Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Demony?   

Dodano 2008-12-02, w dziale felietony - archiwum

O opętaniu mówi się, odkąd ludzie zaczęli oddawać cześć siłom nadprzyrodzonym. W społecznościach plemiennych stanowiło ono część religijnych obrzędów, podczas których bogowie na dźwięk bębnów mieli wstępować w ciała ludzi. Zbiorowy taniec wprowadzał w trans. Osobie opętanej ściągano buty, by uwolniła się od swojej tożsamości. Jednym z takich tańców była samba, która trafiła później do kanonu tańców towarzyskich.

Według specjalistów opętanie jest utratą poczucia kierowania swoją psychiką i ciałem. Najczęściej jest wynikiem kumulacji lęków, gdy nie potrafimy poradzić sobie z problemami. Potrafi skrajnie zakłócić działanie układu nerwowego. Może wtedy dojść do tzw. zaburzeń dysocjacyjnych, odczuwanych jako brak poczucia tożsamości. Dawniej nazywano to histerią. Objawami opętania są konwulsje - połączone nawet z utratą świadomości - krzyki nieludzkim głosem czy urojenia. Nadprzyrodzona siła, jaką demonstrują chorzy w czasie szału dysocjacyjnego może być kojarzona z siłą złego ducha, jednak zdaniem psychologów siła ta wynika jedynie z ogromnego strachu.

Zjawisko opętania bardzo realistycznie pokazał Scott Derrickson w swoim głośnym filmie „Egzorcyzmy Emily Rose”, nakręconym na podstawie autentycznej historii młodej Niemki, Anneliese Michel, która zmarła 1 lipca 1976 roku po nieudanych próbach leczenia jej za pomocą leków psychotropowych. Dziewczynę uznano wówczas za opętaną, była egzorcyzmowana, tymczasem niewykluczone, że przyczyną jej stanu mógł być jedynie zbyt silny stres związany z opuszczeniem rodzinnego domu, o czym mówią dziś otwarcie niektórzy niemieccy psychiatrzy. Te niewytłumaczalne zjawiska zaczęły jej bowiem towarzyszyć dopiero wówczas, gdy zamieszkała w akademiku (podjęła studia pedagogiczne). Zaczęła widywać "diabelskie twarze", nie mogła usiedzieć w miejscu, rozbierała się do naga i skakała jak kozioł po ścianach, łapała ptaki i odgryzała im głowy, spożywała muchy i pająki. Na jej ciele pojawiły się niegojące się rany. Cierpiała na nieustanną bezsenność, wyła na głos całymi nocami. Budziła się ze strachem, twierdząc, że jakaś niewidzialna siła wciska ją w posłanie i nie pozwala się jej ruszyć. I co równie ciekawe, podczas tych ataków mówiła sześcioma różnymi głosami męskimi. Po takich paranormalnych atakach potrafiła natomiast zastygnąć na wiele godzin bez ruchu.

Według egzorcystów, gdy osoba wpada w trans na widok symboli związanych z wiarą, można mówić o opętaniu przez szatana. Psychiatrzy sądzą natomiast, że objawy te przejawiają często osoby, które zajmują się magią, czy satanizmem. Mają z tego powodu poczucie winy. To budzi u nich lęk na widok krzyża czy święconej wody. Lęk ten przeradza się w agresję i w obecności krucyfiksu rozładowują swoje napięcie emocjonalne.

