Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Roleplaying - gra wyobraźni   

Dodano 2024-06-07, w dziale inne

Podejrzewam, że nie raz w życiu zastanawialiście się, co by było, gdyby taka czy inna postać z waszej ulubionej książki, filmu lub gry dokonała w kluczowym momencie opowiadanej tam historii innego wyboru. Pewnie zadawaliście sobie pytanie, jak wtedy potoczyłaby się historia tej postaci, jak wiele by się w jej życiu zmieniło i czy byłoby dla niej lepiej czy też gorzej? Ci, którzy lubią takie rozważania powinni moim zdaniem zainteresować się roleplayingiem, czyli taką formą aktywności, która daje szansę wejść w rolę takich postaci, odkrywać te możliwości i tworzyć własne narracje.

/pliki/zdjecia/rol1.jpg Roleplaying (RP) to dynamiczna i wieloaspektowa aktywność, która pobudza już wyobraźnięmilionów ludzi na całym świecie, oferując im unikalny sposób na doświadczanie i wyrażanie siebie. Czym dokładnie jest ten roleplaying? Odpowiedź jest naprawdę prosta, bo znajduje się już w samej nazwie. To nic innego jak odgrywanie ról i scenariuszy. Dla jednych jest to tylko forma rozrywki, podczas gdy dla innych jest to ważne wsparcie w rozwoju osobistym. Istota tej aktywności polega na możliwości wejścia w wyimaginowane światy, w których to można odgrywać zupełnie nowe sytuacje i podejmować decyzje, te małe i te duże. Warto wiedzieć i to, że w roleplayingu można odgrywać zarówno postaci, które znajdują się już w fikcyjnym świecie, jak i postaci oryginalne OC (original characters). Jak kto woli! Skoro wiecie już czym jest RP, to teraz chciałabym przybliżyć wam cztery najpopularniejsze typy tej aktywności:

Zacznijmy od stołowych gier RP (tzw. RPG), ponieważ to właśnie od tego rozpoczął się świat RP. Gry takie jak Dungeons & Dragons (D&D) zachęcają graczy do wspólnego opowiadania sobie historii przy stole. Mistrz gry (Game Master) lub mistrz lochów (Dungeon Master) taką narrację nadzorują i zarządzają całym światem gry, podczas gdy pojedynczy gracze kontrolują jedynie swoje postacie, a podejmując różne decyzje, kształtują fabułę. Gry tego typu łączą w sobie opowiadanie historii i strategię (wykorzystuje się w nich kostki do gry w celu określenia wyników działań). Wciągająca narracja i złożone charakterologicznie postacie w tych grach sprawiają, że stały się one w ostatnich dziesięcioleciach ulubioną formą rozrywki wielu ludzi.

/pliki/zdjecia/rol2.jpgKolejny typ roleplayingu to tzw. live-action roleplaying (LARP), przenoszący doświadczenie ze stołu do świata fizycznego. Uczestnicy tej formy gry przebierają się w kostiumy, używają rekwizytów i fizycznie odgrywają działania swoich postaci. Wydarzenia te mogą obejmować zarówno małe spotkania towarzyskie, jak i produkcje na wielką skalę z wyszukaną scenerią i skomplikowaną fabułą. LARPing oferuje wciągające wrażenia, pozwalając graczom w pełni wcielić się w swoje role i wchodzić w liczne interakcje w czasie rzeczywistym. Fizyczność i bezpośredniość LARP-u zapewniają wyjątkowy dreszczyk emocji i dają głębokie poczucie zaangażowania w historię.

Istnieją również internetowe gry RPG. W świecie cyfrowym odgrywanie ról odbywać się na forach tekstowych, czatach bądź w grach MMORPG (multiplayer online roleplaying games), takich jak przykładowo World of Warcraft. Platformy te umożliwiają graczom z całego świata łączenie się w grupy, tworzenie postaci i przeżywanie przygód w środowiskach wirtualnych. Roleplaying online zapewnia również elastyczność i dostępność, umożliwiając uczestnikom dołączanie w zaciszu własnego domu. Niezwykle rozległe światy gier MMORPG oferują też nieograniczone możliwości eksploracji i interakcji, wzmacniając poczucie wspólnoty wśród graczy.

Ostatni typ roleplaying oparty jest na pisaniu. Notabene to mój ulubiony typ tej gry. Ta forma roleplaying rozwija się głównie w codziennych interakcjach, za pośrednictwem wiadomości tekstowych, choć funkcjonują również formy zorganizowane. /pliki/zdjecia/rol3.jpg Przyjaciele, pary i społeczności angażują się często w odgrywanie ról poprzez wysyłanie SMS-ów, tworzenie spontanicznych historii lub zabawnych scenariuszy. Ta forma obejmuje zarówno beztroskie przekomarzanie się, jak i zawiłe narracje, umożliwiając uczestnikom poznanie różnych osób i scenariuszy w nieformalny i przystępny sposób. Odgrywanie ról oparte na tekście może wzmocnić relacje i pobudzić kreatywność, zapewniając zabawny i wciągający sposób nawiązania kontaktu. Gra ta ma naprawdę wiele zalet i sądzę, że może być bardzo wartościowym zajęciem dla osób w każdym wieku. Bez wątpienia pobudza kreatywność i wyobraźnię, jako, że odgrywanie ról zachęca uczestników do kreatywnego myślenia i wyobrażania sobie nowych światów, postaci i scenariuszy. A chyba nie jest dla nikogo z nas tajemnicą, że ćwiczenie wyobraźni sprzyja jak nic umiejętności rozwiązywania problemów w codziennym życiu. Tworząc historie i próbując rozwiązywać problemy innych osób, gracze ćwiczą więc swoją kreatywność i rozwijają nowe sposoby myślenia, szlifując przy okazji swoją umiejętność pisania lub zdolność do tworzenia historii.

Jak więc sami widzicie, roleplaying to niezwykle wszechstronna forma aktywności, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy jest się fanem przygód fantasy czy też miłośnikiem historii lub osobą, która chce jedynie podszlifować swoje umiejętności pisarskie, roleplaying zapewni każdemu satysfakcjonujące i wzbogacające go doświadczenie. Poza tym zdolność wspierania kreatywności i nauka współpracy sprawiają, że ​​jest to potężne narzędzie sprzyjające rozwojowi osobistemu, uczące też umiejętności nawiązywania relacji. Może więc i ty zbierz grupę przyjaciół, załóż kostiumy, zaloguj się do swojej ulubionej gry online lub po prostu rozpocznij czat z innymi i rozpocznij przygodę w świecie roleplayingu!

Grafika:

Oceń tekst
Średnia ocena: 5 /2 wszystkich

Komentarze [0]

Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 100luna
Artemis 27artemis
Hush 15hush
Hikkari 11hikkari

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry