Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Hand made, czyli oryginalne rękodzieło   

Dodano 2013-02-06, w dziale inne - archiwum

Moda na własnoręcznie wykonywane przedmioty trwa nieprzerwanie od kilku lat. Tak zwane „hand made” osiągają zaskakująco wysokie ceny na internetowych aukcjach. Głównie są to meble, biżuteria i tekstylia. Istnieje wiele stron internetowych, na których znajdziemy galerie takich dzieł. Zainteresowałam się tym tematem już dawno, bo sama wykonuję własnoręcznie biżuterię, ale dopóki nie przejrzałam kilkunastu blogów, nie miałam pojęcia, jak łatwo ze zwykłych przedmiotów codziennego użytku można wyczarować prawdziwe cacka.

Istnieje wiele technik, dzięki którym jest to możliwe. Poznajcie zatem niektóre z nich:

Decoupage

/pliki/zdjecia/hm1.jpgJedna z moich ulubionych technik zdobnictwa. Pracochłonna i wymagająca od artysty dużo cierpliwości, ale efekty pracy często przerastają oczekiwania. Polega ona na przyklejaniu do odpowiednio przygotowanej powierzchni wzorów wyciętych z serwetek oraz pokryciu całości wieloma warstwami lakieru, dzięki czemu efekt końcowy ma wyglądać tak, jakby wzór został namalowany. Żeby wykonać takie rękodzieło potrzebny jest spory wkład finansowy, gdyż materiały do decoupage nie są tanie, a na dodatek w naszym mieście wciąż brakuje dobrze wyposażonych sklepów z artykułami dla artystów. Wystarczy jednak odrobina sprytu oraz wycieczka do sklepu budowlanego i jesteśmy w stanie zdobyć najpotrzebniejsze akcesoria (lakier do drewna, farba akrylowa, pędzle, klej, wałek). Jeśli chodzi o serwetki, to moc wzorów jest dostępna choćby w Kauflandzie. Technikę można wykonywać na wielu powierzchniach, takich jak: drewno, ceramika, szkło, plastik. Efektownie wygląda ona na meblach, ramach czy biżuterii.

Szydełkowanie

Zdecydowanie trudna sztuka, którą w dzisiejszych czasach posiadają zazwyczaj jedynie nasze babcie. A szkoda, bo szydełkując mamy ogromne pole do popisu. Możemy wykonać niepowtarzalne ubrania, dodatki czy nawet biżuterię. Jeśli szydełkowanie to dla nas czarna magia – nic straconego. W internecie możemy znaleźć wiele kursów, dzięki którym w krótkim czasie będziemy w stanie wykonać ładny szalik czy serwetkę.

Filcowanie

/pliki/zdjecia/hm2.JPGFilcowanie to technika, która pozwala nam naturalną wełnę zmienić w dowolną formę i kształt. W trakcie procesu filcowania powstaje z niej zbity i trwały materiał zwany filcem. Filcowanie wełny może odbywać się na mokro lub na sucho.

Filcowanie na mokro to moczenie wełny ciepłą wodą z mydłem. W wyniku odpowiedniego pocierania i ugniatania wełna zmienia swą strukturę i umożliwia nam nadawanie jej odpowiednich kształtów. W ten sposób tworzy się biżuterię albo torby.

Filcowanie na sucho to nakłuwanie wełny specjalnymi igłami do filcowania. Dzięki nim dokonuje się mechaniczny proces filcowania wełny. W trakcie nakłuwania nadajemy jej odpowiedni kształt, tworząc biżuterię, maskotki czy breloczki.

Batik

Batik to technika zdobienia tkanin polegająca na pokrywaniu woskiem fragmentów materiału, który następnie zanurza się w barwniku. Aby uzyskać głębszy efekt farbowanie należy wykonywać kilka razy, mieszając kolory i odcienie farb. Na koniec wystarczy tylko odkleić wosk, wyprać tkaninę w wodzie z octem i cieszyć się oryginalnym wzorem. Batik dobrze wygląda na ubraniach, ale i na zasłonach czy narzutach. Ciekawym pomysłem może być zrobienie artystycznego wzoru na tkaninie, oprawienie jej w ramę i potraktowanie jako ozdobę na ścianę.

Patchwork

Metoda polegająca na zszywaniu ze sobą różnorodnych kawałków materiału, dzięki czemu można wykonać oryginalną narzutę, zasłony czy poszewki na poduszki. Wystarczy maszyna do szycia, skrawki materiału i trochę czasu, żeby wykonać coś, co na pewno ucieszy oko.

Sutasz

/pliki/zdjecia/hm3.jpgJest to ostatnimi czasy bardzo modna technika haftu, którą wykorzystuje się przy wyrobie biżuterii. Wymaga od artysty wielkiej precyzji, dużych zdolności manualnych i sporej cierpliwości. Ozdoby wykonuje się ze specjalnych pasków, zwanych sutaszami. Są to pięciomilimetrowe, plecione sznurki z wiskozy lub czystego jedwabiu, które łączy się ze sobą i okala nimi gładko oszlifowane kamienie, kryształy lub szklane koraliki. Biżuteria wykonana w ten sposób jest bardzo wyszukana i zdecydowanie przykuwa uwagę.

Jest bardzo wiele technik, dzięki którym możemy wykonać niepowtarzalne rękodzieło. Wystarczy trochę chęci, czasu i wyobraźni, by tworzyć niewielkim kosztem przepiękne przedmioty. Jeśli nie czujemy się jednak na siłach, by stworzyć coś samemu, to istnieje wiele sklepów, w których dostępne są artykuły „hand made”. Moim zdaniem takie artystyczne działania to sama przyjemność i interesująca forma spędzenia wolnego czasu. Dzięki niej poprawiają się zdolności manualne oraz zdolność koncentracji, a skończone dzieła dają ich autorowi wiele satysfakcji.

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 5.1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 5.1 /27 wszystkich

Komentarze [2]

~brzozik
2013-02-07 21:16

Mój kolega z klasy imieniem Kuba mówił mi że termin Hand Made znaczy co innego i teraz nie wiem komu mam wierzyć.

~;DDDD
2013-02-07 19:32

Super :). 6

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Artemis 27artemis
Hush 15hush
Hikkari 11hikkari

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry