Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Arcadia

J. polski / Historia / WOK

Arcadia

Ilość artykułów: 31

W poszukiwaniu zaginionej duszy

W poszukiwaniu zaginionej duszy

„Nad kosmosem Jakutów – na kształt mrocznego oparu – zawisło widmo z góry przegranej wojny. Straceńczej misji podjąć się muszą: młody szaman na kulawym koniu, pieśniarz-wojownik z zadrą w sercu, harda półbogini i kościej - tupilak, który miał być bardzo zły…, ale nie umiał.” - Taki właśnie tekst znajdujemy na okładce powieści Mai Lidii Kossakowskiej zatytułowanej „Ruda sfora”. O co chodzi? – pomyślałam i postanowiłam to sprawdzić, a tym samym zakosztować czegoś dla mnie nowego. Klimat fantasty, wsparty wierzeniami ludów dalekiej Syberii, brzmiał niezwykle smakowicie.

0Arcadia 2010-04-25

Tłuste jedzenie odbiera rozum?

Tłuste jedzenie odbiera rozum?

Dietetycy biją na alarm! – w diecie przeciętnego człowieka ciągle przybywa tłuszczów, a ubywa węglowodanów złożonych, które powinny stanowić podstawę dziennego zapotrzebowania na energię. Dzięki tym węglowodanom nasze mięśnie pracują prawidłowo, a co za tym idzie i cały organizm wraz z sercem.

4Arcadia 2010-03-28

Diario de una ninfómana

Diario de una ninfómana

Na co dzień brakuje nam zwykle czasu na obejrzenie filmów, które gromadzimy tygodniami w naszych domowych zbiorach. Inaczej jest w ferie. Wtedy już bez problemu znajdujemy czas na zajrzenie do domowej filmoteki i obejrzenie czegoś ciekawego. Niedawno wpadł mi w ten sposób w ręce kontrowersyjny film Christiana Molina, będący ekranizacją znanej powieści autobiograficznej Valérie Tasso zatytułowanej „Dziennik nimfomanki”.

1Arcadia 2010-03-07

Szalona wizja Davida Atkins’a

Szalona wizja Davida Atkins’a

Już po raz drugi gościła w Kanadzie "Biała olimpiada" (poprzednim razem gospodarzem zimowych igrzysk było Calgary w 1988 roku). Warto w tym miejscu także przypomnieć, że Kanada była już także w swojej historii gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich (1976 rok Montreal). Tegoroczne igrzyska poprzedził jednak tragiczny wypadek, który odcisnął się wyraźnym piętnem na całej tej imprezie, a dla wielu sportowców był przypomnieniem, że wyczyn to jednak nie wszystko.

4Arcadia 2010-03-01

Witamy w świecie „Avatar”

Witamy w świecie „Avatar”

Niesamowicie silne, wysokie na 3 metry, niebieskie, człekokształtne stworzenia o dziwnym, szerokim nosie. Bardzo zżyte z naturą. Jakaś niezwykła krzyżówka smerfów z kotami? Nie. To rdzenni mieszkańcy Na’vi, którzy zamieszkują niesamowitą planetę Pandora. Aby ich poznać, wystarczy wybrać się do kina na najnowszy film Jamesa Camerona „Avatar”. To niemal 3 godzinny seans wizualnego mistrzostwa. Kampanie reklamowe nie kłamią - „Avatar” otwiera zupełnie nowy rozdział w historii światowego kina.

0Arcadia 2010-02-13

Nie zabieraj czegoś, co innym jest potrzebne

Nie zabieraj czegoś, co innym jest potrzebne

Skromna, pomarańczowa bransoletka. Niby nic szczególnego, bo przecież taka kolorowa biżuteria jest obecnie bardzo modna. Do noszenia jej nie skłaniają jednak młodych ludzi najnowsze trendy mody lecz coś znacznie ważniejszego. Na tym niepozornym bądź co bądź przedmiocie dostrzec można bowiem jeszcze taki napis: „Nie zabieraj swych narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one na ziemi”.

2Arcadia 2010-01-17

Konkurencja?

Konkurencja?

Wyobraźcie sobie taką sytuację – wchodzicie do pracowni języka niemieckiego w naszej szacownej szkole i zamiast prof. Ryby za biurkiem dostrzegacie młodą kobietę, która wita was rozbrajającym uśmiechem. Ta nowa nauczycielka nie jest jednak, jak wspomniany powyżej profesor, osobą z krwi i kości, lecz jedynie sztucznym tworem.

2Arcadia 2009-12-29

Potrzebuję brzucha na 9 miesięcy

Potrzebuję brzucha na 9 miesięcy

Całkiem niedawno wpadł mi w ręce ciekawy artykuł. Autor tego tekstu opowiadał w nim o losie pewnej kobiety, którą porzucił mąż alkoholik, zostawiając ją bez pieniędzy, bez pracy, a za to z trójką małych dzieci na utrzymaniu. Jako że kobieta była jeszcze stosunkowo młoda (powiedzmy w wieku rozrodczym), wpadła na pomysł, że za odpowiednią gratyfikacją wynajmie obcym ludziom swój brzuch i urodzi im dziecko. Niby takie proste…

2Arcadia 2009-11-16

Bo gdzieś ukryty jest skarb…

Bo gdzieś ukryty jest skarb…

"Alchemik" Paula Coelho to książka, którą po raz pierwszy przeczytałam w Gimnazjum. Tak się jednak składa, że od tamtej pory wracam do niej nieustannie. Wracam, bo moim zdaniem to powieść ponadczasowa. To książka, która nie może się znudzić. To wspaniała podróż w świat marzeń i wędrówka za swoją „Własną Legendą”, która pomaga dostrzec to, co w życiu jest najważniejsze.

2Arcadia 2009-09-30

Umarł  jak Elvis

Umarł jak Elvis

Król Popu, człowiek, który przez całą swoją karierę nie pozwalał o sobie zapomnieć - odszedł. Przez lata obserwowaliśmy jak podbijał listy przebojów w różnych krajach. Poruszały nas historie przeróżnych skandali, w które był uwikłany, aż wreszcie wstrząsnęła nami wieść o jego tragicznej śmierci. Wieść, która obiegła świat w niemalże jednej chwili. Wszędzie nastała żałoba… A jakim człowiekiem był Jacko naprawdę?

9Arcadia 2009-09-07

Najaktywniejsi dziennikarze

Kira 47kira
Luna 42luna
Animub 16animub
Yason 15yason
Selene 15selene

Wspierają nas:


Ian Boon Talk Easy
TFS Leonardo
OSK Dobra Szkoła

Ilość osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry