Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Dunkelheit – Historia Wilka   

Dodano 2014-04-23, w dziale inne - archiwum

Ludzi można podzielić na tych, co lubią żyć według ustalonych zasad, folgować tym samym autorytetom co inni i wyznawać taktykę nie wychylania się z tłumu oraz na tych, co w imię własnych wartości brną wytrwale pod prąd. Do tych drugich bez najmniejszych wątpliwości należy Varg Vikernes, który swoją „wilczą” naturę zaczął przejawiać wraz z pierwszym buntem skierowanym przeciwko zastanej rzeczywistości.

/pliki/zdjecia/varg1.jpgPostać ta wzbudza od początku ogromne kontrowersje. Krążą wokół niego historie, które żyją własnym życiem, a opinie na jego temat w większości są bardzo skrajne. Od pewnego czasu można nawet odnaleźć memy z jego zdjęciem. Czym zasłużył sobie na tę popularność? Postaram się przybliżyć Wam nieco jego historię. Witajcie w krainie ciemności.

„Det Som Engang Var” - To, co kiedyś było.

Varg Vikernes urodził się 11 Lutego 1973 roku w Bergen jako Kristian Larsson Vikernes. Jak sam podkreśla, kraina jego dzieciństwa była idylliczna, swojska i pozbawiona większych problemów. Wtedy to zaczął się interesować światem fantasy i norweskich legend. Dużo czytał o nordyckiej mitologii, co zainicjowało jego pogańską fascynację światem przeszłości. Oprócz tego zadurzył się w grach RPG i dziełach J.R.R. Tolkiena, które wniosły bardzo dużo do jego twórczości. W tym czasie, z nieznanych dokładnie powodów, zakiełkowała w nim także nienawiść do Chrześcijaństwa i zachodniego, komercyjnego świata. By się od niego odciąć, zmienił swoje imię na „Varg”, które jest stuprocentowo pogańskie, w odróżnieniu od całkowicie chrześcijańskiego imienia Kristian. On i jego koledzy marzyli, by rozpętała się III wojna światowa. Robili nawet składki na broń i amunicję, a Varg był tak święcie przekonany o jej rychłym rozpoczęciu, że często przesiadywał w swoim pokoju z hełmem SS na głowie i strzelbą w rękach. Kolejna wojna była dla niego nadzieją na totalne zniszczenie świata, a wszystko po to, by na jego zgliszczach można było wybudować nowy świat, na innych zasadach. Młody Vikernes wkroczył również na drogę artystyczną, wchodząc w skład kilku zespołów, takich jak choćby Uruk-Hai czy Old Funeral. Ostatecznie zdecydował się poprowadzić swój własny, solowy projekt o nazwie „Burzum” - Ciemność – tłumacząc z „Czarnej Mowy” Tolkiena. Na potrzeby tego projektu, przyjął również pseudonim „Count Grishnackh”.

„Aske” - Popioły.

/pliki/zdjecia/varg2.jpgBlack Metal był dla Vikernesa narzędziem buntu. Muzyka surowa, w bardzo niskiej jakości, przesiąknięta gardłowymi wrzaskami i piekielnie odstającą od normy tematyką tekstów oraz strukturą piosenek. To było to, czego szukał. Varg fascynował się zwłaszcza zespołem Bathory (nieistniejącym już niestety), który był prekursorem tego gatunku. Pierwszą swoją płytę "Burzum" nagrywał przy pomocy najmniejszego z dostępnych wzmacniaczy Marshalla i słuchawek przerobionych na mikrofon. Celem było uzyskanie jak najgorszego brzmienia i możliwie paskudnej jakości. Płyta ukazała się w roku 1991. Rok później, Varg dołączył do zespołu Mayhem, który w niesamowity sposób zmienił jego życie. Były to lata wielkiego Black Metalowego szału. Varg przesiadywał wieczorami w sklepie muzycznym „Helvete” („Piekło”), który był prowadzony przez lidera Mayhem. Było to główne miejsce spotkań młodych, kontrowersyjnych muzyków. To tam dochodziło podejmowano decyzje dotyczące często naprawdę bardzo poważnych rzeczy. W tych też latach, Varg, wraz z innymi podobnymi mu ludźmi, zaczął podpalać kościoły. Były to potężne akty wandalizmu w porównaniu do niszczenia szyb w restauracjach McDonnald’s. Według policji spalił trzy kościoły, ale nieoficjalne źródła podają znacznie większą ich liczbę. Nie był jedyny. Norwegia żarzyła się w tamtym okresie światłem płonących kościołów. Swoją rosnącą legendą, Varg rozwścieczył „Euronymousa” - lidera Mayhem. Powód był prosty. Euronymous, który nie brał udziału w podpaleniach, tracił autorytet w zespole i w Helvete. Nie pozostało mu nic innego, jak czym prędzej usunąć Varga ze swojej drogi. Powiedział swoim najbardziej zaufanym towarzyszom o planie uprowadzenia Vikernesa i torturowania go w lesie. Niestety gitarzysta - ps. „Snorre” - przekazał Vargowi te wieści i tak rozpoczęła się między nimi wojna.

„This is war” - To jest wojna.

/pliki/zdjecia/varg3.jpgVarg wraz z Snorrem wyruszyli autem do domu Euronymousa. Mniej więcej o godzinie 3:00 stanęli przed jego domofonem. Varg, pod pretekstem podpisania kontraktu, zadzwonił. Lider Mayhem zmęczonym głosem próbował zbyć natrętnego gościa, ostatecznie wpuścił go jednak do środka. Gdy otworzył przed nim drzwi, stracił zimną krew i kopnął go w klatkę piersiową. Rozpoczęła się walka. Szamotanina zakończyła się śmiercią Euronymousa, który został ugodzony scyzorykiem w czoło. W niedługim czasie Varg został schwytany przez policję i wtedy rozpoczęła się potężna nagonka medialna, która miała na celu obwołanie go satanistą (chociaż nigdy nim nie był) i zniszczenie w oczach innych. Na jaw wyszły wówczas również sprawy podpaleń. Wiedząc, że nie uda mu się uratować od więzienia, postanowił zakpić z opinii publicznej. Otwarcie przyznał się do wszystkich postawionych mu zarzutów i do uprawiania satanizmu. Suma summarum zakończyło się to dla Varga wyrokiem 21 lat pozbawienia wolności. W więzieniu, ze względu na niemożność posiadania gitary, zaczął nagrywać muzykę ambientową, elektroniczną. Z chęcią też udzielał wywiadów przez co słuch po nim nie zaginął. Raz spróbował nawet ucieczki, która zakończyła się jednak fiaskiem, ale nie dodano mu dodatkowych lat do wyroku. Po 16 latach odsiadki Varg Vikernes warunkowo opuścił więzienie (24 maja 2009 roku). Po jego długich, brązowych włosach nie został nawet ślad, za to pojawiła się siwiejąca broda. Wilk wyszedł z klatki.

"Jeg Faller” - Upadam.

Po wyjściu z więzienia Varg zaczął regularnie wydawać kolejne płyty: Belus, Fallen, Umskiptar. Przez jakiś czas mieszkał na farmie w pobliżu miejscowości Telemark w Norwegii. Później poznał przez internet pewną Francuzkę - Marię Cachet, która w krótkim czasie została jego żoną. Vikernes przeprowadził się do południowej Francji, gdzie zamieszkał wraz z żoną i założył rodzinę. Połączyła ich miłość do mitologii, zainteresowanie historią i archeologią, w którą Maria od dłuższego czasu otwarcie się angażowała. /pliki/zdjecia/varg4.jpgTa swoista jedność poglądów zaowocowała filmem pt. „ Forebears”, który razem nakręcili. Oprawę muzyczną filmu stanowi muzyka z ostatniej płyty Burzum - „Sól austan, Mani vestan”. W niedługim czasie w domu młodego małżeństwa zawitała francuska policja. Po barbarzyńsku, na oczach własnych dzieci, małżonkowie zostali aresztowani i zawiezieni do aresztu. Varg został oskarżony o planowanie ludobójstwa (znaleziono w ich domu dużo broni) i prowadzenie bloga o treściach antysemickich i rasistowskich (to drugie akurat jest całkowitą prawdą). Media po raz kolejny zaatakowały. Nazwano go współpracownikiem Breivika, co jest akurat totalną bzdurą, bo na blogu Vikernesa można przeczytać, że darzy Breivika skrajną nienawiścią. Broń znajdująca się w domu Varga okazała się całkowicie legalna, gdyż zarówno on jak i jego żona posiadają pozwolenia, a nawet prowadzą legalne szkolenia strzeleckie. Oskarżenia o „trening militarny własnych dzieci” również zostały rozwiane. Varg i jego żona zostali wypuszczeni na wolność. Varg i Maria żyją od tego czasu w spokoju, a w maju tego roku ukaże się kolejna płyta Burzum. Od paru lat obserwuję, że Varg Vikernes stał się bohaterem internetu i inicjatorem powstania takiej strony na Facebook jak „Jaram się jak norweskie kościoły”. Kto by pomyślał, że tak nieprzychylna otoczka medialna da Vargowi tak dużą siłę i rozgłos. Według mnie, pomijając te skrajnie rasistowskie wywody, jest to człowiek inteligentny i utalentowany. Między innymi dlatego postanowiłem przedstawić Wam jego osobę. Osobę wilka w niszczonym przez nowoczesny świat lesie.

A tu znajdziecie mój ulubiony wykład w jego wykonaniu:

https://www.youtube.com/...

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 4.9
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 4.9 /18 wszystkich

Komentarze [0]

Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 96luna
Komso 31komso
Artemis 24artemis
Gutek 22gutek

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry