XVII Konkurs Talentów coraz bliżej
Już w najbliższy czwartek i piątek obejrzymy w naszej szkole i na scenie TDK jedno z najbardziej lubianych przez całą naszą szkolną społeczność wydarzeń artystycznych. Wydarzenie to, to dla jednych niepowtarzalna szansa na pokazanie się swoim koleżankom i kolegom, a dla innych potężna porcja rozrywki na całkiem niezłym poziomie. Mowa tu oczywiście o corocznym Szkolnym Przeglądzie Talentów. Zgodnie z nazwą i w tym roku będziemy mieli okazję obejrzeć na scenie naszych wspaniałych, obdarzonych niezwykłym talentem kolegów oraz nasze piękne i nie mniej utalentowane koleżanki.
Sam przegląd jest od lat fantastyczną promocją szkoły. W tym roku, wzorem lat minionych, tuż po konkursie zorganizowany zostanie Dzień Otwarty dla gimnazjalistów. Tego dnia odbędą się zatem na scenie TDK dwa koncerty galowe: pierwszy dla nas - aktualnych uczniów Kopernika, a drugi dla naszych gości – tegorocznych absolwentów gimnazjów. Wszystkie koncerty poprowadzą Kamil Rolek i Sara Bis z klasy 2e, a w wyborze tych najlepszych pomogą naszym profesorom, odpowiedzialnym za poszczególne konkursy, nasi koledzy i nasze koleżanki ze szkolnego samorządu. Organizatorzy nie zapomnieli jednak i o publiczności, dlatego proponują, aby i tym razem publiczność wybrała swoich ulubieńców we wszystkich konkursach scenicznych. Tak więc i tego roku będziemy emocjonować się walką uczestników o nagrody publiczności. Z dziennikarskiego obowiązku wypada mi tylko przypomnieć, że głosowanie publiczności będzie odbywało się na sali gimnastycznej, podczas konkursu, a za jego przeprowadzenie i podliczenie głosów odpowiedzialny jest nasz szkolny samorząd.
Całe to zamieszanie zawdzięczamy niezmiennej od lat „złotej czwórce” naszych profesorów (p. Dorota Paruzel, p. Marzena Kuzara, p. Zbigniew Ryba oraz p. Andrzej Lipiec), którzy mimo wielu trudności i innych szkolnych obowiązków, wytrwale organizują nam tę imprezę. Tak więc pozwólcie, że w imieniu nas wszystkich złożę im za to serdecznie podziękowania. W końcu to właśnie im zawdzięczamy, że i tego roku wiosna wkroczy do naszej szkoły jakby bardziej radośnie niż gdzie indziej.
Nasz przegląd ma już swoją wieloletnią tradycją i od początku cieszył się ogromną popularnością, co potwierdzą bez wątpienia wszyscy dotychczasowi absolwenci naszego Kopernika. Poważne rozmowy na jego temat zaczynają się już po feriach. Wielu waha się czy wziąć w nim udział, inni ostrzą sobie zęby na udział w koncercie galowym, a jeszcze inni robią wszystko, aby dostać się do uczniowskiego jury, aby móc wraz ze swoimi profesorami nagrodzić tych najlepszych.
Wielu z was zastanawia się dziś zapewne, co przyniesie nam tegoroczna edycja? No cóż, dziennikarze Lessera od zawsze trzymali i nadal trzymają rękę na pulsie szkolnych wydarzeń, więc pozwolę sobie uchylić nieco rąbka tajemnicy i napisać co nieco o najciekawszych tegorocznych propozycjach.
