tak, jakbym z wielka szybkością zderzyła się z betonową ścianą. Teraz już wiem, że w żadnym wypadku nie jest to literatura, którą da się czytać dla przyjemności. Ta książka po prostu boli i nie daje o sobie zapomnieć. To coś w rodzaju przestrogi przed konsekwencjami idiotycznych zabaw, które mogą być niewyobrażalne. Zatem „Demonolodzy” to zdecydowanie coś więcej niż tylko paranormalne opowieści. Uważam, że Britlle’a podjął tu nie tyle próbę wyjaśnienia tych zjawisk, co oswojenia czytelnika z myślą, że opętanie może przydarzyć się każdemu, bo często zaczyna się od niewinnych wydawałoby się psychicznych harców. Czy komukolwiek z was przyszło na przykład do głowy, że zwykły kryzys może stworzyć podatny grunt dla działania demona?

Nawet jeśli nie dacie wiary opowieściom Eda i Lorraine, to na pewno poszerzą one wasze pole widzenia. Uważam, że Ed i Lorraine to niezwykłe postaci, a książka Britlle’a stanowi dowód, że ich działalność pomogła wielu osobom wydostać się z otchłani zła.

„W istnienie duchów nie trzeba wierzyć – ono jest faktem” – Ed Warrren.


Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 5.2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 5.2 /9 wszystkich

Komentarze [3]

~Ilokidoki
2019-03-30 21:33

Gorąco polecam.Trzyma w napieciu.

~Kiler
2017-10-12 21:53

Mnie też zaciekawiłas. Debiut na tak.

~mike
2017-10-11 19:40
zaciekawilas mnie ta recenzja i z checia siegne po ksiazke :D super napisane!
  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na żyrafę (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 100luna
Komso 31komso
Artemis 24artemis
Hush 10hush

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry