Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Euro refleksje   

Dodano 2012-06-15, w dziale felietony - archiwum

Popularny na fejsbuku FAKTOID przygotował świetną okładkę. Widzimy na niej Magdę Gessler, która zachęca piłkarzy, aby zrobili z Rosjan pierogi. Po nie do końca udanej greckiej sałatce, były to życzenia dla wielu zbyt wygórowane. Ba, znaczna część kibiców sugerowała, że Rosjanie nas po prostu rozgromią. Tymczasem byliśmy świadkami pięknego spotkania, w którym Polacy byli lepsi. A to bracia Moskale czuli się jak na czeskim filmie.

/pliki/zdjecia/faktoid.jpg

Na dwa dni przed meczem z Grecją pojechałem do Warszawy. Podekscytowanie i nadzieja mieszała się z niedowierzaniem, że się UDAŁO. Przechadzając się Krakowskim Przedmieściem, czy też stojąc na przystanku autobusowym, nie dało się nie odczuć atmosfery tych Mistrzostw. Stolica jest po prostu solidnie na ten turniej przygotowana. To jest fakt – podobnie jak i to, że ZAWSZE znajdą się tacy, którym coś nie spasuje. Tak już jest, a u naszych rodaków to już niestety przypadłość pokoleniowa.

Tysiące kibiców, począwszy od tradycyjnie ekspresyjnych i głośnych Włochów po Rosjan, którzy chodzili po Warszawie jakby nie dowierzając, że to naprawdę jest stolica Polski. Wszyscy bawili się doskonale. W głowie ciągle mam piękne sceny, kiedy to grupki kibiców różnych drużyn zatrzymywały się, walczyły na doping – a na koniec symbolicznie wymieniały się szalikami swoich drużyn. Piłka nożna połączyła ludzi z całej Europy i sprawiła, że Polska jest teraz już nie tylko geograficznie w jej centrum.

/pliki/zdjecia/zdjęcie 1.JPG

Niezwykła jest także atmosfera w Strefie Kibica. Będąc tam, czujesz się jak na wielkiej imprezie, której motywem przewodnim są biało-czerwone barwy, a didżejski set przygotowuje dwudziestu dwóch facetów biegających po nadzwyczaj zielonej murawie. To oni rozgrzewają publiczność i to oni sprawiają, że serce rośnie. A podczas meczu z Grekami rosło zdecydowanie często.

Strefy Kibica są w całym kraju. Te wielkie, przygotowane dla tysięcy ludzi, ale i te mniejsze w restauracjach czy pubach. Mamy także te nasze, domowe. Tu jest miejsce i dla domowego trenera Smudy i mistrza analizy na wzór Jacka Gmocha. Atmosfera euro-euforii ogarnęła nie tylko Warszawę i miasta, w których odbywają się mecze. To ważne wydarzenie dla Polski, w której nadal mimo wszystko brakuje autostrad i lotnisk, drogich hoteli i wykwintnych knajp. Tu wszędzie kibicuje się jednak tak, jak każdy z nas tylko potrafi. Mimo różnic politycznych, ekonomicznych, światopoglądowych, wszyscy kibicujemy Polakom. Myślę, że tak w głębi serca dobrze życzy naszym nawet Jan Tomaszewski i Kazimiera Szczuka.

/pliki/zdjecia/zdjęcie 3.JPG

Około pierwszej w nocy wracałem do domu, po wspólnym oglądaniu z przyjaciółmi meczu Polska – Rosja. Było już rzecz jasna ciemno, stąd powrót do domu nie stanowił najprzyjemniejszej części tego wieczoru. Zazwyczaj, widząc jakieś zorganizowane grupki młodych ludzi, które hałasują i robią nocny zamęt, schodzę im z drogi. Tego wieczoru wyglądało to jednak zupełnie inaczej. Ludzie, których nie znam, zatrzymywali się i wspólnie komentowaliśmy mecz, przyznając, że możemy być dumni z naszej reprezentacji. I chociaż były grubo po 22, to nie zważając na ciszę nocną skandowaliśmy, bo „biało-czerwone, to barwy niezwyciężone”.

