Cyfrowy świat pełen tajemnic
Na platformie YouTube, na kanale Glitch (użytkownika znanego bardzo dobrze z produkcji seriali animowanych wykonanych w technice 3D, np. „Murder Drones”, „Sunset Paradise” czy „Meta Runner”), pojawił się 13 października 2023 roku o północy pilotażowy odcinek serialu pod nazwą „The Amazing Digital Circus”, stworzony i wyreżyserowany przez YouTuberkę o nazwie Gooseworx, który wzbudził naprawdę ogromne zainteresowanie na całym świecie (tydzień po premierze serial zanotował już ponad 20 milionów wyświetleń). Dlaczego?
Serial jest komedią grozy. Fabuła osadzona jest w wirtualnym uniwersum, a dokładniej w Cyfrowym Cyrku, który oddaje nieco klimat gier z lat ’90. Cyfrowy Cyrk prowadzony jest przez ringmastera o imieniu Caine (rozrabiająca sztuczna inteligencja), który wydaje mi się być postacią mocno podejrzaną, ale w sumie i dość zabawną, dającą się polubić. W Cyrku tym widzimy również małą grupę ludzi uwięzionych tam wbrew ich woli w kreskówkowych ciałach przypominających przeróżne zabawki. Ludzie ci zmuszani są przez ringmastera do wykonywania różnych zadań (generalnie chodzi o schwytanie niesfornych Gloinków), które czasami kończą się dla nich dramatycznie. Napięcie w grupie wspomnianych postaci rośnie w momencie, gdy orientują się, że jeden z nich, w zupełnie niejasnych okolicznościach, został zabstraktowany. Ba, widzą również, że na niektórych drzwiach w korytarzu, który prowadzi do ich pokoi, przekreślone twarze. Zaczynają podejrzewać, że te pokoje należały do innych członków Cyfrowego Cyrku zanim ci odeszli od zmysłów lub zostali zabstraktowani.
Główną postacią tegoż serialu jest Pomni, lękliwa kobieta, która uwięziona została w ciele zabawkowego błazna o wielkich oczach (dostała się do tej cyfrowej rzeczywistości poprzez założeni okularów VR). Poza nią spotkamy tam Ragathę, kobietę w ciele lalki typu Raggedy Ann. To bardzo życzliwa postać. To ona najbardziej wspiera główną bohaterkę (Pomni) tuż po tym, jak ta pojawia się w cyrku i objaśnia jej, co to jest w ogóle za miejsce. Jest tu także Jax, mężczyzna w ciele fioletowego królika z uśmiechem Kota z Chesire, ale to postać uciążliwa i niemiła, dlatego nie budzi raczej sympatii widza. Są tu jeszcze Zooble (postać o nieokreślonej bliżej płci o mocno cynicznym charakterze, która uwięziona jest w zabawce typu złóż-rozłóż), Gangle (kobieta z ciałem z czerwonej wstążki i z maską na twarzy, której emocje zależą od tego, jaką maskę ma aktualnie na sobie) oraz Kinger (mocno bojaźliwy mężczyzna zamknięty w ciele szachowej figury króla i posiadający lewitujące oczy, który przebywa w tym cyrku najdłużej).
Mimo kolorowego i zabawnego motywu serialu, Cyfrowy Cyrk kryje wiele sekretów. Ringmaster Caine stawia bowiem na drodze wspomnianych powyżej bohaterów różne wrogo raczej do nich nastawione postaci, które stawiają bohaterom trudne wyzwania, wręczając im przygody. A wszystko to chyba po to, aby ci ludzie jednak tu nie oszaleli po pierwsze z tytułu uwięzienia, a po drugie z braku możliwości powrotu do domu.
Odcinek pilotażowy zachęcił widzów do głębszej refleksji, gdyż twórczyni zachęciła ich do zadania sobie pytań, na które nie udzielił jednak żadnej odpowiedzi. Czy pomoże nam znaleźć na nie odpowiedzi w kolejnych odcinkach? Cóż, tego nie wiem.
Fabuła, bogata w sekrety i tajemnice, z pewnością intryguje i zaskakuje. Myślę też, że wielu widzów zaciekawiła tajemnicza postać Ringmastera Caina i bardzo chcą teraz dowiedzieć się o nim czegoś więcej i poznać jego historię i tajemnice. Jestem pewna, że widzowie chcieliby też poznać bliżej historię pozostałych postaci oraz dowiedzieć się, czy w ogóle, a jeśli tak, to w jaki sposób mogą wrócić do świata ludzi. Wrażenie robi również bardzo starannie zrobiona i atrakcyjna dla naszego oka animacja.
Podsumowując, powiem, że „Amazing Digital Circus” zasługuje moim zdaniem na danie mu szansy, tym bardziej, że wspomniany pilotażowy odcinek trwa niecałe 26 minut.
Grafika:
Komentarze [0]
Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?