Zarówno naukowcy, jak i duchowni są zgodni co do tego, że opętanie jest zjawiskiem z pogranicza psychiatrii i teologii. Zdaniem duchownych jest ono wynikiem grzechu pierworodnego, w następstwie którego jesteśmy niedoskonali, przeżywamy lęki, trudno nam sobie poradzić z problemami i wpadamy w choroby psychiczne. Przeżywanie silnych emocji przez osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne może doprowadzić do paraliżu, utraty mowy, a nawet śmierci. Tak też było ponoć z Anneliese Michel. W opinii prof. Felicitas de. Goodman, którą ta zamieściła w swojej książce pt. „Egzorcyzmy”, Michel zmarła wskutek średniowiecznych przesądów religijnych i braku wiary w skuteczność współczesnej medycyny. Sąd przychylił się do tej opinii i orzekł, że przyczyną zgonu były egzorcyzmy, które wycieńczyły organizm dziewczyny. Egzorcystów skazano na pół roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Dziwne wydaje się być stanowisko niemieckiego kościoła, którego przedstawiciele nie stanęli wówczas w obronie egzorcystów. Innego zdania był natomiast szwajcarski naukowiec dr Theo Weber-Arma, który zajął się jakiś czas później analizą przebiegu choroby Anneliese z medycznego punktu widzenia. Jego zdaniem na ławie oskarżonych powinni zasiąść nie egzorcyści, lecz lekarze, którzy błędnie zdiagnozowali religijny stan wyjątkowy jako padaczkę. Tak czy inaczej od tamtej pory w Niemczech unika się odprawiania egzorcyzmów. Zdaniem większości społeczeństwa niesłusznie, gdyż u osób cierpiących na opętanie najważniejsze jest pozbycie się lęków.

Niezależnie od tego jak to nazwiemy, chorobą, czy opętaniem przez demona, zawsze mamy do czynienia z ludzkim cierpieniem. Nie zapominajmy więc o tym, że jednym z najlepszych sposobów redukowania strachu była i jest modlitwa.

Teksty źródłowe:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Anneliese_Michel

http://www.poradnikmedyczny.pl/mod/archiwum/...

Grafika:

http://img393.imageshack.us/img393/2842/...

Oceń tekst
Średnia ocena: 5 /21 wszystkich

Komentarze [8]

~Moczo_absolwent
2008-12-06 14:43

Artykuł napisany poprawnie, aczkolwiek w tym wydaniu (zakładam, że został mocno przycięty przez redakcję), bardzo powierzchownie traktuje temat opętania i choroby psychicznej.
Zdaje się, że autorka nie wpisała w Wikipedii hasła “schizofrenia”. Ta ciężka psychoza tłumaczyłaby moim zdaniem absolutnie wszystkie wymienione tutaj objawy opętania. A fakt, że błędnie rozpoznano u chorej padaczkę i z uporem maniaka leczono ją karbamazepiną tłumaczy, dlaczego zmarła. W dinu dzisiejszym trudno byłoby o podobne wydarzenia; mamy dużo więcej naprawdę dobrych leków przeciwpsychotycznych.

~ona niewiadoma
2008-12-04 21:40

na początku bałam się obejrzec zarówno Egzorcyzmów E.R jak i Aneliese Micheal lecz po glębszym zapoznaniu się z tematem opętań obejrzałam i nie mialam bezsennej nocy… Wiara to chyba tyle na ten temat:)

~JP
2008-12-03 22:49

jest taki ksiadz na Slasku – egzorcysta – ktory odprawia mszy, po ktorej wszyscy wyrzucaja z siebie diabla.
kazdy powinien miec w sobie odrobine Samaaela :]

~anonim
2008-12-03 21:07

\m/ TRV \m/ uwazajacie bo wami tez kiedys szatan zawladnie nigdy nie wiadomo na kogo padnie.Ale nawet spoko tekst troche ktrotki

Rybosom
2008-12-02 22:31

Zapomniałem dodać – dostępne na youtubie.

Rybosom
2008-12-02 22:30

Jeżeli chcecie sobie zafundować bezsenną noc, to polecam własnie wspomniane poniżej dokumenty o Anneliese. Szczególnie zaś taśmy z egzorcyzmów.

~K
2008-12-02 22:10

Tekst raczej przeciętny na poczatku zapowiadało sie ciekawe, szerokie ujęcie sprawy ale koniec został sprowadzony tylko do jednego przykładu. Jezeli autorka opierała sie tylko na swoich wrazeniach po obejrzenu Egzorcyzmów Emili Rose radze też obejrzeć dokument Egzorcyzmy Aneliese Micheal.

~anonim
2008-12-02 20:45

Egzorcyzmy E.R-swietny film.artykul tez mi sie nawet podoba:)

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na żyrafę (zabezpieczenie przeciw botom)

Najczęściej czytane

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 100luna
Artemis 27artemis
Hush 15hush
Hikkari 11hikkari

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry