Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Nowe oblicze znanej choroby   

Dodano 2013-02-06, w dziale inne - archiwum

Wśród nas żyje mnóstwo osób, które mają obsesję na punkcie swojej wagi. Przypadłość ta nie dotyczy jednak tylko kobiety. Okazuje się bowiem, że mężczyźni bynajmniej nie pozostają w tyle. Anoreksja w ich przypadku to około 6% populacji, a większość przypadków związana jest z wcześniejszą, łagodną otyłością. W odróżnieniu jednak od kobiet, mężczyźni cierpiący na anoreksję są bardziej aktywni, wykazują więcej lęków w sferze seksualnej, większe zaabsorbowanie jedzeniem oraz wagą i zgłaszają więcej dolegliwości fizycznych.

/pliki/zdjecia/ano1_0.jpgAnoreksja męska wiąże się także z poważnymi zmianami charakteru. Pojawia się bowiem wówczas perfekcjonizm, prowadzący często do obsesji oraz poważne zaburzenia psychiczne związane z brakiem wiary w siebie. Motywem przewodnim nie jest jednak w przypadku mężczyzn kariera modela (choć i to się zdarza), a raczej mania stosowania diet i ćwiczeń fizycznych.

Do tej pory myślałam, że anoreksja dotyczy wyłącznie kobiet, i że to my, kobiety, mamy zakodowane gdzieś w podświadomości pragnienie bycia szczupłą i piękną. Okazuje się jednak, że anoreksja nie jest przypisana tylko naszej płci. Zaczyna na nią chorować coraz więcej mężczyzn. Podobnie jak w przypadku dziewcząt, niebagatelną rolę i w ich przypadku zaczyna odgrywać wizerunek idealnego mężczyzny z okładki. Tak więc nie tylko kobieca próżność jest w stanie reagować na surrealistycznie wychudzone ciało bez grama tłuszczyku. A wiec można zaryzykować twierdzenie, że dziś całe społeczeństwo zaczyna cierpieć z powodu wmawianych mu fałszywych wizerunków ideału ludzkiego ciała.

Mężczyźni chorzy na anoreksję doświadczają często izolacji. Nie są aktywni seksualnie. Ich zaburzenia hormonalne (w nieleczonej anoreksji) wynikają z obniżonego poziomu testosteronu i gonadotropin, a na to wpływ ma bez wątpienia zbyt radykalna utrata masy ciała. Mitem jest jednak opinia, że anoreksja pojawia się jedynie u mężczyzn homoseksualnych. I choć prawdą jest, że występuje częściej u ludzi preferujących tę orientację seksualną (najczęściej pojawia się wtedy, kiedy mężczyzna ma trudność z akceptacją swojej orientacji), to klasyczny jadłowstręt może również dobrze dotknąć mężczyzn heteroseksualnych. Na podstawie przeprowadzonych badań ustalono również, że anoreksja może być dziedziczna.

/pliki/zdjecia/ano2_0.jpgAnoreksja u mężczyzn to zazwyczaj: niezadowolenie ze swojej figury, zaburzone postrzeganie obrazu własnego ciała, niska samoocena, poczucie beznadziejności i brak wiary w siebie oraz lęk przed dorosłością i dojrzewaniem.

Przyczyny pojawienia się tej przypadłości mogą być różne. Mogą to być np. napięte stosunki między chłopcem a jego rodzicami, brak typowych zachowań i fantazji seksualnych występujących w okresie dorastania, długi czas trwania choroby oraz nadmierna utrata masy ciała z nią związana. Poza tym mogą to być również: bliski kontakt z osobą dotkniętą takim zaburzeniem, identyfikacja ze szczupłym członkiem rodziny, próby leczenia trądziku za pomocą diety oraz próby zwalczenia strachu związanego z możliwym zachorowaniem na raka. Czynniki sprzyjające pojawieniu się anoreksji u mężczyzn to przede wszystkim sytuacje stresogenne (np. rozwód), dzieci opuszczające dom rodzinny, awans w pracy i zwiększona odpowiedzialność, a także wystąpienie ciężkiej, nieuleczalnej choroby w najbliższej rodzinie.

W Internecie można znaleźć mnóstwo opowieści o chłopcach, których dotknęła taka dolegliwość. Czytałam np. historię o chłopcu, który chciał być jeszcze lepszym piłkarzem, trenował więc ponad siły, a przy tym prawie nie jadł, co doprowadziło do tego, że wylądował w szpitalu z podejrzeniem zawału serca. Młodzi mężczyźni z różnych powodów zaczynają fiksować na punkcie swojej wagi, zmieniając się w wychudłe zombie, wrogie najbliższej rodzinie, niechętne kolegom, zamknięte w sobie. Coś o tym wiem, bo mam kolegę, który ma taką obsesje i trochę się o niego martwię. Widzę, że liczy kalorie, nie je chleba i sam przygotowuje sobie posiłki (nie chce jeść tych robionych przez mamę, bo uważa, że są za tłuste).

/pliki/zdjecia/ano3.jpgTrochę na ten temat poczytałam i dziś wiem, że wycieńczone katorżniczymi dietami serce lubi odmówić posłuszeństwa, zlikwidowane praktycznie hormony wpłyną na upośledzenie funkcji płciowych, osłabiony układ kostno-ruchowy będzie podlegał częstszym kontuzjom, a na dodatek zaczną wypadać włosy … U młodych chłopców skurczą się ponadto jądra i ustaną erekcje oraz mokre sny. Anoreksja może też poważnie zaburzyć pracę nerek, jelit, wątroby i kilku innych organów. Skutki? Nawet śmiertelne.

Jak pomóc? Sądzę, że konieczna jest w tej sytuacji życzliwa rozmowa oraz wsparcie rodziny i przyjaciół. Niezbędna jest także konsultacja u doświadczonego dietetyka i psychiatry, a w wielu przypadkach również u endokrynologa. Nie warto zwlekać z pomocą. Gdy zauważy się problem, należy od razu działać, bo można nie zdążyć pomóc.

Grafika:

Oceń tekst
Średnia ocena: 5 /30 wszystkich

Komentarze [5]

~Jacek_21_kcal/dobę
2013-02-08 20:01

@peter
Oczywiście, kolego, że ta anoreksja to szit z Japonii, Korei, czy innego chorego kraju!
Ja wprawdzie jak żyję, widziałem już niejednego takiego, niektórych nawet w telewizji pokazywali (vide Sven Hannawald i zapewne nie on jeden wśród skoczków narciarskich). Ale za to nie widziałem Krużewnik i moim zdaniem redakcja słusznie nie pisze o Krużewnikach. Nie lubię, gdy piszą o czymś, czego nigdy nie widziałem.
Na szczęście w Polsce nie ma anoreksji wśród facetów, pedofilii wśród księży, alkoholizmu wśród lekarzy ani też korupcji w piłce nożnej.
Po co w ogóle pisać o problemach jakichś tam chorych wykolejeńców?
I co z tego, że przeważnie to nie ich wina, że są chorzy?
Lepiej niech redakcja pisze o nas – w 100% normalnych, zdrowych, uprawiających sport facetach!
W końcu jesteśmy bez skazy!

~podrywacz
2013-02-07 17:05

Zmiencie to zdjecie glowne! jem obiadek, wchodze na lessera i bum. trzeba sprzatac wymiociny z monitora.

~Luca
2013-02-07 08:56

@peter a mi wyjątkowo się artykuł podoba i dobrze, że ktoś porusza takie problemy, wreszcie jest jakaś ambitna i treściwa literatura zamiast kolejnego badziewia z serii “jak mi przykro, jak mi źle”. Ode mnie piątka, brakuje polotu

~atarhono
2013-02-07 00:19

@peter to że nigdy nie widziałeś chłopaka z anoreksją nie oznacza że ich nie ma ;) no i proszę cię... nie uważasz że jakby ten artykuł napisał facet byłoby to co najmniej dziwne. Takie jest moje zdanie

~peter
2013-02-06 23:13

Naciągany szit, zmaleziony w Japonii, Korei czy innym cudackim kraju, gdzie co drugi facet ma grzyweczkę i nie uprawia sportu. Gdzie została znaleziona tak ciekawostka – bo to z pewnością jest ciekawostka, niedotycząca nikogo z nas, bo jak żyje to nie widziałem chłopaka z anoreksją. Poza tym co to w ogole jest, że artykuł o męskim problemie w tym przypadku pisze dziewczyna? dziennikarze maja sie zabrac za pisanie o problemach kobiet? wtf? gdzie tu jakas logika?

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na żyrafę (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Artemis 27artemis
Hush 15hush
Hikkari 11hikkari

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry