Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Pesiolino

J. polski / Historia / WOS

Pesiolino

Ilość artykułów: 39

Pomysł rodem ze Szwecji

Pomysł rodem ze Szwecji

Tak sobie myślę, że Szwecja to jednak dziwny kraj. Ostatnio coraz częściej słyszymy o co najmniej zaskakujących pomysłach tamtejszych parlamentarzystów, które błyskawicznie rozprzestrzeniają się po całym świecie, wzbudzając namiętne, niekończące się dyskusje. Coś mi się przy tym wydaje, że ludzie ci zbyt mocno zachłysnęli się niezwykle popularną w ostatnich latach filozofią gender.

2Pesiolino 2013-06-02

Gatunek zagrożony wyginięciem

Gatunek zagrożony wyginięciem

Już na wstępie pragnę zaznaczyć, że artykuł ten nie będzie dotyczył jakiegoś zagrożonego wymarciem gatunku fauny czy flory, jak sugerowałby tytuł. Tekst ten będzie o czymś zupełnie innym. Postanowiłam odnieść się w nim do wymierającego współcześnie gatunku człowieka, a konkretnie mężczyzny… dżentelmena.

5Pesiolino 2013-04-13

Soylent – zbawienie ludzkości?

Soylent – zbawienie ludzkości?

Jedzenie bywa obowiązkiem ale też i wielką przyjemnością. Czynników, które maja na to wpływ, jest wiele. Jednym z nich jest niewątpliwie czas, a w zasadzie jego brak, na co my, Polacy, bardzo często narzekamy. Jak więc pogodzić tę ulubioną dla wielu czynność z jego brakiem? Po prostu należy możliwie szybko przygotować posiłek. Ale jak to zrobić, by zawierał wszystkie wartości odżywcze potrzebne dla właściwego funkcjonowania organizmu? W USA znaleźli już chyba na to sposób. Jest nim Soylent.

8Pesiolino 2013-03-25

A potem coś we mnie umarło

A potem coś we mnie umarło

Z czym kojarzy się dziś Ameryka mieszkańcom świata? Większość z nich na pierwszym miejscu wymieniłaby pewnie Fast foody, a kolejni niezwykle konsumpcyjny styl życia obywateli tego kraju. Na pewno znaleźliby się jednak i tacy, którzy wspomnieliby o amerykańskim patriotyzmie czy walce z rasizmem. Taki obraz Ameryki – oparty, co by nie mówić, na stereotypach - znany jest najlepiej. Sylvia Plath, amerykańska poetki, pisarka i eseistka, pokazuje nam jednak ten kraj w zupełnie innym świetle…

1Pesiolino 2013-03-03

Seksistowski „Kopernik”?

Seksistowski „Kopernik”?

Seksizm to przekonanie o biologicznej, intelektualnej, moralnej lub ustanowionej przez bóstwo wyższości jednej płci nad drugą lub o istnieniu innych przyczyn, dla których jedna płeć miałaby być lepszą od drugiej. We współczesnym świecie seksizm obecny jest chyba w każdej dziedzinie życia. Objawia się na różnych polach i na różne sposoby. Przyjrzyjmy się zatem sferze, z którą my, uczniowie, mamy, chcąc czy też nie, największą styczność, a więc polskiej oświacie.

17Pesiolino 2013-02-04

Ta „zaczarowana” noc

Ta „zaczarowana” noc

Za moment studniówka. Zegar na naszej szkolnej stronie internetowej odlicza już od pewnego czasu dni do tego niezwykłego wydarzenia. Będzie to bowiem pierwszy prawdziwie dorosły bal w naszym życiu. Z wydarzeniem tym związanych jest jednak wiele przesądów. I choć tak naprawdę niewielu traktuje je poważnie, to mimo to lepiej je chyba poznać, bo jak twierdzą ci wtajemniczeni, ich magia działa nie tylko w tę jedną noc.

4Pesiolino 2013-01-08

Język żyrafy czy szakala?

Język żyrafy czy szakala?

W dzisiejszym świecie ludzie mają coraz częściej problemy z… komunikowaniem się. Nie potrafią się ze sobą porozumieć. Najgorsze, że dotyczy to również ich najbliższego otoczenia. Jak to zmienić? Psycholog i filozof dr Marshall Rosenberg opracował taką właśnie metodę, która umożliwia porozumienie się w każdej sytuacji, nawet w tych najbardziej krytycznych. To tzw. Porozumienie Bez Przemocy, zwane również „językiem współczucia”.

8Pesiolino 2012-12-15

2 kawałki plastiku

2 kawałki plastiku

Większość z nas, młodych ludzi, z niecierpliwością oczekuje dnia, w którym stanie się w końcu dorosła, czyli osiągnie osiemnasty rok życia. Odliczamy kolejne lata, miesiące, tygodnie, dni… aż wreszcie ten wymarzony dzień nadchodzi. Dzień i owszem nadchodzi, ale czy zmieni on coś w naszym życiu? To przecież tylko kolejny dzień roku, kolejna rocznica naszych urodzin, świadcząca jedynie o tym, i chyba tylko o tym, że znów się postarzeliśmy. Skąd więc bierze się w nas to wyczekiwanie?

3Pesiolino 2012-11-20

Jestem nikim

Jestem nikim

Jestem gruba, brzydka i nieużyteczna… Nie można ze mną wytrzymać… Jestem okropna… Nie zasługuję na przyjaciół… Nigdy, niczego dobrze nie zrobiłam… Ciągle przynoszę wstyd rodzicom… Nie potrafię się zachować… Do niczego w życiu nie dojdę… Oszukuję wszystkich… Do niczego się nie nadaję… Jestem nikim.

2Pesiolino 2012-10-15

Ile jestem w stanie dać?

Ile jestem w stanie dać?

W ubiegłym roku w czasie trwania Dni Młodych, które zorganizowano w Tarnobrzegu, stwierdziłem, że za rok muszę koniecznie wybrać się na kolejne takie spotkanie do Ostrowca Świętokrzyskiego. Teraz powiem Wam, że w Ostrowcu byłem i nie żałuję swojej decyzji. Dorzucę jeszcze, że zrobię wszystko, by za rok pojawić się w Nisku. Czas więc na relację z Dni Młodych Diecezji Sandomierskiej – Ostrowiec Świętokrzyski 2012 - specjalnie dla SGI Lesser.

5PesiolinoEl Luca 2012-09-23

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 88luna
Komso 25komso
Gutek 16gutek

Wspierają nas:


Ian Boon Talk Easy
TFS Leonardo
OSK Dobra Szkoła

Ilość osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry