Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Bo gdzieś ukryty jest skarb…   

Dodano 2009-09-30, w dziale recenzje - archiwum

"Alchemik" Paula Coelho to książka, którą po raz pierwszy przeczytałam w Gimnazjum. Tak się jednak składa, że od tamtej pory wracam do niej nieustannie. Wracam, bo moim zdaniem to powieść ponadczasowa. To książka, która nie może się znudzić. To wspaniała podróż w świat marzeń i wędrówka za swoją „Własną Legendą”, która pomaga dostrzec to, co w życiu jest najważniejsze.

Już na pierwszych stronach zostajemy przeniesieni przez autora w jakiś baśniowy świat, który wydaje nam się jakoś niezrozumiale bliski. Tajemniczą atmosferę potęgują dodatkowo padające co jakiś czas słowa - klucze, takie jak: „Dusza Świata”, „Język Wszechświata”, „Własna Legenda”, „Jedyna Rzecz”, „Wielkie Dzieło” czy „Mektub”. Czytelnik nie musi ich rozumieć. Wystarczy, że działają pobudzająco na jego wyobraźnię i uczucia.

Coelho opowiada nam w tej powieści historię młodego pasterza, Santiago, który wędruje ze stadem swoich owiec poprzez równiny Andaluzji. Jego życie związane jest z życiem stada, a rytm tego życia wyznaczają potrzeby jego owiec. Doskonale zna każdą z nich. Wie, która jest leniwa, a która daje najwięcej wełny. Dba o nie. W razie zagrożenia staje w ich obronie, a jeśli któraś z jego podopiecznych oddali się od stada, potrafi szukać jej nawet przez cały dzień. Santiago to dobry i troskliwy człowiek. Jego cały dobytek stanowi płaszcz, którym przykrywa się w chłodne noce oraz książka, którą czyta, i która służy mu jako podgłówek podczas snu. Santiago wędruje ze swoim stadem w stronę Tarify. Przed rokiem sprzedał tam owcze runo pewnemu kupcowi i poznał jego córkę - piękną dziewczynę o kruczoczarnych włosach. Na samą myśl, że za kilka dni spotka się z nią ponownie, czuje się szczęśliwy. Ma nawet zamiar poprosić kupca o jej rękę. Wszystko zmienia jednak przypadkowe spotkanie z pewnym nieznajomym starcem i dar, który od niego otrzymał. Po tym spotkaniu Santiago postanawia zostawić swoje dotychczasowe życie i udać się w podróż w poszukiwaniu własnej legendy.

Przesłanie książki Coelho jest oczywiste. Człowiek powinien uwierzyć w siebie i sam decydować o swoim losie: „Nikomu nie wolno drżeć przed nieznanym, gdyż każdy jest w stanie zdobyć to, czego pragnie i to, czego mu potrzeba. Należy słuchać głosu własnego serca. I kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały wszechświat sprzyja potajemnie twojemu pragnieniu”.

Coelho uczy swoich czytelników życiowego optymizmu. Uświadamia im, że marzenia generalnie się spełniają, choć nie wszystkie i nie wszystkie od razu. Jeśli jednak ktoś szukałby w tej książce gotowych wskazówek, to może się nieco rozczarować. Książka, nie jest bowiem w stanie rozwiązać problemów, ale może wskazać drogę do ich rozwiązania. A jeśli już poznamy sposób, to co nas może jeszcze powstrzymać? Chyba tylko lęk przed nieznanym. Ale jak mawia Coelho "strach przed cierpieniem, jest gorszy niż samo cierpienie", a z kolei "możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące".

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 4.9
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 4.9 /24 wszystkich

Komentarze [2]

~Moczo_absolwent
2009-10-01 18:34

Naprawdę dobrze napisana recenzja. A co do samego “Alchemika”... Coelho jest moim zdaniem płaski jak porządnie wyheblowana deska. Widać to zwłaszcza w tej książce, w której dosłownie wyrażone przesłanie pisarz spiął z przesadnie rozbudowaną mistyką, co w sumie dało… nic! W każdym razie nic nowego; przesłanie pozostaje jakie było, a mistyczne przeżycia i końcowe przemiany materialne są tak naiwne jak Stary Testament.

Lovi
2009-09-30 21:22

Jedna z moich ulubionych książek. Pierwszy raz przeczytałam ją pod koniec podstawówki, jednak od razu mnie wciągnęła. Podoba mi się recenzja. Zaciekawiłaby mnie, jakbym nie czytała…

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na żyrafę (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 96luna
Komso 31komso
Artemis 24artemis
Gutek 22gutek

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry