Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Harmonia ducha i ciała   

Dodano 2013-04-19, w dziale inne - archiwum

Zdaje się, że wiosna przyszła do nas na dobre. Wraz z nią obudziła się u większości z nas chęć zmian i nowa energia do życia, która przez te kilka zimowych miesięcy skrywana była głęboko pod grubą warstwą swetrów. Nareszcie nadeszła pora, aby wyjść spod ciepłego koca i odejść sprzed szklanego ekranu. Wystarczy spojrzeć za okno, by zauważyć ludzi, którzy ubrani w luźne dresy łapią formę i starają się pozbyć zbędnych kilogramów, które starannie sobie wyhodowali.

/pliki/zdjecia/taichi_L1.jpgW telewizji non stop pojawiają się reklamy środków przyspieszających proces odchudzania, a na talerzach zaczynają gościć lekkie sałatki. Nawet mnie, największemu leniuchowi, łatwiej przychodzi teraz wieczorny spacer z psem. Wykorzystajmy więc to i ruszmy się z foteli. Jednak zamiast popularnego joggingu, aerobiku czy nordic walkingu ja zaproponowałabym wam coś nietypowego, a równie korzystnego dla naszego zdrowia i samopoczucia. Co takiego? Tai Chi!

Chińczycy mawiają: „Ucz się boksu cieni, a będziesz gibki jak dziecko, silny jak drwal i spokojny jak mędrzec”. I muszę wam powiedzieć, że ich słowa wcale nie są przesadzone. Moja przygoda z tym sportem nie była zbyt długa, bo regularnie ćwiczyłam tylko przez dwa lata. Jednak opis ten idealnie pasuje do mojej pani instruktor oraz moich znajomych, z którymi ćwiczyłam w grupie.

Ale zacznijmy od początku.

Tai–Chi-Chuan – to szereg tradycyjnych chińskich ćwiczeń, które charakteryzują się płynnymi ruchami, harmonijnym oddechem i koncentracją duchową. Ćwiczenia te posiadają również swoiste tło filozoficzne. Sama nazwa również nie jest bez znaczenia. „Tai Chi” oznacza w filozofii taoistycznej stan przed powstaniem naszego Kosmosu i ma symbolizować wszystko to, co najwyższe i pierwsze. „Chuan” oznacza z kolei „pięść” i określa sztukę walki przy pomocy gołych rąk. Cała nazwa mówi więc o tym, że dzięki ćwiczeniom możemy osiągnąć absolutną kontrolę nad własnym ciałem, a przy okazji podszkolić się w samoobronie. /pliki/zdjecia/Tai-Chi2.jpg Nie ma tu jednak mowy o żadnej agresji, a jedynie dobrze przemyślana walka pełna kunsztu. Jedna z ważniejszych zasad Tai Chi głosi: „ Dopasować się do stylu przeciwnika tak, aby pokonać go własną bronią”. Jednym z powodów dla których ludzie decydują się ćwiczyć, nie jest jednak zazwyczaj chęć nauki samoobrony, lecz wpływ Tai Chi na zdrowie.

Podczas ćwiczeń szczególny nacisk kładzie się na to, by być spokojnym i rozluźnionym, a ruchy wykonywać z wielką uwagą. Poprawia to zdolność koncentracji, ale też wprawia całe ciało w stan spoczynku. Wykonując ćwiczenia, wykonuje się głębokie, powolne i łagodne oddechy. Niezwykle ważne jest oddychanie przeponą, co łączy się z filozofią, mówiącą o tym, że centrum energii życiowej „Dan- Tian” kumuluje się w brzuchu.

Ćwiczenie Tai Chi wpływa korzystnie na krwiobieg (rozszerzają się naczynia krwionośne, poprawia się przepływ krwi w organizmie), system oddechowy (zwiększenie pojemności płuc), przyspiesza przemianę materii, a szczególnie na aparat ruchu (zwłaszcza kręgosłup). Tai Chi to także medytacja. Podczas ćwiczeń próbujemy się wprowadzić w stan pogłębionego spokoju i swobodnego umysłu, staramy się uwolnić od jakichkolwiek myśli. W ten sposób otwieramy sobie drogę do rozszerzenia świadomości, lepszego poznania samego siebie i rozwinięcia intuicji.

Osiągnięcie stanu wolnego od myśli jest bardzo trudne. Myśli zawsze napływają, niezależnie od tego, czy tego chcemy, czy nie. Żeby podczas naszej medytacji osiągnąć stan jak najbardziej od nich wolny, należy najpierw zaakceptować ich istnienie i wyznaczyć im miejsce w podświadomości, a z czasem same odpłyną.

/pliki/zdjecia/tai2.jpgTai - Chi - Chuan dzieli się na różne style, z których najbardziej znane i popularne to: Chen, Yang, Wu, Hao i Sun. Dodatkowo dodaje się atrybuty (broń), dzięki którym można urozmaicić formę. Często są to miecz, wachlarz bądź kij.

W Chinach praktykowanie Tai Chi to codzienność. Ludzie ubierają się w luźny strój, zbierają w grupki i ćwiczą razem na świeżym powietrzu. W Polsce nie jest to aż tak powszechne, ale - co ciekawe - w Tarnobrzegu znajduje się oddział szkoły Nan Bei – Śnieżna Pantera, gdzie od zaraz można rozpocząć przygodę z tą niepowtarzalną sztuką, łączącą w sobie wszystko to, co dobre dla naszego ciała i ducha.

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 4.5 /22 wszystkich

Komentarze [1]

~michal
2013-07-19 07:40

bardzo fajny artykuł i rzeczywiście polecam szkołę Nan Bei Śnieżna Pantera

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na żyrafę (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Artemis 27artemis
Hush 15hush
Hikkari 11hikkari

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry