Mary
Matematyka / Geografia
Ilość artykułów: 17
Jak połączyć ogień z wodą?
Adam Darski vel „Nergal”, muzyk i wokalista death metalowego zespołu Behemoth, znany jest w naszym kraju bardziej ze swoich licznych, kontrowersyjnych zachowań scenicznych niż z umiejętności i dokonań muzycznych. Wiele osób kojarzy go ponadto z Dodą, a w zasadzie z ich płomiennym romansem i jako jurora emitowanego w telewizji publicznej programu rozrywkowego „The voice of Poland”. I właśnie obecność tego muzyka w tym programie wywołała ostatnio prawdziwą burzę w Internecie, w której ścierają się ze sobą nieustannie zwolennicy jego talentu oraz ich adwersarze wywodzący się generalnie ze środowisk katolickich.
Jak cię widzą, tak cię piszą
Okazuje się, że w dzisiejszych czasach wygląd zewnętrzny stał się na tyle istotną kwestią, że to od niego generalnie zależy sposób postrzegania nas przez innych ludzi. W końcu nawet popularne przysłowie mówi - „Jak cię widzą, tak cię piszą”. A my, cóż, możemy co najwyżej nadal oszukiwać się, że to jednak nie wygląd, a wnętrze człowieka jest najważniejsze.
Jawa czy sen?
Chyba każdy z nas lubi sobie pospać, najlepiej do późnych godzin porannych. Podczas snu odpoczywamy, ale przede wszystkim nasz mózg ma chwilę wytchnienia po całym dniu pracy. Sen jest więc absolutnie niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nawet jedna nieprzespana noc skutkuje obniżoną sprawnością psychofizyczną. Jesteśmy rozkojarzeni, mamy wahania nastrojów i spowolnioną reakcję. Dlatego tak ważne jest wysypianie się. Naukowcy twierdzą, że przeciętny człowiek powinien przez całe życie przespać ok. 20 lat!
Triumf Azerbejdżanu - klęska Polski
Od kilkunastu chyba lat nasi reprezentanci żegnają się z Konkursem Piosenki Eurowizji już na etapie półfinału. Nie inaczej było i w tym roku w Dusseldorfie. Nasuwa się więc pytanie, dlaczego tak się dzieje? Czyżby to była tylko kwestia braku szczęścia? A może rzeczywiście wybieramy w krajowych eliminacjach aż tak słabe piosenki? A może nie potrafimy po prostu wstrzelić się w gusta wyrobionej europejskiej publiczności?
6000 mil do wolności
Korzystając z paru chwil wytchnienia, jakie zapewniły mi ostatnie święta, postanowiłam nadrobić swoje filmowe zaległości. Od pewnego czasu chciałam koniecznie obejrzeć film Petera Weira pt.”Niepokonani” (sześć nominacji do Oscara). Po raz pierwszy usłyszałam o nim, oglądając w telewizji relację z Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera w Krakowie, podczas którego miała miejsce jego polska premiera. Film ten zebrał w między czasie wiele bardzo ciepłych recenzji. Cóż, jak wiadomo opinie znawców tematu bywają często mocno przesadzone, dlatego postanowiłam naocznie przekonać się o jego walorach.
Piekło na ziemi
Wydarzenia, które miały miejsce 11 marca 2011 roku w Japonii, wstrząsnęły całym światem. Najpierw niezwykle mocne trzęsienie ziemi, a tuż po nim potężna fala tsunami. Skutki obu tych wydarzeń są wręcz niewyobrażalne. Ludzie zamieszkujący tereny dotknięte tymi katastrofami przeżywają zapewne najgorszy czas w swoim życiu i doświadczają niewyobrażalnego wręcz cierpienia. Stracili przecież dobytek całego swojego życia i często kogoś bliskiego, członka rodziny, przyjaciela, czy znajomego. Trudno nam wyobrazić sobie to, co czują dziś Japończycy i wypada nam modlić się o ty, abyśmy nigdy nie doświadczyli takich cierpień.
The Fame Monster
Lady Gaga. Któż nie kojarzy dziś tego pseudonimu i komu nie przychodzi od razu na myśl niesamowita kobieta w dziwnych strojach? Właśnie taka jest Lady Gaga, a właściwie Stefani Joanne Angelina Germanotta. Inna od wszystkich i zawsze szokująca. Na ustach miłośników muzyki rozrywkowej znalazła się w roku 2008, kiedy to jej utwór „Just Dance” zadebiutował na listach przebojów i od razu uplasował się w wielu krajach na najwyższych pozycjach. Dziś Lady Gaga jest megagwiazdą, porównywaną często z samą królową popu - Madonną.
Zło czai się wszędzie
Jakiś czas temu obejrzałam znakomity film szwedzkiego reżysera Mikaela Hafströma, nakręcony według autorskiego scenariusza reżysera (wspieranego w tej pracy przez Hansa Gunnarssona), zatytułowany „Zło”. Premiera była już wprawdzie dosyć dawno (2005r. przyp. red.), ale film podejmuje problem będący zawsze na czasie, czyli przemoc i znęcanie się nad innymi ludźmi. Film ciekawy, momentami wręcz drastyczny, który ogląda się z zapartym tchem. Fabuła tego obrazu osnuta jest na historii szesnastoletniego chłopca o imieniu Erik, nękanego przez bezlitosnego ojczyma, przepełnionego nienawiścią, który rozładowuje te emocje w bójkach.
Stereotypowy obraz Polaka
Panuje powszechne przekonanie, że każdy naród wyposażony jest w szczególne i trwałe cechy charakteru, czego odzwierciedleniem są stereotypowe sądy o różnych nacjach, utrwalone chociażby w przysłowiach czy w dowcipach. Stereotypy oparte są jednak generalnie na niepełnej wiedzy o świecie i równie często fałszywych wyobrażeniach. Bardzo trudno jest je jednak zmienić, a odrzucenie ich jest wręcz niemożliwe.
Prawdziwy zwycięzca „Mam talent”
Kamil Bednarek to od niedawna jedno z najgorętszych nazwisk w rodzimym show biznesie. Od występów w ostatnie edycji popularnego programu „Mam talent”, w którym zajął notabene II miejsce, jego kariera rozwija się w iście zawrotnym tempie. Pochodzi z Brzegu w Opolskim, ma 19 lat i chce zostać zawodowym żołnierzem. Jego plany może jednak pokrzyżować sukces jaki osiągnął w ostatnich miesiącach.