Nie psujmy tej atmosfery. Uda nam się, nie uda – jasne, to ważne, ale najważniejsze, że udało się nam jako Polsce przygotować do tego turnieju tak dobrze. Abstrahując od politycznych sympatii, stanęliśmy na wysokości zadania. Mogliśmy wiele rzeczy zrobić lepiej – takie opnie często słyszę – ale zostawmy to dziś, jest jak jest i jest dobrze. Cieszmy się, bo trwa naprawdę fantastyczne święto w tym kraju. Nie pozwólmy, by jacyś kretyni w kominiarkach, z pseudo patriotycznymi hasłami na ustach psuli nam tę naszą imprezę. Obojętnie czy będą to Polacy, Holendrzy czy Rosjanie. Jedno, wielkie narodowe WETO przeciwko rozwalaniu tego turnieju.

/pliki/zdjecia/zdjęcie 2.JPG

Panuje powszechna opinia, że Euro to rozrywka dla facetów. Nie mogę się z tym zgodzić. Zarówno w Warszawie jak i tu w Tarnobrzegu spotykam wiele dziewczyn, których również ogarnęła biało-czerwona gorączka. Być może, w nieco innym stopniu, niż facetów, bo Panie kibicują biało-czerwonymi paznokciami, ustami, włosami i Bóg jeden wie czym jeszcze. Moja dziewczyna z dziką pasją zarzeka się jednak, że dokładnie wie na czym polega spalony, chociaż nieco gorzej idzie jej z tłumaczeniem. Ale czy właśnie to nie jest piękne?

PS. To mój ostatni artykuł dla SGI Lesser. Dziękuję!

Za komentarze w internecie i w realu – za te pełne konstruktywnej krytyki, ale i za te agresywne i często mocno irytujące. Za nie jestem chyba najbardziej wdzięczny, bo najmocniej motywowały mnie do pisania.

Za czas spędzony w redakcji, który będę często wspominał. Profesor Ryba miał dla mnie nie raz anielską cierpliwość, choć spieraliśmy się regularnie i nie raz strzelaliśmy fochy. Mimo wszystko było fantastycznie, bo połączyła nas wszystkich pasja pisania. Raz wychodziło lepiej, raz gorzej, ale ocenę zostawiam już wam. Żegnam się i dziękuje raz jeszcze, to był niezwykły czas.

Grafika: własna oraz

Oceń tekst
  • Średnia ocen 5.2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 5.2 /18 wszystkich

Komentarze [8]

~menda
2012-06-21 18:12

Czaby morze babola poprawić w wyrazie “karze”.

~dziewczyna
2012-06-20 08:34

to że bramkarz może być to raczej oczywiste, nie? ale i tak super się czepić :)

~znafca
2012-06-18 23:26

nie prawda, bramkarz moze byc

~dziewczyna
2012-06-18 18:26

spalony polega na tym, że w chwili podania graczowi piłki nie ma między nim a bramką przeciwnika gracza drużyny przeciwnej. banał!

~andrew
2012-06-18 15:26

Odchodzę bo jestem absolwentem :)

~don_kichot
2012-06-16 09:00

A może Andrew będzie NATEMAT pisał???

~wee
2012-06-15 23:39

a czego odchodzisz ?

~ola k
2012-06-15 22:24

fajny artykuł na koniec. lubiłam czytać twoje teksty

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na żyrafę (zabezpieczenie przeciw botom)

Polecane artykuły

Krótki list Krótki list Kira 2021-09-24
Akceptacja siebie Akceptacja siebie Cola 2019-10-24
Sześć kropek Sześć kropek Polka 2004-12-29

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 92luna
Komso 27komso
Artemis 20artemis
Gutek 18gutek

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry