Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Ich oczy mają dziwny blask   

Dodano 2004-12-29, w dziale recenzje - archiwum

"Fascynują, niepokoją, zadziwiają, czarują. Od ponad 20 lat są znakiem rozpoznawczym i symbolem jednego z najsłynniejszych musicali świata." Tak , chodzi właśnie o "KOTY". Twórcą owego musicalu jest kompozytor Andrew Lloyd Webber, który zainspirowany pełnymi uroku i poetyckiego wdzięku wierszami o kotach Thomasa Stearnsa Eliota "Old Possum`s Book of Practical Cats", po raz pierwszy podjął się zadania, w dość nietypowej kolejności. Najpierw napisał muzykę do istniejącego już tekstu, a nie odwrotnie. W rezultacie na scenie New London Theatre wystawiony został spektakl pod tytułem "KOTY" (oryg."Cats").

Spektakl ten opowiada o zwyczajach, życiu, kaprysach, ale i marzeniach kocich bohaterów. Brak w nim jednego , głównego bohatera i rzecz jasna wątku miłosnego - to dość dziwne. Wykreowany przez Eliota i Webbera świat był łagodny, a zarazem drapieżny. Dzięki temu jeszcze bardziej przypominał świat ludzi. Bo to była także opowieść o nas..... . Musical "KOTY" obejrzało 50 milionów widzów w 300 miastach na całym świecie, w tym i ja. Najsłynniejszą piosenką musicalu jest oczywiście piosenka "Memory" (Pamięć), która doczekała się 150 różnych interpretacji. Wykonywały ją między innymi takie gwiazdy jak: Barbara Streisand, Sarah Brightman czy Barry Manilow.

W Polsce premiera "KOTÓW" odbyła się 10 stycznia 2004 roku w Teatrze Muzycznym ROMA w Warszawie. Polską wersję libretta napisał Daniel Wyszogrodzki, reżyserią zajął się Wojciech Kępczyński , a kierownictwem muzycznym Maciej Pawłowski
Akcja musicalu rozrywa się pewnej nocy , w nieokreślonym miejscu w Polsce, współcześnie. Przedstawiony zostaje nam koci świat, który jak w soczewce pokazuje nasze, ludzkie, małe i duże problemy. Reżyser doskonale w tym przypadku posłużył się konwencją fantastyki. Aktorzy na scenie łamią wszelkie ograniczenia i zasady grawitacji, zgodnie z kocią naturą, ale też magią teatru i filmu. Według badań zoopsychologa P. Leyhausena koty spotykają się na pewnego rodzaju "spotkaniach towarzyskich" , w dosyć odludnych miejscach, najczęściej nocami. Niekiedy takie posiedzenia trwają do świtu. Tak też rozpoczyna się musical... Koty kolejno przedstawiają się publiczności śpiewając i tańcząc zarazem. Niektórzy widzowie mieli także okazję pogłaskać łaszącego się do nich "kota" :) Koci bohaterowie: rozmawiają ze sobą, śpiewają, tańczą, liżą swoje futerka, skaczą z dużych wysokości, wdrapują się na rusztowania, nabijają się z psów, wyjadają przysmaki z kubłów na śmiecie, wdrapują się na dachy domów . Zabawne są również imiona i historie życiowe bohaterów np.: KOT NESTOR - najstarszy i najmądrzejszy kot, przez wszystkich szanowany, jest nieśmiertelny i każdego roku "ofiarowuje" kolejne życie wyjątkowemu, wybranemu przez niego kotu lub kotce (ponieważ koty mają kilka żyć), GRIZABELLA - stara kocica, która dawniej była sławna, lecz zrobiła coś przez co została wyrzucona z kociego społeczeństwa, ale to właśnie ona otrzymuje od Kota Nestora kolejne życie i o północy jej dusza zostaje wzięta do nieba, KOT BYWALEC, GUS -kot który dużo widział i wiele przeżył, PLAMECZKA PAC- ciotunia kotów, bardzo leniwa kotka, jej ulubionym zajęciem jest spanie, RAM TAM TAMEK - kot o wyjątkowym poczuciu rytmu i talencie muzycznym, MYSZOŁAP - idol wszystkich kotek, przystojny kocur za którym wszystkie kotki szaleją, MAKIAWEL - kot psotnik, zazwyczaj narobi bałaganu, coś ukradnie i znika , a cała wina spada na niewinne koty, PUMPARNIKIEL i MUNGOJERRY - koty bliźniaki żyjące w śmietniku i lubiące psoty, MEFISTOFELIKS - kot czarodziej oraz kot aktor, kot pociągowy, kot łasuch i wiele , WIELE innych, ponieważ obsada liczy 36 kocich aktorów.

Aktorzy doskonale potrafili wczuć się w rolę i potrafili także całym ciałem oddać niepowtarzalność i wyjątkowość "kocich ruchów". Obsadę tworzą także dobrze nam znani z I i II edycji "Idola": Patrycja Wódz, Damian Aleksander i Marta Smuk. Muzyka doskonale współgra z akcją na scenie. Orkiestra teatralna gra na żywo przez cały spektakl nie poprzestając ani na chwilkę no może jedynie w trakcie przerwy. Musical trwa około 3 godziny, jest fascynujący, poruszający, dowcipny i mądry zarazem.

Myślę, że choć troszkę przybliżyłam wam atmosferę panującą w trakcie spektaklu w teatrze ROMA, ponieważ tego co się tam działo nie da się ubrać nawet w najpiękniejsze słowa. To po prostu trzeba zobaczyć ! Gorąco polecam wszystkim!!

Oceń tekst
Średnia ocena: 0 /0 wszystkich

Komentarze [0]

Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najczęściej czytane

Najaktywniejsi dziennikarze

Luna 100luna
Artemis 27artemis
Hush 15hush
Hikkari 11hikkari

Publikujemy także w:

Liczba osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry