Jawa czy sen?
Chyba każdy z nas lubi sobie pospać, najlepiej do późnych godzin porannych. Podczas snu odpoczywamy, ale przede wszystkim nasz mózg ma chwilę wytchnienia po całym dniu pracy. Sen jest więc absolutnie niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nawet jedna nieprzespana noc skutkuje obniżoną sprawnością psychofizyczną. Jesteśmy rozkojarzeni, mamy wahania nastrojów i spowolnioną reakcję. Dlatego tak ważne jest wysypianie się. Naukowcy twierdzą, że przeciętny człowiek powinien przez całe życie przespać ok. 20 lat!
Sen można podzielić na kilka faz: faza 1 - śpimy lekko i łatwo jest o wybudzenie, faza 2 - śpimy coraz mocniej, faza 3 i 4 - zwane fazami Delta, śpimy wtedy najmocniej, a nasz organizm odpoczywa i ostatnia faza, czyli faza Rem. Jest to specjalny etap snu, w tym właśnie stadium pojawiają się marzenia senne. Przyspiesza się oddech i bicie serca, a gałki oczne zaczynają się gwałtownie poruszać. Ruch gałek spowodowany jest tym, że oglądamy nasze sny. A te mogą być bardzo ciekawe. Niektórzy uważają, że sny dostarczają także wielu istotnych informacji.
Nie chcieliście na przykład dowiedzieć się, co oznacza sen, który się wam przyśnił?
Taka możliwość oczywiście jest. Wystarczy sprawdzić w senniku, co dany sen oznacza, a dokładniej, jakie znaczenie mają rzeczy, które się w nim pojawiły. A zatem, jeżeli we śnie pojawi się szczekający pies, to może to oznaczać radość, zerwane kwiaty – zysk, dziecko – chęć rozpoczęcia czegoś od nowa, pająk oznacza szczęście i dobrobyt, a jeśli przyśnią się nam zęby, to trzeba mieć świadomość, że jest to zwiastun złych wiadomości - choroby, a nawet śmierci.
Interpretacja snów polega na odgadywaniu znaczenia symboli, z jakimi mamy do czynienia podczas snu. Sny powstają zazwyczaj na skutek przeżytych sytuacji i emocji. Tak naprawdę nie można określić, co dany sen przedstawia, bo to zależy to od konkretnej osoby, a każdy znawca tematu interpretuje sen indywidualnie.
Sen jest bardzo interesującym i tajemniczym zjawiskiem. Często, gdy śpimy, wydaje się nam, że to co się nam śni, układa się w logiczną całość, ale po przebudzeniu, gdy opowiadamy to komuś innemu, stwierdzamy, że jest jednak całkiem inaczej i właściwie nasz sen nie ma żadnego sensu (mówimy, że przyśniły się nam jakieś głupoty). Jest to właśnie różnica między jawą a snem. Podczas snu przeżywamy niezwykłe i magiczne chwile, których nie doświadczymy w rzeczywistości. Niezwykle interesująca jest przez to interpretacja snów. Pamiętamy zazwyczaj pojedyncze obrazy, a nie całe wątki czy fabuły naszych snów. Dlatego też, większość senników zawiera właśnie pojedyncze hasła, wśród których odnajdujemy te, które nas najbardziej interesują.
Jednak nie zawsze sen jest głupi i bez sensu. Może być bowiem obrazem tego, co może się wydarzyć, a mam tu na myśli sny prorocze. Czy takie sny rzeczywiście istnieją? Prorocze sny przewidują, co może zdarzyć się w przyszłości, ale czy dany sen był proroczy można stwierdzić dopiero wtedy, kiedy dana rzecz faktycznie się wydarzy. W czasie snu mózg bez naszej kontroli sam porządkuje przeżycia i emocje oraz tworzy obrazy, które czasami są spójne i mogą okazać się rzeczywistością.
Grafika:
Komentarze [1]
2011-09-09 21:40
To bardzo ciekawy temat. Fajnie by było poczytac o tym nieco obszerniej! Jeszcze nie potrafię ogarnąć moim rozumem snów, to wielka zagadka i coś bardzo intrygującego!
- 1