Wydumany problem?
Z banknotami mamy do czynienia każdego dnia. W Polsce jest obecnie w obiegu 5 nominałów, od banknotu dziesięciozłotowego do dwustuzłotowego. Znajdują się na nich symbole i zabezpieczenia, a w centralnym miejscu popiersia zasłużonych dla kraju władców: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły i Zygmunta I Starego (nazwa serii „Polscy władcy”). Niby wszystko jest w porządku, ale czy zwróciliście uwagę na to, że na banknotach tych nie ma wizerunków kobiet? Przypadek?
Gdzie tkwi przyczyna tego, że w historii polskiej bankowości prawie nigdy nie umieszczano na banknotach wizerunków przedstawicielek płci uważanej za piękniejszą? Piszę prawie, bo raz na banknotach kolekcjonerskich, wydanych w bardzo niewielkim nakładzie, znalazły się wizerunki Dobrawy i Marii Skłodowskiej Curie. Wyjątek potwierdzający regułę. Czyżby w historii naszego kraju naprawdę nie było zasłużonych kobiet, których wizerunki można by uwiecznić na banknotach? Nie sądzę. Według mnie wybitnych Polek, które można by uhonorować takim wizerunkiem, nie brakuje. Od pewnego czasu mówi się o konieczności wprowadzenia do obiegu banknotu o nominale pięciuset złotych. Czy nie byłaby to idealna wręcz okazja, by tę bolesną niezręczność naprawić? Ja z chęcią zobaczyłbym na tym banknocie twarz Anny Jagiellonki czy Marii Józefy. Niestety, żadna z wymienionych nie ma raczej szans na to wyróżnienie, bo jak tłumaczy Przemysław Kuk, rzecznik Narodowego Banku Polskiego, na polskich banknotach umieszczani mogą być w tym momencie wyłącznie władcy z dynastii Piastów oraz Jagiellonów i to w kolejności chronologicznej.
Czy jednak pomysł takiej właśnie serii banknotów, będącej w obiegu z drobnymi zmianami od 1994 roku, to wystarczający powód, by zdyskwalifikować polskie kobiety? Ekonomista Mark Zuber twierdzi, że z ekonomicznego punktu widzenia nie ma przeszkód, by na polskich banknotach znalazły się kobiety. Jedyny minus to koszt wydrukowania nowych banknotów i wprowadzenia ich do obiegu. Wydatek i tak nieunikniony, ale chyba uzasadniony. Sam proponuje królową Bonę i Marię Skłodowską Curie.
A co o tym sądzą polskie kobiety? W tej sprawie wypowiedziała się pani prof. Małgorzata Molęda-Zdziech. Jej zdaniem brak wizerunków kobiet na polskich banknotach to ogromna niesprawiedliwość społeczna, bo wygląda to tak, jakby kobiety w Polsce nie istniały lub nie miały żadnego znaczenia. W swoich rozważaniach idzie dalej. Jej zdaniem za każdym wynalazkiem czy odkryciem, dokonanym przez mężczyznę, stoi jakaś kobieta, która musiała porzucić karierę zawodową, by zająć się prowadzeniem domu i opiekować się dziećmi, odciążając tym samym męża. Według niej społeczna rola kobiety (nie tylko w naszym kraju) zawsze była i nadal jest nie do przecenienia, więc to żaden przywilej a raczej wymóg chwili. Dlatego jej zdaniem dobrze by się stało, by wreszcie zdecydowano się oddać należny hołd płci pięknej, umieszczając na banknocie popiersie jakiejś powszechnie znanej i zasłużonej dla kraju Polki. Sama z przyjemnością zobaczyłaby na polskich banknotach na przykład twarz Wisławy Szymborskiej, Marii Konopnickiej czy Ireny Krzywickiej. W razie potrzeby jest jednak gotowa zaproponować kolejne nazwiska wybitnych Polek.
Problem jak widzicie jest, ale czy da się go jakoś rozwiązać i pogodzić synów Marsa z córkami Wenus? Jasne. Całkiem niezłe rozwiązanie zaproponowali światu Anglicy. W ich kraju sytuacja jest nieco odmienna od naszej, gdyż tam na tronie stosunkowo często zasiadały kobiety, sprawujące władzę samodzielnie. Oczywiście Anglicy umieszczają ich wizerunki na awersach swoich banknotów, ale na rewersach zamieszczają popiersia wybitnych mężczyzn, doceniając tym samym i ich dokonania dla kraju. I tak na banknotach wspólnie z królowymi znaleźli się tam tacy panowie jak Winston Churchill, Karol Darwin czy Adam Smith. Można? Wilk syty i owca cała. A może poruszyłem problem, którego nie ma i w zasadzie jest nam wszystko jedno, czyje wizerunki będą umieszczane na banknotach w naszym kraju?
Grafika:
Komentarze [5]
2017-02-01 19:00
@Morti
Problem jest poważny, ale tekst nienajlepszej napisany, dlatego łączy ludzi.
2017-02-01 13:41
Bardzo mi miło, że moje artykuły tak łączą ludzi!
2017-02-01 08:22
Rzeczywiście słabe.
Słowacki wielkim poetą był.
2017-02-01 08:20
Po raz pierwszy zgadzam się z Juliuszem.
2017-02-01 08:16
Słabe.
- 1