Niezwykle obrodziła w tym roku kategoria muzyczna. W konkursie muzycznym usłyszymy aż 28 wykonawców (21 solistów i 8 zespołów). I tym razem dominować będzie na scenie klimat pop/rock, choć należy się przygotować na pewne muzyczne niespodzianki. W kategorii solistów wysłuchamy aż dwukrotnie utworu Edyty Geppert „Kocham cię życie”. Zapowiada się ciekawa rywalizacja. Pytanie brzmi, kto wygra: ubiegłoroczna laureatka przeglądu, Marzena Dziewic (3c) czy też może nowicjuszka w tym konkursie, Agnieszka Woźniak (1a)? Katarzyna Staszczyk (2i) spróbuje obronić tezę, że każdy mężczyzna powinien być wdzięczny stwórcy za jego wspaniały gest, wykonując utwór Renaty Przemyk „Babę zesłał Bóg”. Marcin Przybyś (3i) przeniesie nas w czasy Elvisa, piosenką z repertuaru króla rock’n rolla pt. „Always on my mind”, a Tomek Zieliński (3h) zrobi wszystko, aby podbić serca miłośników hip-hopu rapując własny tekst „Upadły anioł” do podkładu Kazzam. Poza tym usłyszymy też w wykonaniu innych naszych koleżanek i kolegów znane hity Sam Brown, Toto Cutugno, Gnarls Barkley, Avril Lavigne i Boba Segera. Interesującym wydaje się fakt, że wielu uczestników tegorocznej edycji konkursu sięgnęło po utwory nieco starszych polskich wykonawców. Tak więc usłyszymy również piosenki Maryli Rodowicz, Edyty Gepert, Krystyny Prońko czy Bogusława Meca.
Niezłą Porcję muzyki dostarczą nam także zespoły muzyczne. Niektóre znamy już z ubiegłorocznego przeglądu, ale na scenie pojawią się także nowicjusze. Po raz pierwszy zobaczymy w konkursie zespół Junoki („Rajdowiec” Pawła Kukiza), Lollipops („Sing, Sing” Maryli Rodowicz) czy też grupę o intrygującej nazwie Kto Zepsuł Kontakt („Rabatki” Los Trabantos). Po raz kolejny pojawią się natomiast na naszej scenie Pozytywnie Kopnięci, którzy tym razem proponują utwór z repertuaru Czerwonych Gitar „Dozwolone od lat 18”. Po cichu liczę, że i tym razem zachwycą publiczność.
O dziwo, nie obserwujemy w tym roku specjalnego boomu na szkolne kabarety. Z informacji, które udało mi się dziś zdobyć, wynika, że na scenie obejrzymy tylko 7 propozycji, co bez wątpienia ułatwi jurorom wyłonienie zwycięzcy. Mam jednak nadzieję, że grupy C2H5OH, Sexy Boys, Wibrujące Widły, Oklaski, Mam Talenta, Czerwoni i Burzy czy Z Łosiedla spróbują wywołać salwy śmiechu na widowni.
Podobnie wygląda sytuacja w konkursie recytatorskim. 4 propozycje, to wynik znacznie gorszy niż w ubiegłym roku. Czyżby sztuka operowania żywym słowem w naszej szkole umierała? Cóż, czas pokaże. Tym razem nie powinniśmy jednak narzekać na proponowaną tematykę. Posłuchamy zarówno tekstów miłosnych (Justyna Marek - 2h, „Powiedz mi, jak mnie kochasz), jak i „filozoficznych” (Kinga Adamkiewicz - 2f, „Jak wytrzymać ze współczesną kobietą”). Pozostaje mieć nadzieję, że choć w tym roku konkurs ten nie jest zbyt mocno obsadzony, to i tak zaskoczy nas swoim poziomem.
W tegorocznym przeglądzie nie zabraknie też uczty dla męskich oczu. O to postarają się zapewne nasze zespoły taneczne. Na scenie przypomną się ubiegłoroczne laureatki, grupy taneczne Somgorsi (3h) oraz Mucha Nie Siada. Zobaczymy też nowe ekipy, dla których będzie to debiut przed tak wymagającą publicznością. Waszej uwadze polecamy więc zespół Tańcząca Ortopedia oraz męską grupę taneczną Latino.
Nie powinniśmy jednak zapominać, że rywalizacja w ramach Szkolnego Przeglądu Talentów toczy się nie tylko na scenie. Nasi koledzy i nasze koleżanki staną i w tym roku w szranki konkursowe w kategoriach literackich, plastycznych, fotograficznych oraz w konkursie na najlepszy film promujący szkołę (istnieje szansa, że konkurs ten uda się przeprowadzić na sali gimnastycznej).
Moim zdaniem na szczególne uznanie zasługują jednak głównie ci, którzy swoim talentem i nieprzeciętnymi umiejętnościami uatrakcyjniają przez lata nasze szare, szkolne życie, traktując to jako wspaniałą zabawę. Tak więc cieszyć nam się wypada, że i tym razem nie zabraknie na naszej szkolnej estradzie Pauliny Mańkowskiej (2c), Marzeny Dziewic, Katarzyny Gach, Katarzyny Staszczyk czy też członków zespołu Junaki i Pozytywnie Kopnięci. Aż żal serce ściska, że dla większości z nich będzie to już ostatni udział w naszym przeglądzie z racji bliskiego zakończenia edukacji w naszym starym, dobrym Koperniku.
A mnie nie pozostaje już nic innego, jak zaprosić was do wspólnej zabawy!
Komentarze [70]
2009-03-22 23:42
ehh… po prostu trzeba przyznać, że jeśli chodzi o solistów to w tym roku była naprawdę duża konkurencja, a że musieli kogoś wybrać – to już jest inna sprawa – “de gustibus est non disputandum” ;) ale powiedzcie: czy z tych osób które występowały w TDKu ktoś Wam się nie podobał??
2009-03-22 22:46
a może to jest ten moment, w którym trzeba po prostu zmienić nazwę? Z “przeglądu talentów” na “ulubieńców jury”?
2009-03-22 20:14
zmienić jury!
2009-03-22 16:20
Przesadzacie…
2009-03-22 14:31
Jury powinno być spoza szkoły.
A ten ‘konkurs’ przypomina bardziej starcie pupilów nauczycieli.
2009-03-22 13:54
bezsensu.. najlepiej isc i zapytac” co szanowny Pan\Pani chcialby\chcialby uslyszec?” mam tylko nadzieje, ze za kilka misiecy docenia ich gdzies indziej.. bardziej wykfalifikowani ludzie.
2009-03-22 13:47
w stu procentach się zgadzam, dokładnie tak samo uważam. Ale co zrobić. Wysuwa się jeden wniosek -> nie wyrażaj siebie tylko graj pod jury.
2009-03-22 13:44
było nie było, lecz sie wykruszyło, pewnie też obrabiaja nam tyl werdyktu jury chyba niewielu rozumie bo wydaje mi sie, ze coraz czesciej przedstawiciele, naszego szanownego grona rzadza sie innymi prawami niz wybor najlepszego i ocena vokalna. niewlasciwe relacje z jednym z czlonkow jury automatycznie przekreslaja jego szanse na osiagniecie sukcesu (jesli mozna tak nazwac przejscie do“nastepnej serii-koncertu galowego:D) pozostaje niedosyt, ze poziom sie zaniza (chociaz kasia gach byla rewelacyjna. naprawde swietna aranzacja i wykonanie utworu) i jak juz ktos wczesniej napisal..moze pora w nastepnych latach pomyslec o zmianie skladu jury
2009-03-22 10:50
W ogóle nie rozumiem dlaczego Bisiowa z ‘niech żyje bal’ dostała II miejsce…
2009-03-21 20:47
tak, jeden film ;/
2009-03-21 20:36
Tylko jeden film brał udział w konkursie?
Czegoś takiego w poprzednich latach chyba jeszcze nie było…
2009-03-21 20:30
Wszyscy dali czadu!
2009-03-21 20:20
mi też się podobało xD
2009-03-21 20:20
fajnie było :)