Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

2 kawałki plastiku   

Dodano 2012-11-20, w dziale felietony - archiwum

Większość z nas, młodych ludzi, z niecierpliwością oczekuje dnia, w którym stanie się w końcu dorosła, czyli osiągnie osiemnasty rok życia. Odliczamy kolejne lata, miesiące, tygodnie, dni… aż wreszcie ten wymarzony dzień nadchodzi. Dzień i owszem nadchodzi, ale czy zmieni on coś w naszym życiu? To przecież tylko kolejny dzień roku, kolejna rocznica naszych urodzin, świadcząca jedynie o tym, i chyba tylko o tym, że znów się postarzeliśmy. Skąd więc bierze się w nas to wyczekiwanie?

/pliki/zdjecia/dor1_0.jpgMłodzi ludzie naiwnie myślą, że data ta stanie się jakimś prawdziwym przełomem w ich życiu, że obudzą się rano, a ich życie odmieni się o 180 stopni i - jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki - nabierze zupełnie nowego wyrazu. Tak, wszystko to pięknie brzmi, ale… magia przecież nie istnieje. Pojawia się tylko w baśniach i ewentualnie jeszcze w filmach fantasy, natomiast w realnym życiu raczej nie występuje.

Kiedyś wyczekiwało się na swoją „osiemnastkę”, by wreszcie móc bez stresu napić się z przyjaciółmi alkoholu. To był taki moment, za którym kryła się już dorosłość. A jak jest dziś? Obecnie większość młodych ludzi przyspiesza sobie ten moment, myśląc naiwnie, że dzięki temu szybciej wydorośleje, co się jednak oczywiście nie dzieje. Takim zachowaniem pokazują bowiem jedynie własną niedojrzałość. To samo dotyczy i papierosów. Od kiedy to bowiem nałogi są wyznacznikiem dorosłości!? Dziś czeka się na osiemnastkę również po to, by móc „wyrobić sobie” w końcu dowód osobisty i zdać egzamin na prawo jazdy. Wychodzi więc na to, że nasze wieloletnie oczekiwania sprowadza się jedynie do chęci posiadania, jak to ktoś kiedyś określił, dwóch kawałków plastiku we własnym portfelu. Te mają natomiast świadczyć o tym, że ich posiadacz jest w pełni odpowiedzialny, nie musi już nikogo słuchać, może brać swoje życie w swoje ręce i robić z nim to, co tylko chce. Nic bardziej mylnego! /pliki/zdjecia/dor2_0.jpgOsiemnaste urodziny są bowiem nadal tylko symboliczną datą wkroczenia w świat ludzi dorosłych, ale już niekoniecznie w świat ludzi dojrzałych. A to absolutnie nie to samo.

Dojrzewanie to proces rozciągnięty w czasie. Jest naturalnym dążeniem do coraz większej samodzielności i pełniejszego brania odpowiedzialności za swoje czyny. W tym okresie szuka się - trafiając nieraz niefortunnie - wzorów do naśladowania. Młodzi ludzi oceniają z reguły bardzo krytycznie otaczającą ją ich rzeczywistość. W związku z tym częściej dostrzegają wady innych ludzi niż ich zalety. Poddają siebie przy tym nieustannej autokrytyce, dążąc jednocześnie do samoakceptacji. Pragną być oryginalni i niepowtarzalni, jakby nie rozumiejąc, że są tacy z samego faktu człowieczeństwa. Dojrzałość to także zdolność do racjonalnego myślenia i przewidywania ewentualnych sytuacji i ich następstw. Jest procesem niezależnym od wieku, a warunkowanym przez życiowe doświadczenie. Obejmuje ona wiele lat, jeśli nie całe życie.

/pliki/zdjecia/dor3_0.jpgDorosłość z kolei to umowny próg, który przekraczany w dniu uzyskania pełnoletniości. Wiąże się to, co prawda, z nabyciem wielu uprawnień, ale też prawnej odpowiedzialności za własne czyny. W urzędach zaczynamy być traktowani jako samodzielni petenci, którzy sami mogą pozałatwiać konieczne sprawy. Stajemy się pełnoprawnymi obywatelami państwa z możliwością brania udziału w wyborach.

Młodzi ludzie mylą często pełnoletniość z dorosłością i dojrzałością. Tymczasem te pojęcia nie koniecznie są spójne, a często się wykluczają. Dojrzały człowiek wcale nie musi być pełnoletni i odwrotnie. Otrzymanie dowodu osobistego nie powiększa progu życiowej mądrości. Na to potrzeba dużo czasu.

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 3.8
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 3.8 /31 wszystkich

Komentarze [3]

~jajaja
2012-11-22 17:38

Oryginalność?! Bliska zeru.
Ale jedno zdanie mi się spodobało (co nie zdarza się często na Lesserze): “Pragną być oryginalni i niepowtarzalni, jakby nie rozumiejąc, że są tacy z samego faktu człowieczeństwa. “

~KliknijNaLwa
2012-11-21 01:11

Może najpierw skończmy szkołę, jakieś studia, przeżyjmy coś lub wiele cosiów, whatever… Lub zapoznajmy się z prawdziwymi powodami, dlaczego ludzie czekają na osiemnastkę... i czy W OGÓLE na nią czekają.
Nie podoba mi się. Dopuszczający.

~fenrir
2012-11-20 21:14

Hahahahahahaha… nie wierzę, że redaktor nadnaczelny puścił taki chłam…

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 100luna
Komso 31komso
Artemis 25artemis
Hush 10hush

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry